Instalacja skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) Gorgon, obsługiwana przez firmę Chevron, na wyspie Barrow w Australii, poniedziałek, 24 lipca 2023 r.
Bloomberga | Bloomberga | Obrazy Getty’ego
Przemysł naftowy i gazowy musi porzucić „złudzenie”, że technologia wychwytywania dwutlenku węgla jest rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych, i inwestować więcej w czystą energię, powiedział w czwartek szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
„Przemysł musi zobowiązać się do rzeczywistej pomocy światu w zaspokojeniu jego potrzeb energetycznych i celów klimatycznych – co oznacza porzucenie złudzenia, że rozwiązaniem jest sekwestracja nieuzasadnionych dużych ilości dwutlenku węgla” – stwierdził w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej . oświadczenie Przed konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Dubaju.
Technologia ta wychwytuje dwutlenek węgla powstający w procesach przemysłowych, zanim emisja przedostanie się do atmosfery, i magazynuje go pod ziemią.
Przedsiębiorstwa naftowe i gazowe stoją przed chwilą prawdy na temat swojej roli w przejściu na czystą energię, Birol napisał w raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w którym dokonano przeglądu roli branży w przejściu na gospodarkę o zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r.
Według Birola zaledwie 1% światowych inwestycji w czystą energię pochodzi od koncernów naftowo-gazowych. Szef IEA napisał, że branża musi skonfrontować się z „niewygodną prawdą”, że pomyślne przejście na czystą energię będzie wymagało ograniczenia, a nie rozszerzania działalności naftowo-gazowej.
„Tak więc, chociaż wszyscy producenci ropy i gazu muszą ograniczyć emisje ze swojej działalności, w tym wycieki metanu i spalanie na pochodniach, nasze wezwanie do działania jest znacznie szersze” – napisał Birol.
Z raportu MAE wynika, że do 2030 r. branża będzie musiała zainwestować 50% nakładów inwestycyjnych w projekty związane z czystą energią, aby osiągnąć cel dotyczący zmiany klimatu na poziomie 1,5°C. W 2022 r. około 2,5% wydatków kapitałowych przemysłu przeznaczono na czystą energię.
Według raportu jedną z głównych pułapek transformacji energetycznej jest nadmierne poleganie na wychwytywaniu dwutlenku węgla. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej wychwytywanie dwutlenku węgla jest konieczne, aby osiągnąć zerową emisję netto w niektórych sektorach, ale nie powinno być wykorzystywane jako sposób na utrzymanie status quo.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna twierdzi, że do 2050 r. trzeba będzie wychwycić 32 miliardy ton węgla do wykorzystania lub składowania, aby ograniczyć zmianę klimatu do 1,5 stopnia Celsjusza zgodnie z obecnymi prognozami dotyczącymi zużycia ropy i gazu.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej potrzebna technologia będzie wymagała do działania 26 000 terawatogodzin energii elektrycznej w 2050 r., czyli więcej niż całkowite światowe zapotrzebowanie w 2022 r.
Według raportu wymagałoby to również 3,5 biliona dolarów rocznych inwestycji od dnia dzisiejszego do połowy stulecia, co odpowiada rocznym przychodom całego przemysłu naftowego i gazowego w ostatnich latach.
Największe amerykańskie koncerny naftowe, takie jak Exxona Mobila I Szewron Największe firmy inwestują miliardy w technologię wychwytywania dwutlenku węgla i wodoru, natomiast największe firmy europejskie zbieg okoliczności I Dziecko Skupiono się bardziej na odnawialnych źródłach energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa.
Exxona I Szewron Podwaja także zużycie paliw kopalnych w drodze mega transakcji. Exxon kupuje Pioneer Resources za około 60 miliardów dolarów, natomiast Chevron kupuje Hess za 53 miliardy dolarów.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Akcje giganta chipów sztucznej inteligencji Nvidia spadły pomimo rekordowej sprzedaży wynoszącej 30 miliardów dolarów
Stowarzyszenie Graczy NFL pozywa DraftKings na kwotę około 65 milionów dolarów