25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Minister Obrony Ukrainy powiedział, że nowa broń pozwoli Ukrainie odzyskać okupowane terytoria

Minister Obrony Ukrainy powiedział, że nowa broń pozwoli Ukrainie odzyskać okupowane terytoria

Od lewej: premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Schulz jadą pociągiem do Kijowa po opuszczeniu Polski 16 czerwca.

Przywódcy trzech największych krajów Unii Europejskiej – Francji, Niemiec i Włoch – przybyli do Kijowa w czwartek rano na głośną podróż, której celem było złagodzenie napięć związanych z tym, co ukraińscy oficjele postrzegają jako letnie wsparcie w walce z Rosją.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi przybyli razem do miasta specjalnym pociągiem, który o północy wyruszył z Polski.

Jakby przypominając im, że odwiedzają kraj sterroryzowany niesprowokowanym atakiem, syreny wyły wkrótce po przybyciu trójki przywódców do ich hotelu w centrum Kijowa.

Chociaż trzy kraje zobowiązały się do dostarczenia broni, aby pomóc Ukrainie w obronie przed Rosją, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie ukrywał, że uważa, iż nie robią wystarczająco dużo.

Szczególnie krytycznie odnosił się do Schulza i Macrona, posuwając się nawet do sugestii, że obaj przywódcy próbowali udobruchać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

„[Scholz] „Jego rząd powinien zdecydować się nie balansować między Ukrainą a Federacją Rosyjską, ale wybrać, co jest dla nich priorytetem” – powiedział Zełenski niemieckiemu nadawcy ZDF na początku tego tygodnia.

Zełenski też ma ostre słowa dla Macrona. Prezydent Francji starał się zaprezentować jako sojusznik Ukrainy i uczciwy pośrednik z Rosją.

„Nie wolno nam obrażać Rosji, abyśmy w dniu zakończenia walk mogli wybudować zbocze za pomocą środków dyplomatycznych. Jestem przekonany, że rolą Francji jest bycie potęgą pośredniczącą” – powiedział Macron w wywiadzie na początku tego miesiąca.

„Aby być liderem, nie musisz uważać się za lidera, musisz zachowywać się jak lider” – powiedział Zelensky dla Financial Times.

Rozmawiając z dziennikarzami na kijowskim dworcu kolejowym, Macron powiedział, że przywódcy odwiedzą „miejsce wojny, gdzie dokonywano masakr” i porozmawiają z Zełenskim.

Zapytany, czy ma przesłanie dla Ukraińców, powiedział: „Przesłaniem jedności Europy jest dla ukraińskich mężczyzn i kobiet wsparcie rozmów zarówno o teraźniejszości, jak i przyszłości, ponieważ nadchodzące tygodnie, jak wiemy, będą bardzo trudnymi tygodniami. Chcę być po ich stronie i być po ich stronie”.

READ  Honduras utrzymuje stosunki z Chinami po secesji Tajwanu