17 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Masz lęk klimatyczny?  Na szczycie ONZ jest ciche, duchowe miejsce.

Masz lęk klimatyczny? Na szczycie ONZ jest ciche, duchowe miejsce.

Wśród ośrodków klimatologów, aktywistów i lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi na szczycie klimatycznym ONZ pojawiła się w tym roku nowość: miejsce modlitwy.

Pierwszy w historii pawilon wiary, zainaugurowany przez papieża Franciszka i szejka Al-Azhar Ahmeda Al-Tayeba w niedzielnym przesłaniu wideo, zapewnia przestrzeń do medytacji, codziennych modlitw, a nawet sesji śpiewów prowadzonej przez indyjskiego mistyka. I Yogi Jaggi Vasudev, który przechodzi obok Sadhguru.

Pawilon jest także miejscem, w którym pastorzy, imamowie, rabini i inni przywódcy duchowi mogą wymieniać się pomysłami na temat tego, jak przeprowadzić ludzi przez skutki zmian klimatycznych.

Wielebny James Bhagwan, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Pacyfiku, przemawiał podczas poniedziałkowej dyskusji panelowej w Dubaju na temat tego, jak pocieszać mieszkańców wysp Pacyfiku, którzy zostali wysiedleni ze swoich przodków i duchowych ojczyzn z powodu podnoszącego się poziomu mórz i katastrof klimatycznych .

Pan Bhagwan zacytował Psalm 137: „Jak mogę śpiewać pieśń Pańską w obcym kraju?” i podkreślił znaczenie wsparcia wiary dla wysiedleńców, którzy stoją przed wyzwaniami w przystosowaniu się do nowych domów. Podnoszący się poziom mórz zaczął już pochłaniać części niektórych nisko położonych państw wyspiarskich na Pacyfiku, takich jak Tuvalu.

Wszystkie religie opierają się na uznaniu, że natura jest dziełem boskim. Według Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych. W wierze bahaickiej natura odzwierciedla zarówno boskość, jak i jedność ludzkości. W buddyzmie karma wiąże się z wzięciem odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Według doktryny Shinto w Japonii duchy odpowiadają wiatrowi, skałom i wodzie, a lasy są święte.

Oczekuje się, że w dyskusjach w pawilonie podczas dwutygodniowego szczytu klimatycznego weźmie udział ponad 300 przywódców religijnych reprezentujących islam, chrześcijaństwo, judaizm, hinduizm, uniwersalizm monoteistyczny i religie tubylcze.

Pawilon to nie tylko przestrzeń wymiany poglądów między przywódcami religijnymi. Oferują swoje usługi doradcze każdemu z dziesiątek tysięcy uczestników z blisko 200 krajów rozmów klimatycznych, znanych jako COP28.

READ  Prezydent Pakistanu Arif Alvi rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe za radą premiera Shahbaza Sharifa

Przez kilka poranków i wieczorów w nadchodzącym tygodniu przywódcy duchowi różnych wyznań będą prowadzić sesje wsparcia moralnego.

Jak dotąd frekwencja na pierwszych sesjach była niewielka. Jednak wkrótce może zacząć przybywać więcej osób: trwające obecnie negocjacje klimatyczne napotykają przeszkody w ustaleniu, czy kraje realizują wspólny cel, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego, zdaniem dwóch negocjatorów.

Mówiąc szerzej, niepowodzenie poprzednich szczytów w wystarczająco szybkim zajęciu się zmianami klimatycznymi spowodowało niechęć i brak zaufania wśród niektórych uczestników. Gdy światowi przywódcy zadeklarowali swoje zaangażowanie w redukcję globalnych emisji, przedstawiciele przedsiębiorstw z branży paliw kopalnych, którzy w tym roku uczestniczyli w rekordowej liczbie szczytów, lobbowali na rzecz wspierania interesów ropy i gazu.

Zarówno przywódcom religijnym, jak i wyznawcom Pawilon Wiary stanowi schronienie przed tymi napięciami.

Przesłanie pawilonu poświęconego duchowości kontrastowało z atmosferą szczytu, w którym kraj-gospodarz, Zjednoczone Emiraty Arabskie, witał interesy korporacji, zwłaszcza branży paliw kopalnych.

„Kiedy przybywamy tutaj na Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28), w negocjacjach klimatycznych chodzi przede wszystkim o pieniądze, pieniądze, zyski, zyski” – powiedziała Athena Peralta, dyrektor programowa Światowej Rady Kościołów. „Ale kryzys klimatyczny jest u swoich podstaw kryzysem moralnym i kryzysem duchowym”.

W porównaniu z sąsiednią Arabią Saudyjską, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje wyższy stopień tolerancji dla obcokrajowców praktykujących rytuały religijne, przy ograniczonej liczbie świątyń, kościołów i świątyń hinduistycznych dozwolonych przez państwo.

Mimo to rząd utrzymuje ścisłą kontrolę nad oficjalną religią, islamem, w tym nad treścią piątkowych kazań wygłaszanych przez imamów meczetów. Władze Emiratów twierdzą, że te ograniczenia są konieczne, aby zapobiec ekstremizmowi.

Eksperyment odbywający się w Pawilonie Wiary jest nietypowy jak na Emiraty i inne kraje, w których panuje ścisła kontrola polityczna.

„Nic tak nie przeraża rządów, a nawet korporacji, jak praca międzywyznaniowa” – powiedziała podczas poniedziałkowej dyskusji panelowej Mirren Wara, globalna dyrektor ds. regulacji prawnych w GreenFaith, grupie zajmującej się ochroną środowiska. „Kiedy widzą wspólnoty religijne zjednoczone w tej samej sprawie, są wstrząśnięci”.

READ  Sekretarz generalny NATO powiedział, że zaproszenie Putina do rosyjskich rekrutów będzie wymagało broni, której Moskwa nie ma

Pani Peralta powiedziała, że ​​zwróciła się do modlitwy o siłę i nadzieję, czyli dwie cechy niezwykle potrzebne w negocjacjach w sprawie zmian klimatycznych. „Stąd czerpiemy energię do dalszego działania” – dodała. „Jest to szczególnie potrzebne na konferencjach stron”. Dodała jednak: „Modlitwa bez działania nie działa”.

Vivian Nerem Współtworzył reportaże z Dubaju.