24 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kryzys energetyczny w Polsce budzi obawy o zanieczyszczenie powietrza-Xinhua

Mieszkaniec Warszawy ustawia termostat na grzejniku w swoim domu w Warszawie 3 listopada 2022 r. (Xinhua/Chen Chen)

Jednak wysokie koszty początkowe instalacji samowystarczalnego systemu energetycznego uniemożliwiają wielu gospodarstwom domowym wyjście z obecnego kryzysu energetycznego na ekologiczną drogę. Nawet w normalnych warunkach, według oficjalnych szacunków, 37 proc. polskich gospodarstw domowych wykorzystuje węgiel do ogrzewania.

Warszawa, listopad 8 (Xinhua) — polska ekspertka ds. energii Joanna Mackowiak-Pandera niedawno przeniosła płytę gazową ze swojej kuchni i zastąpiła ją płytą indukcyjną. Zainstalował panele słoneczne i zamówił pompę ciepła do swojego domu, przygotowując się na długie, wilgotne zimy w Polsce.

Jednak wysokie koszty początkowe instalacji samowystarczalnego systemu energetycznego uniemożliwiają wielu gospodarstwom domowym wyjście z obecnego kryzysu energetycznego na ekologiczną drogę. Nawet w normalnych warunkach, według oficjalnych szacunków, 37 proc. polskich gospodarstw domowych wykorzystuje węgiel do ogrzewania.

Choć Polska jest największym producentem węgla w Unii Europejskiej (UE), to 20 proc. zapotrzebowania pokrywa z importu. Według danych GUS w 2020 roku na Rosję przypadało 75 proc. polskiego importu węgla, który wówczas wyniósł 12,9 mln ton.

Jednak trasa nie została otwarta, ponieważ Polska wprowadziła w kwietniu zakaz rosyjskiego węgla, przed wprowadzeniem zakazu w całej UE, który wszedł w życie w sierpniu, pozostawiając wielu Polaków w niepewnej sytuacji tuż przed rozpoczęciem upałów. sezon

– Teraz mamy problemy z ogrzewaniem naszych domów – powiedziała Mackowiak-Bandera, prezes Forum Energy, interdyscyplinarnego polskiego think tanku działającego w sektorze energetycznym.

Toczy się wielka debata i zaniepokojenie, ponieważ w wielu domach wciąż brakuje węgla do ogrzewania przed zimą, były podsekretarz stanu ds. środowiska powiedział, że importowanie i zastępowanie dostaw węgla z innych krajów byłoby poważnym wyzwaniem.

Niedobór węgla, gromadzenie się rynku i wpływ inflacji przyczyniły się do gwałtownego wzrostu cen węgla. – Nie każdego stać na podwyżkę cen paliw o 500 proc. – dodała Macowiak-Pandera.

READ  Iga Świątek poprowadzi w Polsce charytatywną imprezę tenisową dla ukraińskich dzieci

Grzejniki można kupić w centrum handlowym w Warszawie 3 listopada 2022 r. (Xinhua/Chen Chen)

Poza obciążeniem finansowym gospodarstw domowych i gospodarki, utrzymujący się kryzys energetyczny ma również konsekwencje dla środowiska i zdrowia.

Grupy ekologiczne, takie jak Polski Alarm Smogowy, znana polska organizacja pozarządowa zajmująca się monitorowaniem jakości powietrza, obawiają się, że wiele gospodarstw domowych spala w swoich piecach wszystko, co ma wartość kaloryczną, nawet śmieci.

„Nazywamy ich (te piece) palaczami” – powiedział Xinhua rzecznik organizacji pozarządowej, Piot Sierzig. „Wśród palaczy ludzie będą palić to, co jest najtańsze”.

Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie. Według danych Banku Światowego 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Ponadto z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że ​​liczba przedwczesnych zgonów związanych ze smogiem w Polsce wynosi 47 000 rocznie.

Według Poland Smoke Alert ponad 50 proc. zanieczyszczeń pyłowych w Polsce pochodzi z domowych pieców na paliwa stałe. Tylko 70 000 z około 3 milionów przestarzałych kotłów eksploatowanych w Polsce zostało w ciągu ostatnich dwóch lat zastąpione bardziej wydajnymi i przyjaznymi dla środowiska alternatywami.

To zdjęcie telefonu komórkowego zrobione 31 października 2022 r. pokazuje zadymiony nocny widok warszawskiej Starówki w Warszawie. (Xinhua/Chen Chen)

Jeśli pogoda będzie zła tej nadchodzącej zimy, będzie więcej zanieczyszczeń niż w poprzednich latach, powiedział Siergej.

Podzielając wiele obaw Siergieja, zwłaszcza dotyczących braku spójnej strategii energetycznej, Macowiak-Pandera postrzegał uzależnienie Polski od paliw kopalnych jako główny problem.

„Polska produkuje węgiel od 150 lat. Ale nie jest to surowiec niewyczerpany” – powiedział.