15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea Południowa prawdopodobnie skoncentruje się na dywersyfikacji eksportu obronności

Korea Południowa prawdopodobnie skoncentruje się na dywersyfikacji eksportu obronności

Niedawna zmiana przywództwa w Polsce zmusi Seul do ponownego nawiązania współpracy z nową administracją, aby zapewnić kontynuację eksportu obronności do Polski. Przemiany polityczne w Polsce kładą się cieniem na kontynuacji części nakazów bezpieczeństwa. Aby ograniczyć ryzyko utraty znacznej części polskich kontraktów, oczekuje się, że rząd Korei Południowej skoncentruje się na dywersyfikacji rynków obronnych w Europie, aby złagodzić ryzyko zmienności na polskim rynku. Dane globalneFirma zajmująca się danymi i analizą.

Umowa ramowa podpisana w 2022 roku za poprzedniego polskiego reżimu obejmuje 1000 czołgów podstawowych K2 Black Panther (MBT) i 672 haubic samobieżnych K9 (SPH). Poza tym umowa obejmuje zakup od Korei Południowej 48 lekkich samolotów szturmowych FA-50 i 212 sztuk systemów K239 Chunmoo MLRS oraz 10 000 rakiet 239 mm. Umowa obejmuje także umowę licencyjną, która umożliwi Polsce produkcję w kraju systemu K239 Chunmoo MLRS, czołgu podstawowego K2 Black Panther i Krab SPH.

Niedawny raport Global Data „Wielkość i trendy rynku obronnego Korei Południowej, alokacja budżetu, regulacje, kluczowe przejęcia, krajobraz konkurencyjny i prognoza, lata 2023–28” pokazuje, że własne wysiłki kraju na rzecz modernizacji obronności pobudziły wzrost inicjatyw w zakresie badań i rozwoju w dziedzinie obronności (R&D) oraz rozwój zaawansowanych platform obronnych. Doprowadziło to do wzrostu konkurencyjności południowokoreańskich firm obronnych i otwarcia możliwości eksportowych.

Abhijita Absinkara, Przestrzeń i obrona Analityk GlobalData komentuje: „Po wyborze na urząd Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Polska już w 2016 roku rozwiązała kontrakt z Airbusem. Dlatego też obecna zmiana kierownictwa w Polsce mogła wzbudzić obawy o kontynuację tych wielomiliardowych kontraktów umowy eksportowe do Korei Południowej.

„Jest jednak mało prawdopodobne, aby Polska podjęła podobny krok w celu anulowania wcześniej podpisanych zakupów, ponieważ takie posunięcie doprowadziłoby do masowych skutków dyplomatycznych, zagrażając innym zaangażowaniom między obydwoma krajami, w tym współpracy przemysłowej i bezpieczeństwu energetycznemu”.

READ  Polska gra o złoto po pokonaniu USA w siatkówce mężczyzn

Południowokoreańska firma Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) ma zastąpić obecne elektrownie węglowe elektrowniami jądrowymi w 2023 r., a spór dyplomatyczny z Koreą Południową na tym etapie może wykoleić te zobowiązania także dla Polski. .

Apsingikar kontynuuje: „Brak linii kredytowej na finansowanie zamówień z Korei Południowej jest głównym czynnikiem ryzyka w przypadku niepodpisanych zamówień na 308 jednostek K9 SPH i 820 jednostek K2 Black Panther MBT”.

Oczekuje się, że Korea Południowa podwoi wysiłki na rzecz rozszerzenia swojego zasięgu na innych europejskich rynkach obronności, jeśli utrzyma się niepewność co do niepodpisanego obszaru oczekiwanych zakupów w ramach umowy ramowej z Polską.

Apsingikar podsumowuje: „Korea Południowa z sukcesem penetrowała już estoński, norweski i fiński rynek obronny poprzez sprzedaż K9 SPH, próbując wprowadzić na rynek południowokoreański sprzęt, taki jak czołg podstawowy K2 Black Panther, system obrony powietrznej Cheolmae 2, K239 Chunmoo MLRS, lekki śmigłowiec bojowy i KF-21 Boramae nabiorą przyspieszenia w nadchodzących latach.

APDR_Bulletin_728X90


W przypadku zapytań redakcyjnych prosimy o kontakt:
Redaktor Kim Bergmann pod adresem [email protected]

W sprawie ogłoszeń reklamowych prosimy o kontakt:
Dyrektor sprzedaży Graham Jose [email protected]

Prowadzący