27 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Łazik marsjański Curiosity rejestruje marsjański dzień od świtu do zmierzchu

Łazik marsjański Curiosity rejestruje marsjański dzień od świtu do zmierzchu

Łazik Curiosity NASA nagrał na powierzchni Marsa dwa filmy poklatkowe, pokazujące jego cień poruszający się po marsjańskim terenie. Filmy nagrane podczas ograniczonego okresu kontaktu podkreślają techniczne aspekty kamer łazika i zapewniają wgląd w bieżące osiągnięcia misji i eksploracji Curiosity. (Koncepcja artysty.) Źródło: SciTechDaily.com

Filmy z łazika pokazują jego cień poruszający się po powierzchni Marsa w ciągu 12 godzin, podczas gdy Curiosity pozostaje nieruchomy.

Kiedy NASAciekawość Mars Łazik nie jest w ruchu, działa dobrze jak zegar słoneczny, co widać na dwóch czarno-białych filmach nagranych 8 listopada, 4002. marsjańskiego dnia, czyli sol, misji. Łazik uchwycił swój cień poruszający się po powierzchni Marsa za pomocą czarno-białych kamer unikania zagrożeń, zwanych Hazcams.

Instrukcje dotyczące nagrywania filmów były częścią ostatniego zestawu poleceń wysłanych do Curiosity przed rozpoczęciem koniunkcji słonecznej Marsa, czyli okresu, gdy Słońce znajduje się pomiędzy Ziemią a Marsem. ponieważ osocze Od Słońca może zakłócać komunikację radiową, a misje w tym czasie wstrzymują wysyłanie poleceń do statku kosmicznego Mars na kilka tygodni. (Misje nie były całkowicie pozbawione kontaktu: przez cały okres synchronizacji nadal regularnie przesyłały informacje o badaniach lekarskich przez radio).


Podczas dwutygodniowego postoju podczas koniunkcji słonecznej Marsa w listopadzie 2023 r. należący do NASA łazik Curiosity wykorzystał czarno-białe kamery Hazcam z przodu i z tyłu do uchwycenia 12 godzin marsjańskiego dnia. Na zdjęciach wykonanych przez łazik Hazcam na pierwszym planie widać na powierzchni cień łazika. Źródło: NASA/Laboratorium Napędów Odrzutowych-Instytut Technologiczny w Kalifornii

Kierowcy łazików zazwyczaj korzystają z kamer Curiosity Hazcam w celu wykrycia skał, klifów i innych zagrożeń, których przebycie byłoby ryzykowne. Ponieważ jednak tuż przed koniunkcją celowo ograniczono inne działania łazika, zespół zdecydował się po raz pierwszy użyć kamer Hazcams do nagrania 12 godzin materiału filmowego, mając nadzieję na uchwycenie chmur lub diabłów pyłowych, które mogłyby ujawnić więcej informacji na temat pogody na Czerwonej Planecie.

READ  Zielona kometa minie Ziemię po raz pierwszy, odkąd neandertalczycy wędrowali po Ziemi

Kiedy zdjęcia dotarły na Ziemię po koniunkcji, naukowcy nie zaobserwowali żadnej zauważalnej pogody, ale dwa 25-klatkowe filmy, które połączyli, uchwyciły upływ czasu. Filmy trwają od 5:30 do 17:30 czasu lokalnego i pokazują zmianę sylwetki Curiosity w miarę zmiany dnia z rana na popołudnie i wieczór.

Pierwszy film, pokazujący obrazy z frontu Hazcam, ukazuje południowy wschód wzdłuż Gediz Vallis, doliny na górze Sharp. Od 2014 roku Curiosity wspina się u podnóża 5-kilometrowej góry znajdującej się w kraterze Gale.

Gdy niebo rozjaśnia się podczas wschodu słońca, cień 2-metrowego ramienia robota łazika przesuwa się w lewo, a przednie koła Curiosity wyłaniają się z ciemności po obu stronach kadru. Po lewej stronie pokazano także okrągły cel kalibracyjny zamontowany na ramieniu robota. Inżynierowie używają celu do testów Dokładność Podrzędny Spektroskopia rentgenowska cząstek alfaInstrument wykrywający pierwiastki chemiczne na powierzchni Marsa.

W południe algorytm automatycznej ekspozycji kamery Hazcam ustawia czas ekspozycji na około jedną trzecią sekundy. O zmroku czas ekspozycji wydłuża się do ponad minuty, powodując, że typowy szum czujnika, zwany „gorącymi pikselami”, pojawia się na końcowym zdjęciu w postaci białego śniegu.


Tylna kamera Curiosity Hazcam uchwyciła cień tylnej części łazika na tym 12-godzinnym obrazie, gdy ten zmierzał w stronę dna krateru Gale. Różne czynniki powodują różne defekty obrazu, w tym czarne plamy, zniekształcony wygląd słońca i rzędy białych pikseli wystających ze słońca. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Drugi film przedstawia widok z tyłu Hazcam, patrząc na północny zachód, w dół zboczy Mount Sharp, aż do dna krateru Gale. Widoczne jest prawe tylne koło łazika wraz z cieniem Curiosity system operacyjny. Mały czarny artefakt pojawia się po lewej stronie, w środku filmu, w 17. klatce, spowodowany przez Promieniowanie kosmiczne Uderz w czujnik aparatu. Podobnie jasne błyski i inne szumy na końcu filmu są wynikiem oddziaływania ciepła z układu zasilania statku kosmicznego na czujnik obrazu Hazcam.

READ  Wadliwy czujnik mógł wyeliminować masowy start rakiety SLS NASA

Obrazy te zostały ponownie odtworzone, aby skorygować je dla szerokokątnych obiektywów Hazcams. Cętkowany wygląd zdjęć, szczególnie widoczny na nagraniu z tylnej kamery, jest efektem osadzania się na obiektywach marsjańskiego pyłu, który przez 11 lat osiadał.

Więcej o misji

Curiosity został zbudowany przez Jet Propulsion Laboratory NASA, które jest obsługiwane przez California Institute of Technology w Pasadenie w Kalifornii. JPL kieruje misją w imieniu Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie.