22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Łazik NASA Perseverance odkrył na Marsie „płetwę rekina” i „szczyp kraba”.

Łazik NASA Perseverance odkrył na Marsie „płetwę rekina” i „szczyp kraba”.

  • Nowe zdjęcie NASA jest najnowszym przykładem zjawiska znanego jako pareidolia
  • Tam, gdzie mózg chce zrozumieć to, co widzą oczy, tworzy coś, co nie jest prawdziwe

Patrząc na to nowe zdjęcie wykonane przez należący do NASA łazik Perseverance, można by pomyśleć, że na Czerwonej Planecie dzieje się coś podejrzanego.

Stało się tak, ponieważ robot wielkości samochodu zrobił zdjęcie dwóch oddzielnych skał, które przypominają płetwę rekina i pazur kraba.

Amerykańska agencja kosmiczna podzieliła się najnowszym odkryciem na platformie X (wcześniej znanej jako Twitter), wywołując lawinę odpowiedzi ze strony fanów kosmosu, którzy żartowali, że przypominająca kraba skała to pozostałości po „Wielkim Wielkim Kosmicznym Krabie”.

Inni twierdzili, że „pazur” przypominał ziarno kawy lub głowę żółwia „kopiącego dziurę na swoje jaja”, a niektórzy żartowali, że płetwa rekina może w rzeczywistości być „tylnymi płytkami” dinozaura Stegozaura.

Zdjęcia zrobione w zeszłym miesiącu są Najnowszy przykład zjawiska znanego jako pareidolia – gdzie ludzki umysł chce zrozumieć to, co widzi oko i tworzy nierealne znaczenie.

Dziwne: łazik NASA Perseverance wykonał zdjęcia dwóch oddzielnych skał przypominających płetwę rekina i szpon kraba
Cel: Łazik wielkości samochodu (na zdjęciu) został wystrzelony na Marsa w 2020 roku w celu poszukiwania śladów starożytnego życia na Czerwonej Planecie

Przeczytaj więcej: Łazik Perseverance odkrywa na Marsie dziwną skałę w kształcie pączka

Najbardziej znaną rzeczą, która wydarzyła się z Marsem, było to, co wydarzyło się w 1976 roku, kiedy należąca do NASA sonda kosmiczna Viking 1 wykonała zdjęcie czegoś, co wyglądało jak wyrzeźbiona twarz na powierzchni czerwonej planety.

Amerykańska Agencja Kosmiczna, publikując zdjęcie, wyjaśniła, że ​​jest to tylko iluzja spowodowana cieniami, ale to nie powstrzymuje niektórych od twierdzeń, że twarz stworzyła istota pozaziemska.

NASA podjęła próbę położenia kresu tym gorączkowym spekulacjom dopiero 20 lat później.

W 1998 roku należący do agencji Mars Global Surveyor (MGS) wykonał zdjęcia tak zwanej „Twarzy na Marsie”, które były 10 razy ostrzejsze niż Viking 1, ukazując, że jest to znacznie bardziej naturalnie wyglądająca skała.

READ  Skomplikowane szczegóły pozostałości umierającej gwiazdy

Jednak nie wszyscy dali się przekonać.

Niektórzy zwolennicy teorii spiskowych upierali się, że zdjęcia zostały przesłonięte przez mgłę, dopiero w 2001 roku NASA udowodniła raz na zawsze, że jest to powszechny obiekt geologiczny znany jako butte lub mesa, który występuje również na Ziemi.

„Sfotografowaliśmy twarz, gdy tylko udało nam się zrobić jej dobre zdjęcie” – powiedział Jim Garvin, główny naukowiec w programie eksploracji Marsa NASA.

„Bardzo mi to przypomina Middle Butte na równinie Snake River w Idaho”.

„To izolowana kopuła lawy w kształcie mesy, mniej więcej tej samej wysokości co twarz na Marsie”.

Amerykańska agencja kosmiczna podzieliła się najnowszym odkryciem na platformie X (wcześniej znanej jako Twitter), wywołując lawinę odpowiedzi fanów kosmosu, którzy żartowali, że przypominająca kraba skała jest pozostałością po „wielkim, wszechmocnym kosmicznym krabie”.
Niektórzy udostępnili zabawne GIF-y przedstawiające tańczący krab na powierzchni Czerwonej Planety
Inni twierdzili, że „pazur” przypominał ziarno kawy lub głowę żółwia „kopiącego dziurę na swoje jaja”, a niektórzy żartowali, że płetwa rekina może w rzeczywistości być „tylnymi płytkami” dinozaura Stegozaura.

To tylko jeden przykład dziwnych skał dostrzeżonych na Marsie.

Tylko w tym roku amerykańska agencja kosmiczna udostępniła zdjęcia skały w kształcie pączka i kamienia przypominającego kość, podczas gdy inna sonda kosmiczna Perseverance, Curiosity, uchwyciła tajemniczy element w skalnej ścianie, który według niektórych był „drzwiami”.

Pomysł ten został szybko odrzucony przez NASA, gdy amerykańska agencja kosmiczna ujawniła, że ​​ma on zaledwie kilka cali szerokości i długości, podczas gdy geolodzy twierdzą, że mogło to być spowodowane kilkoma prostymi pęknięciami w równoległej ścianie skalnej.

Łazik Perseverance został wystrzelony na Marsa w 2020 roku, aby szukać śladów starożytnego życia na Czerwonej Planecie.

Obecnie bada starożytną deltę rzeki w kraterze Jezero, który niegdyś był wypełniony jeziorem głębokim na 500 stóp.

Naukowcy uważają, że około 3,5 do 3,9 miliarda lat temu na tym obszarze istniało życie drobnoustrojów, dlatego łazikowi powierzono zadanie zbadania próbek gleby w poszukiwaniu dowodów na obecność istot pozaziemskich.

Zaświadczenie o pracy cudzoziemców? W 1976 roku należąca do NASA sonda kosmiczna Viking 1 wykonała zdjęcie czegoś, co wyglądało jak twarz wyrzeźbiona na powierzchni Czerwonej Planety.
W 1998 roku należący do agencji Mars Global Surveyor (MGS) wykonał zdjęcia tak zwanej „Twarzy na Marsie”, które były 10 razy ostrzejsze niż Viking 1, ukazując, że jest to znacznie bardziej naturalnie wyglądająca skała. Trzy lata później NASA stwierdziła, że ​​jest to powszechny obiekt geologiczny znany jako „butte” lub „mesa”, który występuje również na Ziemi
Wprowadzanie w błąd: na początku tego roku inna sonda kosmiczna Perseverance, Curiosity, wykryła tajemniczy element na skalnej ścianie, który według niektórych był „wlotem” (na zdjęciu)

Ciężka praca: łazik Perseverance i helikopter Ingenuity NASA poszukują życia na Czerwonej Planecie

Wysłana przez NASA misja Mars 2020 została wystrzelona w celu poszukiwania oznak pradawnego życia na czerwonej planecie, co ma pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób życie ewoluowało na Ziemi we wczesnych latach ewolucji Układu Słonecznego.

READ  „Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego” – Niezwykła skamielina sprzed 550 milionów lat rozwiązuje paradoks paleontologii

Główny łazik o nazwie Perseverance bada starożytną deltę rzeki wewnątrz krateru Jezero, który niegdyś był wypełniony jeziorem głębokim na 500 stóp.

Uważa się, że około 3,5 do 3,9 miliarda lat temu na tym obszarze istniało życie drobnoustrojów, a łazik zbada próbki gleby w poszukiwaniu dowodów życia.

Łazik NASA Mars 2020 (wrażenie artysty) szuka oznak pradawnego życia na Marsie, aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć ewolucję życia na naszej planecie

Kosztujący 2,5 miliarda dolarów (1,95 miliarda funtów) statek kosmiczny Mars 2020 został wystrzelony 30 lipca z łazikiem i helikopterem w środku i pomyślnie wylądował 18 lutego 2021 roku.

Łazik wylądował wewnątrz krateru i będzie powoli zbierał próbki, które ostatecznie zostaną zwrócone na Ziemię w celu dalszej analizy.

Druga misja wyśle ​​na planetę i pobierze próbki, być może do końca 2020 r. we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Ta grafika koncepcyjna przedstawia lądowanie łazika Mars 2020 na Czerwonej Planecie za pośrednictwem systemu „dźwigu powietrznego” NASA