7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Konkurs Piosenki Amerykańskiej: Eurowizja Ameryki to niechlujna tradycja | Amerykańska telewizja

aW poniedziałkowy wieczór w Stanach Zjednoczonych wielu Amerykanów zadało proste pytanie: Czym jest Konkurs Piosenki Amerykańskiej? Cały konkurs muzyki na żywo NBC, który wczoraj wieczorem wyemitował swoją dwugodzinną premierę, stara się to osiągnąć Eurowizja do Stanów Zjednoczonych. Niekoniecznie jest to łatwe zadanie. Pomimo jej historii sukcesów za granicą – możesz podziękować Eurowizji za ABBA i Celine Dion – coroczne mistrzostwa tej 65-latki nie są powszechnie rozumiane w Stanach Zjednoczonych.

Podczas gdy Eurowizja prezentuje jednego artystę dla danego kraju i przedstawia sieć politycznych intryg i często nieprzetłumaczalną lokalną kulturę, wersję amerykańską w taki czy inny sposób Nie nazwany „Amerivision”kop oryginalne piosenki 56 artystów Ze wszystkich 50 stanów USA, pięciu terytoriów (Puerto Rico, Samoa Amerykańskie, Guam, Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych i Marianów Północnych) oraz stolicy kraju w konfrontacji w stylu łuku. Wieloetapowy konkurs będzie transmitowany przez sześć tygodni.

American Song Contest, którego gospodarzami są Kelly Clarkson (pierwszy w historii zwycięzca amerykańskiego Idola) i Snoop Dogg, ma wsparcie europejskich producentów konkursowych i showrunnerki, Audrey Morrissey, która była producentem wykonawczym bardzo udanego konkursu piosenki NBC The Voice. Ma legiony fanów Eurowizji, którzy chcą dokładnie wiedzieć, co wyróżnia stany i terytoria USA. Ma proces, który łączy głosy ekspertów i głosy fanów na NBC i TikTok. (według różnorodny56-osobowe jury – po jednym z każdego stanu/terytorium, w tym były członek The Fray i przewodniczący iHeartMedia – ma ocenić każdy występ na podstawie „ekspresji artystycznej, uderzającego potencjału, oryginalności i wrażenia wizualnego”.

Ma serię tras w stylu March Madness, w których mierzą się ze sobą artyści o różnym poziomie rozpoznawalności i doświadczeniu zawodowym. Supergwiazdy, takie jak Michael Bolton (Connecticut) i Joel (Alaska), będą rywalizować z amatorami (Michigan wysyła na przykład 16-letniego ucznia szkoły średniej).

Jak więc zaczęły się gry? Premiera w dwugodzinnym, chaotycznym okresie spakowała wiele emocji i rywalizacji przełajowej. (Pełne ujawnienie: pochodzę z Ohio – Krzyczę do Missy Gray, zdobywczyni Grammy, piosenkarki R&B reprezentującej Buckeye State – i jedyny występ na Eurowizji, jaki widziałem wcześniej, był bezkonkurencyjny Łotewska grupa hakerów, więc trochę się pomyliłem z tą koncepcją.) Clarkson i Snoop zastosowali swoje odrębne energie – nieodparte bąbelki matki dla niej, trochę ożywienia dla niego – aby skrócić obrazy pomiędzy jedenastoma występami. Te (całkowicie optymistyczne) pokazy osiągnęły całą masę gatunków, od hip-hopu, przez latynoski pop, po country earworm zwany Jovin nowe butydzięki uprzejmości Ryana Charlesa z Wyoming, najwyraźniej zaprojektowanego dla TikTok (był wyraźnym zwycięzcą wieczoru w mediach społecznościowych).

Gospodarze luźno wyjaśnili równanie, więc oto logistyka: pierwsze pięć odcinków będzie zawierało po 11 programów (każdy będzie miał 12 programów), z których jeden rozdział zostanie automatycznie awansowany na podstawie głosowania jury, ogłoszonego pod koniec nocy . Głosowanie fanów określi pozostałe trzy kroki do postępu w każdym odcinku, które zostaną ogłoszone w następnym tygodniu. Jak podaje NBC, w dwóch rundach półfinałowych odbędą się 22 zespoły, które grają „trochę głośniej” w stosunku do swoich oryginalnych piosenek. Dziesięciu artystów weźmie udział w Wielkim Finale, w którym grono jurorów i głosy fanów wyłonią zwycięzcę.

Wracając do początkowego zestawu konkurentów, reprezentujących regiony kraju tak różne geograficznie, jak tropikalne Portoryko i zamarznięty stan Wisconsin. Ogólnie rzecz biorąc, wieczór był mieszanką jakości – żeby być uczciwym, dość trudno jest śpiewać na żywo w studiu, zwłaszcza gdy niektórzy artyści nie występowali dla więcej niż dwóch tysięcy osób – chociaż Clarkson był niezmiennie entuzjastyczny, a Snoop wskakiwał do środka. każdą piosenkę. Wielu artystów wyjaśniło swój styl poprzez mieszankę znanych gwiazd. Elizabeth Von Presley z Iowa opisała różowowłose ja, jakby Lady Gaga i Pat Benatar zderzyli się i eksplodowali w stosie iskier. Hueston z Rhode Island powiedział, że to Chris Stapleton zmieszany z Adele i Sons of Anarchy, „ale w dobry sposób”; Jake’O z Wisconsin, czarne włosy ułożone do tyłu jak Elvis, ukuł swój styl „nuvo-retro”.

Niektórzy grali zgodnie z oczekiwaniami swojego stanu: Minnesota, zespół popowy Boy Yum House, składała się z czterech bardzo poważnych białych mężczyzn, ucieleśniających „uroczą Minnesotę” („Op!”). Keyone Starr z Mississippi, która nagrywała z Markiem Ronsonem, oddała hołd bogatej historii czarnych tradycji muzycznych jej stanu — delta blues, gospel, rock and roll — ognistym występem, przy którym grały ciężkie pasy i gitarę. Kelsey Lamb z Arkansas zaśpiewał bardzo tradycyjną piosenkę country w swoim kapeluszu z szerokim rondem. Michael Bolton, bardzo szczerze z Connecticut, zaśpiewał poważną piosenkę Michaela Boltona zatytułowaną Beautiful World.

Ale było też wiele świadomych prób zaskoczenia i skomplikowania obrazu różnych regionów kraju oraz podkreślenia różnorodności amerykańskich talentów muzycznych. AleXa, znana artystka K-pop, która występowała przed wielkimi tłumami w Korei Południowej (można było powiedzieć — była właścicielką sceny i gospodarze o tym wiedzieli), powiedziała, że ​​pochodzi z Tulsy w stanie Oklahoma i ludzie jej oczekiwali. nosić kowbojski kapelusz i śpiewać muzykę country. Jej intensywny występ w choreografii dla Cuda To była główna atrakcja wieczoru. Indiana UG Skywalkin’, prawdziwe nazwisko Josh Kimbowa, jest imigrantem (reprezentującym UG Ugandę), który wyraźnie stara się umieścić hiphopową scenę Indianapolis na mapie. Portorykańczyk, Christian Pagan, śpiewał po angielsku i hiszpańsku w skórzanym kostiumie Boba Punk. Dzisiejszy zwycięzca jury, Hueston z Rhode Island, bronił wizerunku stanu słonecznych plaż i turystyki, opowiadając o swoim trudnym wychowaniu robotników i utracie przyjaciół w nałogu.

To celowe kierowanie światłami jest chyba najlepszym argumentem przemawiającym za Konkursem Piosenki Amerykańskiej. Pokazy były niemal drugorzędne w porównaniu z trzy- do pięciominutowymi filmami wprowadzającymi, które dostarczały mniej znanych slajdów i doświadczeń związanych z tym krajem na chwilę, aby połączyć się i wyjaśnić. Jest to szczególnie ekscytujące w obszarach, w których wielu Amerykanów wie bardzo mało, gdyby w ogóle wiedzieli, że istnieją jako część Stanów Zjednoczonych. Tak chaotyczna i przypadkowa jak zeszłego wieczoru amerykański konkurs piosenki i prawdopodobnie taka będzie, ta okazja o niskiej stawce jest warta zachodu.

Ta ekspozycja może być bardziej ograniczona, niż oczekiwała NBC. pierwszy pokaz Zdobył niecałe 3 miliony widzów, poniżej nowy odcinek American Idol w ABC, który został wyemitowany w tym samym czasie. Może więc fani Eurowizji będą chcieli, żeby Amerykanie to polubili. Wielu dyrektorów NBC i 56-osobowy panel osobistości z branży muzycznej chce, aby Amerykanie tego chcieli. Ale czy Amerykanie chcą własnej Eurowizji? Mamy jeszcze sześć tygodni do zobaczenia.

READ  „Przyjmuję każdą uncję cienia”