Oczekuje się, że silna aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych i na rynkach wschodzących pomoże w tym roku przyspieszyć światowy wzrost gospodarczy o około 3%. Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego To mniej niż roczna średnia historyczna i sygnał ostrzegawczy przed możliwymi słabymi wynikami w latach 20. XXI wieku, stwierdził w czwartek.
„Bez korekty kursu zmierzamy już w stronę „zamrożonych lat 20.” – powolnej i rozczarowującej dekady” – stwierdziła Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca organizacji, ogłaszając perspektywy gospodarcze i długoterminowe.
Powiedziała, że globalna aktywność gospodarcza jest słaba w porównaniu z poprzednimi pomiarami, a zadłużenie jest wysokie, co stwarza poważne wyzwania dla finansów publicznych w wielu częściach świata.
„Blizny po pandemii nadal są z nami. Powiedziała, że straty w światowej produkcji od 2020 r. wynoszą około 3,3 biliona dolarów, a koszty spadają nieproporcjonalnie w przypadku krajów najbardziej bezbronnych.
Oczekiwana stopa wzrostu na poziomie nieco ponad 3% jest nieco wyższa niż prognoza z ubiegłego roku. Historyczna średnia wynosi 3,8%.
„Globalny wzrost jest nieznacznie silniejszy dzięki dużej aktywności w Stanach Zjednoczonych i kilku gospodarkach wschodzących” – stwierdziła Georgieva.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy i druga agencja pożyczkowa, Bank Światowy, odbędą spotkanie Wiosenne spotkania Już za tydzień w Waszyngtonie, gdzie ministrowie finansów, bankierzy centralni i decydenci będą dyskutować o najpilniejszych kwestiach światowej gospodarki.
Coroczne spotkanie odbędzie się w czasie, gdy kilka konfliktów zagraża globalnej stabilności finansowej, w tym rosyjska inwazja na Ukrainę i wojna między Hamasem a Izraelem w Gazie.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Jak zdobyć dofinansowanie na rozwój biznesu online? Przewodnik dla tych, którzy nie chcą tylko marzyć!
Bezpieczeństwo finansowe firm – jak chronić się przed cyberzagrożeniami i oszustwami?
Jak sztuczna inteligencja zmienia polską gospodarkę? Szanse i wyzwania dla MŚP