26 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea Północna poinformowała Japonię o planie wystrzelenia satelity, który może stanowić próbę umieszczenia na orbicie drugiego satelity szpiegowskiego

Korea Północna poinformowała Japonię o planie wystrzelenia satelity, który może stanowić próbę umieszczenia na orbicie drugiego satelity szpiegowskiego

SEOUL, Korea Południowa (AP) – Korea Północna planuje wystrzelenie satelity na początku przyszłego tygodnia, podała w poniedziałek Japonia, najwyraźniej próbując umieścić na orbicie drugiego wojskowego satelitę szpiegowskiego Korei Północnej, co stanowi kolejne naruszenie embargo ONZ.

Powiadomienie o uruchomieniu pojawiło się w poniedziałek, gdy przywódcy Korei Południowej, Japonii i Chin spotkali się w Seulu na pierwszym spotkaniu trójstronnym.

Japońska straż przybrzeżna podała, że ​​Korea Północna poinformowała ją o swoich planach wystrzelenia „rakiety satelitarnej” z ostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa na wodach pomiędzy Półwyspem Koreańskim, Chinami a wschodnią wyspą Luzon na Filipinach, od poniedziałku do północy 3 czerwca.

Korea Północna dostarcza Japonii informacji o wystrzeleniu, ponieważ japońska straż przybrzeżna koordynuje i rozpowszechnia informacje dotyczące bezpieczeństwa morskiego w Azji Wschodniej.

Biuro premiera Japonii Fumio Kishidy poinformowało, że poinstruowało urzędników, aby współpracowali ze Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową i innymi krajami w celu zdecydowanego zażądania, aby Korea Północna nie kontynuowała wystrzeliwania rakiet i podjęła maksymalne środki w przypadku jakiejkolwiek sytuacji nadzwyczajnej.

Plan wystrzelenia prawdopodobnie wskazuje, że Korea Północna zamierza wystrzelić w przestrzeń kosmiczną swojego drugiego wojskowego satelitę szpiegowskiego. Południowokoreańskie wojsko ogłosiło w piątek, że wykryło oznaki wskazujące na to, że Korea Północna angażuje się w działania, które uważa się za przygotowania do wystrzelenia satelity szpiegowskiego z głównego obiektu startowego w Tongchangri na północnym zachodzie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uniemożliwia Korei Północnej wystrzelenie jakichkolwiek satelitów i uważa to za przykrywkę dla testowania technologii rakiet dalekiego zasięgu. Korea Północna niezmiennie zapewniała, że ​​ma prawo wystrzeliwać satelity i testować rakiety. Mówi, że satelity szpiegowskie pozwolą jej lepiej monitorować ruchy USA i Korei Południowej oraz zwiększyć zdolność precyzyjnych uderzeń rakiet zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.

W rozmowach telefonicznych starsi dyplomaci z Japonii, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych zgodzili się wezwać Koreę Północną do odwołania startu, zauważając, że jakikolwiek północnokoreański start z wykorzystaniem technologii balistycznej naruszyłby kilka rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej osobno określiło wystrzelenie satelity Korei Północnej jako „prowokację, która poważnie zagraża naszemu bezpieczeństwu i bezpieczeństwu regionalnemu”.

READ  Wybory lokalne 2023: Partia Pracy szuka władzy po miażdżących stratach Partii Konserwatywnej

W listopadzie ubiegłego roku Korea Północna wysłała swoją wiadomość Pierwszy wojskowy satelita rozpoznawczy na orbitę w ramach wysiłków mających na celu zbudowanie sieci obserwacji przestrzeni kosmicznej, która miałaby stawić czoła temu, co nazywa rosnącymi zagrożeniami militarnymi pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział później na posiedzeniu partii rządzącej pod koniec roku, że kraj się rozpocznie Trzy dodatkowe wojskowe satelity szpiegowskie W 2024 r.

Powszechne są wątpliwości co do tego, ile obrazów o znaczeniu militarnym może wygenerować północnokoreański satelita. Jednak niektórzy eksperci cywilni twierdzą, że eksploatacja kilku z tych satelitów mogłaby pomóc Korei Północnej w ciągłym monitorowaniu dużych celów swoich rywali.

Według najnowszego powiadomienia Korei Północnej o wystrzeleniu rakiety, strefy zagrożenia, w które mogą spaść odłamki rakiety, to te same miejsca, które kraj określił przed wystrzeleniem rakiety w listopadzie.

Oznacza to, że Korea Północna użyje tego samego pierwszego i drugiego stopnia rakiety, co podczas poprzedniego wystrzelenia, powiedział Chang Young-kyun, ekspert ds. rakiet w Koreańskim Instytucie Badawczym ds. Strategii Narodowej z siedzibą w Seulu.

Chang powiedział, że wystrzelenie w tym roku trzech kolejnych satelitów szpiegowskich umożliwi Korei Północnej wielokrotne robienie zdjęć miejsc w Korei Południowej, Japonii i na terytorium Guam na Pacyfiku w USA.

Od 2022 r. Korea Północna przeprowadziła prowokacyjną serię testów rakietowych w celu modernizacji i rozbudowy swojego arsenału broni, co skłoniło Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię do wzmocnienia w odpowiedzi swojego partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa. Eksperci twierdzą, że Korea Północna prawdopodobnie wierzy, że rozbudowany arsenał broni zwiększy jej wpływy w przyszłej dyplomacji ze Stanami Zjednoczonymi

Korea Północna nie znalazła się wśród kwestii objętych oficjalnym porządkiem obrad trójstronnego spotkania, które odbyło się w poniedziałek pomiędzy Kishidą, prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeolem i premierem Chin Li Qiangiem.

READ  Włoski rząd stara się ukarać używanie angielskich słów

Jednak w niedzielę podczas dwustronnego spotkania z Lee Yoon zwrócił się do Chin, jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, o przyczynienie się do promowania pokoju na Półwyspie Koreańskim, mówiąc jednocześnie o programie nuklearnym Korei Północnej i jej głębokich powiązaniach wojskowych z Rosją, KCNA – podało New China News (Xinhua). Do biura Yoon.

Korea Południowa, Japonia i Stany Zjednoczone od dawna wzywają Chiny – głównego sojusznika Korei Północnej i rurociąg gospodarczy – do wykorzystania swoich wpływów w celu przekonania Północy do porzucenia swoich ambicji nuklearnych. Podejrzewa się jednak, że Chiny unikają pełnego wdrożenia sankcji ONZ nałożonych na Koreę Północną i wysyłają tajne dostawy pomocy, aby pomóc swojemu zubożałemu sąsiadowi utrzymać się na powierzchni.

Wiceminister obrony Korei Północnej Kim Kang Il zagroził w niedzielę podjęciem bliżej nieokreślonych „środków ofensywnych” w odpowiedzi na, jak to określił, naruszenie przez statki południowokoreańskiej marynarki wojennej i straży przybrzeżnej spornej zachodniej granicy morskiej między dwoma rywalami, co było sceną zdarzenia kilku krwawych starć. Potyczki morskie w ostatnich latach.

Zapowiedział także odwet wobec południowokoreańskich aktywistów, którzy rozpowszechniali za granicą ulotki propagandowe skierowane przeciwko Pjongjangu.

___

Yamaguchi doniósł z Tokio. Powiązany pisarz prasowy Kim Tong-hyung przyczynił się do powstania tego raportu.