24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ładunki Shaheen dostarczyły przydatnych danych, mimo że nie wylądowały na powierzchni Księżyca

Ładunki Shaheen dostarczyły przydatnych danych, mimo że nie wylądowały na powierzchni Księżyca

THE WOODLANDS, Teksas – Chociaż sonda nie dotrze na Księżyc, NASA i inne podmioty przewożące ładunki na pokładzie lądownika księżycowego Astrobotic Peregrine twierdzą, że nadal otrzymają przydatne dane z misji.

Sonda Peregrine wystartowała 8 stycznia na pokładzie dziewiczego lotu statku kosmicznego Vulcan Centaur należącego do United Launch Alliance. Jednak kilka godzin po wystrzeleniu ze statku kosmicznego doszło do wycieku paliwa, co wykluczyło jakąkolwiek szansę na próbę lądowania na Księżycu. Zamiast tego statek kosmiczny wleciał ponownie półtora tygodnia po wystrzeleniu.

Chociaż Peregrine nie dotarł na Księżyc, podczas lotu przetestowano kilka ładunków na pokładzie. „Podczas tranzytu większość tych ładunków utrzymywalibyśmy w trybie przetrwania” – powiedział Dan Hendrickson, wiceprezes Astrobotic, podczas sesji poświęconej misji odbywającej się 11 marca podczas konferencji Lunar and Planetary Science Conference. „Ale gdy nasza misja się nie powiodła, plan również się nie powiódł, z korzyścią dla wszystkich ładunków”.

Chociaż wiele ładunków naukowych na Peregrine nie było w stanie zebrać zamierzonych danych z powierzchni Księżyca, udało im się przetestować je w kosmosie, a w niektórych przypadkach przeprowadzić badania naukowe.

Wśród nich znalazł się instrument Liniowy Spektrometr Transferu Energii (LETS), który gromadził dane na temat środowiska promieniowania Księżyca, a nie, jak zamierzono, powierzchni Księżyca. „Musieliśmy przenieść nasze operacje, aby pobierać dane podczas lotu” – powiedział Stuart George z Johnson Space Center w NASA, jeden z liderów instrumentu. „Narzędzie przez cały czas działało idealnie.”

Podczas lotu mógł także działać inny instrument NASA, spektrometr masowy pułapki jonowej Peregrine (PITMS). Wykrył ślady tlenku azotu i dwutlenku azotu, które prawdopodobnie pochodziły z wycieku utleniacza lądownika. „Ta przejściowa atmosfera, jeśli można tak powiedzieć, utleniacza wokół statku kosmicznego, to samoistnie wywołane środowisko, przetrwało” – powiedziała Barbara Cohen, główna badaczka PITMS w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należącym do NASA.

READ  Jak oglądać na żywo w Internecie SpaceX wystrzelenie lądownika księżycowego Intuitive Machines IM-1 15 lutego

Jednym z ładunków niepochodzących z NASA na pokładzie Peregrine był Iris, łazik księżycowy zbudowany przez studentów z Carnegie Mellon University. „Zamiast tego staliśmy się „RoverSat”” – powiedziała Raewyn Duvall, kierownik programu Iris. Obejmowało to przetestowanie wielu podsystemów pojazdu, a nawet konwersję niektórych kół, aby upewnić się, że działają. „Wszystko, co mogliśmy przetestować, zadziałało”.

Astrobotic dokonuje obecnie przeglądu misji Peregrine, aby określić pierwotną przyczynę wycieku paliwa i wprowadzić wszelkie zmiany, które mogą być konieczne w większym lądowniku firmy Griffin, który jest opracowywany z myślą o wystrzeleniu misji NASA Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER). Po prezentacji Hendrickson stwierdziła, że ​​dochodzenie postępuje prawidłowo, ale nie podała harmonogramu jego zakończenia.

NASA kontynuuje to dochodzenie, powiedział Joel Kearns, zastępca administratora ds. badań w Dyrekcji Misji Naukowych NASA, powiedział podczas konferencji w ratuszu NASA 11 marca. „Kiedy otrzymamy wyniki, NASA określi, jakie działania powinniśmy podjąć w przyszłości” – powiedział, włączając w to wszelkie zmiany specyficzne dla VIPER. „Przyjrzymy się wnioskom Komisji ds. oceny awarii i ustalimy, jakie kroki musimy podjąć podjąć w sprawie VIPER.”

Wystrzelenie Griffin i VIPER zaplanowano na listopad tego roku, ale Cairns przemawiając na posiedzeniu Komitetu Doradczego Nauk Planetarnych 5 marca stwierdził, że data prawdopodobnie się opóźni. „Jest bardzo mało prawdopodobne, aby poleciały przed końcem tego roku” – stwierdził, nie tylko ze względu na badanie Peregrine, ale także z powodu innych prac związanych z przygotowaniem łazika i lądownika do startu. Powiedział, że NASA zaczeka z ustaleniem nowej daty do zakończenia śledztwa w sprawie Peregrine'a.