30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Masowy wiec w Korei Południowej wstrząsa krajem, ponieważ liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 154

Masowy wiec w Korei Południowej wstrząsa krajem, ponieważ liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 154CNN

Władze Korei Południowej prowadzą dochodzenie Tłumy, które zabiły co najmniej 154 Imprezowicze w Seulu, jako niespokojny naród, próbuje pogodzić się z jedną z najgorszych katastrof w historii.

W kraju rozpoczął się tygodniowy okres żałoby, ponieważ urzędnicy próbują zrozumieć, jak to się stało niszczycielskie zmiażdżenie ma miejsce.

Wśród zabitych było co najmniej 26 obcokrajowców, w tym dwóch obywateli USA. Kilkanaście ambasad na całym świecie potwierdziło ofiary z ich kraju.

Powód sobotniego wzrostu jest niejasny, ale świadkowie twierdzą, że imprezowicze byli ciasno upchani w wąskich uliczkach dzielnicy życia nocnego stolicy, Itaewon, ponieważ ludzie cieszyli się swoim pierwszym weekendem Halloween od czasu zniesienia ograniczeń Covid-19.

Prawie wszystkie ofiary – co najmniej 150 – zostały zidentyfikowane; Policja powiedziała CNN. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa Korei Południowej podało, że liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 56 mężczyzn i 97 kobiet.

Wśród zmarłych południowokoreańskie Ministerstwo Edukacji poinformowało w poniedziałek, że wśród zmarłych było sześciu uczniów, z których jeden był w gimnazjum. Zginęło również trzech nauczycieli.

Ministerstwo podało, że od godziny 17:00 czasu lokalnego w niedzielę (4 rano czasu wschodniego) liczba rannych wzrosła do 133, z czego 37 zostało ciężko rannych.

„Na ulicy były rzędy i rzędy ludzi w plandekach” – powiedziała Emily Farmer, 27-letnia nauczycielka angielskiego z Seulu, która Przechodzi przez Itaewondla CNN.

Farmer i jej przyjaciele „zalali” tłumy na ulicy i postanowili wpaść do baru. Wkrótce zaczęły krążyć plotki, że ktoś zginął, a beneficjenci nie mogli odejść. Farmer powiedziała, że ​​otrzymała pilny list od rządu ostrzegający ich o „niebezpiecznej sytuacji w okolicy”, po czym pozwolono jej opuścić pub, gdy odkryła skalę tragedii.

„To było straszne” – powiedziała. – Nie wszyscy zginęli od razu. Dodała, że ​​grupy ludzi płakały. Wiele ofiar było poddawanych resuscytacji krążeniowo-oddechowej i rozebranych, aby umożliwić ratownikom na miejscu ich reanimację. „Nadal wyciągali ludzi, ponieważ miejsce było tak zatłoczone” – dodała.

READ  Intensyfikują się walki o ostatni bastion Ukrainy we wschodnim obwodzie ługańskim

Inny naoczny świadek, Song Sehyun, powiedział CNN, że w sobotni wieczór przestrzeń ulicy przypominała bardziej „zatłoczone metro”, a uczestnicy imprezy Halloween byli tak ciasno upakowani, że trudno było się poruszać.

Wśród zabitych byli obywatele kilkudziesięciu krajów.

Suah Chu dodał, że ludzie zaczęli się przepychać i było dużo krzyków. W końcu udało jej się odwrócić i uciec w bezpieczne miejsce, ale widziała ludzi wspinających się po budynkach, aby pozostać przy życiu. Dodała, że ​​zamieszanie potęgują kostiumy, które ludzie noszą. „Był też policjant krzyczący, ale nie mogliśmy powiedzieć (czy to był) prawdziwy policjant, ponieważ wiele osób było w mundurach”.

Świadkowie powiedzieli CNN, że było bardzo mało – jeśli w ogóle – kontroli nad tłumem, zanim tłum zamienił się w śmierć.

Filmy i zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują ludzi stłoczonych, stojących obok siebie na wąskiej uliczce.

W miejscu katastrofy złożono kwiaty.

Tłumy nie są obce tej okolicy ani mieszkańcom Seulu, którzy są przyzwyczajeni do metra i zatłoczonych ulic w prawie 10-milionowym mieście.

Po pierwszych telefonach alarmowych około godziny 22.24 władze rzuciły się na miejsce zdarzenia – ale sama liczba ludzi utrudniała dotarcie do tych, którzy potrzebowali pomocy. Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazywały ludzi naciskających na innych imprezowiczów na podłodze, gdy czekali na pomoc medyczną.

Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, Chiny, Iran, Tajlandia, Sri Lanka, Japonia, Australia, Norwegia i Francja, potwierdziło, że wśród ofiar byli ich obywatele.

Wśród zabitych był student pielęgniarstwa na Uniwersytecie Kentucky, zgodnie z oświadczeniem rektora uniwersytetu Eli Capiloto. Capiloto powiedział, że Ann Geske, młodsza studentka z północnego Kentucky, studiuje za granicą w Seulu w tym semestrze.

Przedstawiciel koreańskiego Ministerstwa Obrony powiedział CNN, że wśród zabitych było także trzech południowokoreańskich żołnierzy.

Premier Korei Południowej Han Duk-soo powiedział na briefingu prasowym, że rząd Korei Południowej wyznaczył okres żałoby narodowej rozpoczynający się do końca 5 listopada.

READ  ONZ: Szpital Al-Shifa w Gazie „strefą śmierci”

W okresie żałoby wszystkie instytucje publiczne i urzędy dyplomatyczne podniosą flagi dla połowy personelu, powiedział Han, dodając, że wszystkie mniej pilne wydarzenia zostaną przełożone.

Han powiedział, że urzędnicy państwowi i pracownicy instytucji publicznych będą nosić wstążki, aby złożyć kondolencje w okresie żałoby.