22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Leonardo del Vecchio: Śmierć włoskiego miliardera i właściciela Ray-Ban

Leonardo del Vecchio: Śmierć włoskiego miliardera i właściciela Ray-Ban

„Ze smutkiem Essilor Luxotica ogłasza śmierć swojego przewodniczącego” – napisała grupa w oświadczeniu, dodając, że rada dyrektorów spotka się „w celu określenia kolejnych kroków”.

Del Vecchio dorastała od dzieciństwa w sierocińcu, by zgromadzić fortunę szacowaną na dziesiątki miliardów euro w jednej z najsłynniejszych historii o biedzie do bogactwa w powojennej odbudowie gospodarczej Włoch.

Europejski komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział na Twitterze: „Leonardo del Vecchio był wspaniałym Włochem. Jego historia, od sierocińca po kierowanie imperium biznesowym, brzmi jak historia z innej epoki. Ale jest przykładem na dziś i jutro. ODP”. .

Włoski przedsiębiorca założył Luxotticę w 1961 roku, stworzył firmę będącą właścicielem marki Ray-Ban i połączył siły z francuskim Essilorem w dużej fuzji w 2018 roku.

Pozostał dyrektorem generalnym EssilorLuxottica do grudnia 2020 roku, kiedy to przekazał bieżące kierowanie firmą dyrektorowi generalnemu Francesco Milleri. Kiedy powstała połączona grupa, osobiście poparł Milleriego jako prezesa francusko-włoskiego giganta okularów.

Wpływ Del Vecchio wykraczał poza jego własny biznes, a pod koniec 2021 roku był drugim najbogatszym człowiekiem we Włoszech po Giovannim Ferrero z grupy przemysłowej Nutella, według Forbesa.

Jego spółka holdingowa Delfin jest największym udziałowcem włoskiej grupy usług finansowych Mediobanca i posiada prawie 10% udziałów w największej włoskiej firmie ubezpieczeniowej Generali. Jest również właścicielem około 7% udziałów w spółce nieruchomościowej Covivio, która jest notowana zarówno w Paryżu, jak i Mediolanie

„Wraz ze śmiercią Del Vecchio Mediolan traci jedną z najbardziej emblematycznych postaci we współczesnej historii” – powiedział burmistrz Milanu Giuseppe Sala na Twitterze.

Akcje Mediobanca spadły po doniesieniach o ponad 4%, Generali o 2,5%, podczas gdy EssilorLuxottica – w której Delfin ma pakiet kontrolny 32% – pozostała na niezmienionym poziomie prawie 148 euro za akcję.