Astronomowie odkryli najmasywniejszą gromadę gwiazd Czarna dziura Według nowych badań odkryto go w naszej galaktyce i czai się „bardzo blisko” Ziemi.
Czarna dziura, zwana Gaia BH3, jest 33 razy masywniejsza od naszego Słońca. Cygnus X-1, druga co do wielkości znana gwiazdowa czarna dziura w naszej galaktyce, waży zaledwie 21 mas Słońca. Nowo odkryta czarna dziura znajduje się około 2000 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Orła, co czyni ją drugą najbliższą Ziemi znaną czarną dziurą.
Naukowcy opublikowali swoje odkrycia 16 kwietnia w czasopiśmie Astronomia i astrofizyka.
„Nikt nie spodziewał się znaleźć czającej się w pobliżu czarnej dziury o dużej masie i jeszcze jej nie odkryto” – członek współpracy Gaia Pasquale PanozzoAstronom w Obserwatorium Paryskim, afiliowanym przy Francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS), – stwierdził w oświadczeniu. „Takiego odkrycia dokonuje się raz w życiu naukowym”.
Powiązany: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył najstarszą czarną dziurę we wszechświecie, kosmicznego potwora 10 milionów razy cięższego od Słońca.
Czarne dziury powstają w wyniku zapadania się gigantycznych gwiazd i rosną, pożerając gaz, pył, gwiazdy i inne czarne dziury. Obecnie znane czarne dziury dzielą się na dwie kategorie: czarne dziury o masach gwiazdowych, których masy wahają się od kilku do kilkudziesięciu mas Słońca; Oraz supermasywne czarne dziury, kosmiczne potwory, które mogą być od kilku milionów do 50 miliardów razy masywniejsze od Słońca.
Czarne dziury o masach pośrednich – teoretycznie od 100 do 100 000 mas Słońca – to najbardziej nieuchwytne czarne dziury we wszechświecie. Chociaż było wielu obiecujących kandydatów, istnienie czarnych dziur o masach pośrednich nie zostało ostatecznie potwierdzone. Znajdując pojawiające się czarne dziury i badając ich ewolucję, a także ich wpływ na otaczające środowisko, naukowcy mają nadzieję, że uda im się wypełnić tę kosmiczną pustkę.
Do obserwacji pobliskiej czarnej dziury badacze wykorzystali należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej sondę Gaia, która mapuje pozycje i ruchy około 2 miliardów gwiazd Drogi Mlecznej. Przeglądając dane z Gai, astronomowie znaleźli jedną gwiazdę, która wydaje się wykazywać wyraźne wahania – lekkie drgania na zwykle gładkiej ścieżce swojej ścieżki. Naukowcy doszli do wniosku, że jedyną możliwą przyczyną jest przyciąganie niewidzialnej czarnej dziury towarzyszącej.
Astronomowie uzupełnili obserwacje Gai dodatkowymi danymi z Bardzo Dużego Teleskopu na chilijskiej pustyni Atakama i potwierdzili istnienie czarnej dziury. Obserwacje pomogły im również w znalezieniu dokładnego pomiaru jego masy. W odległości 2000 lat świetlnych od Ziemi bliżej nas jest tylko Gaia BH1, czarna dziura odległa o 1500 lat świetlnych.
Naukowcy twierdzą, że chcą go dalej badać, aby uzyskać wgląd w to, jak powstaje i jak może wpływać na otaczającą go materię. Wstępne wyniki pokazują, że gwiazda, wokół której krąży, jest „uboga w metal” lub brakuje jej pierwiastków cięższych od wodoru i helu, co uwiarygodnia teorię, że mini czarne dziury mogą powstawać z gwiazd, które połączyły mniej paliwa jądrowego w cięższe pierwiastki.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin