25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mieszkańcy Vermont będą mogli zobaczyć częściowe zaćmienie słońca 14 października

Mieszkańcy Vermont będą mogli zobaczyć częściowe zaćmienie słońca 14 października

Czy wiesz, że w październiku nastąpi częściowe zaćmienie słońca? Odbywa się w sobotę w południe, dając nawet zwykłym entuzjastom łatwą okazję do rozkoszowania się cudami ruchu niebieskiego.

Tutaj, w Vermont, 14 października widzowie będą mogli zobaczyć, jak Księżyc przechwytuje niewielką część Słońca. Jednak na zachodzie i południowym zachodzie Ameryki obserwatorzy nieba zobaczą zaćmienie obrączkowe, kiedy względna pozycja Księżyca będzie mniejsza niż Słońce, a powstały obraz będzie „pierścieniem ognia” otaczającym ciało Księżyca.

Częściowe zaćmienie rozpocznie się o 12:12 czasu wschodniego, osiągnie szczyt o 13:19 i zakończy o 14:26.

Jak oglądać zaćmienie słońca

Do oglądania częściowego zaćmienia słońca niezbędne są atestowane okulary do zaćmienia słońca, ponieważ ciemne soczewki chronią oczy przed szkodliwymi promieniami świetlnymi. Kiedy normalnie patrzymy na słońce, naturalną reakcją jest mruganie, aby chronić oczy, ale gdy intensywność zaćmienia maleje podczas zaćmienia, możliwe staje się patrzenie w słońce. Światło ultrafioletowe jest nadal emitowane i może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku.

To samo dotyczy aparatów, kamer i telefonów. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie lub nagrać film, możesz przykleić okulary przeciwsłoneczne na soczewkę używanego urządzenia lub kupić specjalny filtr przeciwsłoneczny pasujący do obiektywu. Upewnij się, że widzisz słońce przez to urządzenie. W ten sposób okulary lub filtr zapewniają jednocześnie ochronę urządzenia i oczu.

ECHO świętuje zaćmienie słońca

Chcesz stworzyć wydarzenie z tego wydarzenia i dowiedzieć się więcej od ekspertów? Centrum ECHO Leahy nad jeziorem Champlain Miasto Burlington organizuje programy z okazji zaćmienia słońca. Stowarzyszenie Studentów Fizyki Uniwersytetu Vermont i Towarzystwo Astronomiczne Vermont Personel ECHO pomoże w prowadzeniu zajęć przyjaznych rodzinie i bezpiecznym oglądaniu słońca. Okulary przeciwsłoneczne i teleskop pokażą, co można zobaczyć na niebie Vermont, a odwiedzający mogą skorzystać z pary okularów przeciwsłonecznych, które są objęte wstępem do Centrum ECHO. Centrum zorganizuje także transmisję na żywo, podczas której będzie można zobaczyć, jak wygląda zaćmienie obrączkowe z tych części Ziemi, które będą mogły zobaczyć „pierścień ognia”.

READ  Nowa hipoteza dla naukowców z MIT o jednej z największych tajemnic nauki

To zaćmienie daje również szansę na przygotowanie się do wielkiego zaćmienia: całkowitego zaćmienia słońca, do którego będzie się zbliżać północne Vermont i które nastąpi 8 kwietnia od 14:14 do 16:37. Obserwatorzy nieba wszystkich typów mają szansę Doświadcz tego. Ich wyposażenie i potencjalne lokalizacje, rodzaj szkolenia przed przyszłoroczną, jedyną w swoim rodzaju imprezą.

Jeśli pójdziesz…

Co: Obejrzyj częściowe zaćmienie słońcaGdzie: Centrum ECHO Leahy Lake Champlain, 1 College Street, BurlingtonKiedy: Od 10:00 do 17:00to kosztuje: Regularny wstęp do ECHO lub bezpłatny dla członków; Za okulary przeciwsłoneczne zapłać tyle, ile możesz, sugerowaną darowizną w wysokości 3 dolarówWięcej informacji: echovermont.org/event/2023-partial-solar-eclipse

Więcej nauk o kosmosie: Pani Planetarium ożywia obserwatorium i sprowadza gwiazdy do Williston i nie tylko

Więcej astronomii w VT: Vermonter przeszukuje gwiazdy i dwukrotnie odkrywa galaktykę

Skontaktuj się z reporterem April Barton w [email protected] Lub 802-660-1854. Śledź ją na Twitterze @aprildbarton.