Grigeo AB, główny litewski producent papieru i artykułów higienicznych i gospodarstwa domowego, planuje rozszerzyć swoją działalność związaną z chusteczkami i otworzyć zakład produkcyjny w Polsce.
Firma ogłosiła, że podpisała już wstępną umowę z polską firmą papierniczą Głuchołaskie Zakłady Papiernicze (GZP) dotyczącą nabycia fabryki chusteczek i zakładu przetwórczego GZP w Niedomicach koło Tarnowa w południowo-wschodniej Polsce. Transakcję potwierdził także Santander Bank Polska, który doradzał GZP przy transakcji. Grigeo oczekuje, że transakcja zostanie sfinalizowana w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy.
Zakład w Niedomicach jest jednym z trzech zakładów produkcyjnych GZP i jednym z dwóch zakładów produkujących chusteczki firmy. Według strony internetowej GZP zakład zatrudnia 175 pracowników i obsługuje maszynę do produkcji chusteczek higienicznych o wydajności około 20 000 ton chusteczek na miesiąc (1650 ton miesięcznie) oraz pięć linii do przewijania papieru toaletowego, ręczników kuchennych i chusteczek do nosa. Szpule-matki produkowane w Niedomicach dostarczane są także do przetwórni GZP Aska w Nysie.
Grigeo szacuje przychody ze sprzedaży oddziału GZP w Niedomicach w 2022 r. na 40 mln euro i EBITDA na 3,8 mln euro na podstawie niezweryfikowanych danych. Grigeo podał szacunkową wartość przedsiębiorstwa na 22 mln euro.
Grigio powiedział, że planuje sfinansować przejęcie z własnych źródeł finansowych, nie ujawniając szczegółów finansowych transakcji.
Według dyrektora generalnego Grigeo, Tomasa Jozonisa, plany firmy dotyczące fabryki chusteczek w Niedomicach wykraczają poza wejście na polski rynek, ale pozwolą Grigeo na wzmocnienie swojej pozycji na rynkach bibułek w Europie Wschodniej i Środkowej przy jednoczesnym poszerzeniu asortymentu produktów. „To obiecujący i stale rozwijający się rynek, który oferuje nam szerokie możliwości dystrybucji produktów w Niemczech, Czechach, Słowacji, Ukrainie i innych krajach regionu” – powiedział Josonis. Infrastruktura produkcyjna na miejscu pozwoli także na optymalizację kosztów logistyki.
Mówi się, że litewska firma planuje w najbliższej przyszłości rozbudowę zakładu, zwiększenie produkcji i wprowadzenie innowacji.
Grigeo AB obsługuje fabrykę bibułek o zainstalowanej wydajności około 50 000 ton rocznie bibułki pochodzącej z recyklingu i nowej tkanki na bazie włókien. W zeszłym roku Grigeo wyprodukowało 45 000 ton chusteczek rocznie.
Grigeo jest częścią Grupy Grigeo. Oprócz bibuły grupa produkuje i sprzedaje produkty z tektury falistej pochodzącej z recyklingu, tekturę falistą oraz opakowania i tekturę pilśniową, a także prowadzi działalność w branży recyklingu i odpadów.
W 2022 roku grupa wygenerowała zysk netto na poziomie 10,6 mln euro i Ebitda na poziomie 21,4 mln euro przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 203,2 mln euro.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com