21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kandydat skrajnie prawicowego populisty na prezydenta aresztowany w Paragwaju

Kandydat skrajnie prawicowego populisty na prezydenta aresztowany w Paragwaju

BUENOS AIRES, Argentyna (AP) – Paragwajska policja w piątek aresztowała Paragwajskich Kubańczykówskrajnie prawicowy populista, który zajął trzecie miejsce w niedzielnych wyborach prezydenckich, zachęcał swoich zwolenników do protestu przeciwko jego bezpodstawnym twierdzeniom, że głosowanie Jak oszustwo.

Komisarz policji Gilberto Fleitas powiedział w wywiadzie radiowym, że Cubas jest przetrzymywany w areszcie prewencyjnym na mocy nakazu prokuratury oskarżającego go o zakłócanie spokoju.

Cubas, kandydat Partii Krucjaty Narodowej, który w niedzielę otrzymał 23% głosów, prowadził transmisję na żywo na Facebooku, kiedy funkcjonariusze zatrzymali go przed jego hotelem w San Lorenzo, około 15 kilometrów (9 mil) od Asuncion.

Copas wsiadł do radiowozu „bez żadnych trudności”, powiedział Fleitas, ale kontynuował transmisję na żywo.

Podczas transmisji z radiowozu Cubas rozmawiał z funkcjonariuszami i skierował kamerę na kajdanki. „Widzisz teraz, że jestem uwięziony” – powiedział. „Ręce wszystkich przestępców w tym kraju, takich jak Kubańczycy z Paragwaju, muszą być związane”.

Od poniedziałku Cubas mówi kibicom, że udaje się do stolicy, aby poprowadzić serię protestów, które doprowadziły do ​​sporadycznych starć z policją, głównie przed Sądem Wyborczym w Asuncion.

„Pozostaniemy na ulicach, dopóki Paragwajczycy nie zostaną uwolnieni” – powiedział Juan Reyes, jeden z setek zwolenników Kuby, którzy brali udział w demonstracjach przed Trybunałem Wyborczym.

Policja poinformowała w czwartek, że co najmniej 208 osób zostało aresztowanych „pod zarzutem zakłócania porządku publicznego i innych przestępstw karalnych w ramach demonstracji odbywających się na terytorium kraju”.

Efrain Alegre, który podczas niedzielnych wyborów zajął drugie miejsce jako kandydat z szerokiej koalicji opozycyjnej, zażądał uwolnienia Kuby wraz ze wszystkimi aresztowanymi podczas protestów w tym tygodniu.

„Żądamy uwolnienia Kubańczyków z Paragwaju i wszystkich uwięzionych obywateli za domaganie się przejrzystości” – napisał Allegri w mediach społecznościowych.

Allegri, który w niedzielę otrzymał 27 proc.

READ  Dzieci w wieku szkolnym ranne w wyniku zawalenia się mostu w Finlandii

Organizacja Państw Amerykańskich, która wysłała misję obserwacji wyborów, powiedziała we wtorek, że „nie ma powodu, by wątpić w wyniki” liczenia głosów.

Santiago Peña z wieloletniej rządzącej Partii Kolorado z łatwością wygrał niedzielne wybory prezydenckie, zdobywając 43% głosów.

W ciągu ostatnich kilku dni Cubas zamieszczał zdjęcia swoich kibiców witających go w różnych częściach kraju, gdy zmierzał do stolicy z Ciudad del Este, miasta graniczącego z Brazylią i Argentyną.

Od 1500 do 1800 funkcjonariuszy organów ścigania zostało rozmieszczonych w piątek przed Sądem Wyborczym, aby wziąć udział w proteście zorganizowanym przez zwolenników Kuby. Władze przygotowywały się również do ewentualnej demonstracji przed komisariatem policji, na który trafił Kobas.

___

Fotoreporter Associated Press Jorge Saenz z Asuncion przyczynił się do powstania tego raportu.