27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Księżyc powoli oddala się od Ziemi i zaczyna na nas oddziaływać

Księżyc powoli oddala się od Ziemi i zaczyna na nas oddziaływać

Księżyc jest nieruchomy na nocnym niebie, ale nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

Okazuje się, że naukowcy odkryli, że Księżyc oddala się od Ziemi, zmieniając wszystko, co myśleliśmy, że wiemy na temat związku naszej planety z jej jedynym naturalnym księżycem.

Ma to również bardzo realny wpływ na długość dni na naszej planecie, aczkolwiek w bardzo powolnym tempie.

Oddalając się od Ziemi na przestrzeni milionów lat, Księżyc jednocześnie zwiększa długość przeciętnego dnia.

A Zostań Zespół z Uniwersytetu Wisconsin-Madison skupił się na skałach z formacji liczącej 90 milionów lat. W ten sposób byli w stanie przeanalizować interakcje Ziemi z Księżycem 1,4 miliarda lat temu.

Okazuje się, że Księżyc oddala się od Ziemi w naszym kierunku z prędkością 3,82 cm rocznie. Oznacza to, że ostatecznie doprowadzi to do tego, że ziemskie dni będą trwały 25 godzin w ciągu 200 milionów lat.

„Kiedy Księżyc się oddala, Ziemia wygląda jak łyżwiarz zwalniający podczas wyciągania ramion” – powiedział Steven Myers, profesor nauk o Ziemi na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

Dodał: „Jedną z naszych ambicji było wykorzystanie astronomii do określania czasu w odległej przeszłości w celu opracowania bardzo starożytnych geologicznych skal czasu.

„Chcemy móc badać skały mające miliardy lat w podobny sposób, w jaki badamy współczesne procesy geologiczne”.

To nie jedyna historia, która w ostatnim czasie zmieniła nasze rozumienie Księżyca.

Naukowcy właśnie odkryli tajemnice ukryte pod powierzchnią Księżyca sprzed miliardów lat, a to wszystko dzięki chińskiemu programowi kosmicznemu, który odkrył ukryte struktury, które mogą pomóc nam zacząć poskładać przeszłość Księżyca.

Subskrypcja Aby uzyskać nasz bezpłatny cotygodniowy biuletyn Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100