7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Księżycowy plecak” NASA może zapobiec zgubieniu się astronautów na Księżycu

„Księżycowy plecak” NASA może zapobiec zgubieniu się astronautów na Księżycu

Planetolog z NASA, Michael Zanetti, testuje plecak na polu wulkanicznym Potrillo w Nowym Meksyku.

Planetolog z NASA, Michael Zanetti, testuje plecak na polu wulkanicznym Potrillo w Nowym Meksyku.
zdjęcie: NASA/Michael Zanetti

Księżyc nie jest miejscem, w którym chcesz się zgubić, ale śledzenie zakurzonego kroku bez GPS może być trochę trudne. Na szczęście inżynierowie kosmiczni mogli znaleźć sposób na obejście tego ograniczenia, projektując przenośny plecak, którego celem było stworzenie trójwymiarowej mapy terenu księżyca w czasie rzeczywistym.

Kinetic Navigation and Mapping Bag (KNaCK) to wspólne przedsięwzięcie NASA i jej prywatnych partnerów branżowych, aby pomóc przyszłym odkrywcom odnaleźć mniej drogiPoznaj południowe regiony polarne Księżyca. KNaCK umożliwia nawigację w czasie rzeczywistym na żądanie i działa za pomocą lasera impulsowego, który mierzy odległości do pobliskich obiektów i charakterystykę powierzchni. Na Księżycu system mógłby zapewnić podróżującym z plecakiem astronautom obrazy 3D, Przeciętny-Dokładna mapa okolicy, według do NASA.

Technologia ta jest określana jako lidar fali ciągłej z modulacją częstotliwości i jest w stanie zapewnić prędkość i zakres milionów punktów pomiarowych na sekundę, w tym prędkość i odległość między turbulentnymi cząsteczkami pyłu. Krótko mówiąc, jest to imponujące.

Plecak łączy w sobie nagrywanie wideo HD w czasie rzeczywistym, pokazane w lewym górnym panelu, dane zasięgu lidaru, pokazane w prawym górnym panelu, oraz dane prędkości lidaru.
Rysunek: NASA/Michael Zanetti

„Zasadniczo czujnik jest narzędziem skanującym zarówno do nawigacji naukowej, jak i mapowania, zdolnym do tworzenia map 3D o ultrawysokiej rozdzielczości z dokładnością do centymetra i nadawania im bogatego kontekstu naukowego”, Michael Zanetti, który kieruje projektem KNaCK w NASA Marshall Space Flight Center powiedział, w oświadczenie. „Pomoże to również zapewnić bezpieczeństwo astronautom i wędrującym pojazdom w ograniczonym środowisku przy użyciu GPS, takiego jak księżyc, określania rzeczywistych odległości do odległych punktów orientacyjnych i pokazywania odkrywcom w czasie rzeczywistym, jak daleko zaszli i jak daleko jeszcze do ich osiągnięcia. miejsce docelowe.”

NASA planuje powrót ludzi na Księżyc nie później niż w 2025 roku w ramach programu Artemis. Ale tym razem astronauci wylądują w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Obszar ten jest szczególnie interesujący dla naukowców, a dowody sugerują, że może je zawierać lód z wody podpowierzchniowej który może być wykorzystany jako cenny zasób do eksploracji Księżyca.

Jednak większość południowego bieguna Księżyca jest pokryta cieniami, co może utrudnić przyszłym astronautom oszacowanie odległości do przystanków Księżyca. Ponieważ czas na Księżycu jest cenny, KNaCK ułatwi zmierzenie dokładnej ilości tlenu potrzebnej do podróży bez pojazdu.

„Jako ludzie mamy tendencję do orientowania się w oparciu o punkty orientacyjne – konkretny budynek, zagajnik drzew” – powiedział Zanetti. „Te rzeczy nie istnieją na Księżycu. KNaCK będzie stale umożliwiał odkrywcom przechodzącym przez powierzchnię określenie ich ruchu i kierunku oraz skierowanie ich na odległe szczyty lub do ich bazy operacyjnej. Mogą nawet wskazać konkretne miejsca, w których znaleźli jakiś unikalny minerał lub formacje skalne, aby inni mogli łatwo wrócić po więcej nauki”.

KNaCK przeszedł testy w listopadzie 2021 roku w starożytnym kraterze w Potrillo w stanie Nowy Meksyk, a kolejny test zaplanowano na koniec kwietnia w NASA Solar System Exploration Research Virtual Institute (SSERVI) w Kilburn Hall w Nowym Meksyku. Zespół odpowiedzialny za system nawigacyjny pracuje nad zmniejszeniem wagi plecaka, który obecnie waży około 40 funtów, oraz nad ochroną elektroniki przed ostrym światłem słonecznym i mikrograwitacją Księżyca.

jeszcze: NASA wybrała naprawdę fajne miejsce do lądowania nadchodzącego modułu księżycowego.

READ  Naukowcy jako pierwsi zaobserwowali „kwazicząstki” w systemach klasycznych