21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Juventus zdobył 15 punktów z tabeli Serie A. 11 dyrektorów zostało zawieszonych za niewłaściwe obchodzenie się z funduszami transferowymi

Juventus zdobył 15 punktów z tabeli Serie A. 11 dyrektorów zostało zawieszonych za niewłaściwe obchodzenie się z funduszami transferowymi

Juventusowi odjęto 15 punktów od aktualnej tabeli Serie A, a były prezes klubu Andrea Agnelli został zawieszony na dwa lata w zajmowaniu stanowiska we włoskiej piłce nożnej z powodu niewłaściwego obchodzenia się i manipulacji środkami transferowymi, — poinformowała Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC). Piątek. Odliczenie naruszeń zysków kapitałowych spowodowałoby, że Juventus spadłby z 37 punktów do 22, zajmując 10.

Sankcje dotknęły nie tylko klub na boisku, ponieważ 11 dyrektorów, od dyrektorów po członków zarządu, zostało zawieszonych na dłuższy czas. Oto przegląd kar:

 • Juventus: 15 punktów mniej od aktualnej tabeli Serie A
 • Fabio Paratici, obecny menedżer Tottenhamu Hotspur: 30-miesięczna dyskwalifikacja
 • Andrea Agnelli, były prezydent: 24-miesięczna dyskwalifikacja
 • Maurizio Arrivabene, były dyrektor generalny: 24-miesięczny zakaz
 • Federico Cherubini, obecny menedżer: 16-miesięczna dyskwalifikacja
 • Pavel Nedved, były wiceprezydent: Zakaz na osiem miesięcy
 • Paolo Garemberti, były członek zarządu: Zakaz na osiem miesięcy
 • Enrico Villano, były niezależny reżyser: Osiem miesięcy zakazu
 • Asia Grazioli-Venier, była członkini zarządu: Zawieszona na osiem miesięcy
 • Caitlin Hughes, była niezależna reżyserka: Osiem miesięcy zakazu
 • Daniela Marilongo, była niezależna dyrektor: Osiem miesięcy zakazu
 • Francesco Roncalio, były członek zarządu: Zawieszony na osiem miesięcy

„Federalny Sąd Apelacyjny, na którego czele stał Mario Luigi Torsello, częściowo uwzględnił apelację Prokuratury Federalnej w sprawie częściowego stwierdzenia nieważności decyzji Federalnego Sądu Apelacyjnego do Skonsolidowanych Oddziałów nr Bieżący i z szeregiem przeszkód dla 11 dyrektorzy Juventusu.

Juventus złożył oficjalne odwołanie od kary. Kara 15 punktów jest surowsza niż potrącenie dziewięciu punktów zalecane przez prokuratorów FIFA wcześniej tego dnia. Wszystko to dzieje się po tym, jak ostatnie sprawozdania finansowe klubu zostały zbadane przez prokuratorów i włoski regulator rynku CONSOB w ciągu ostatnich miesięcy w związku z zarzutami fałszywej księgowości i manipulacji na rynku.

READ  Menedżer Bucks, Jon Hurst w grze 3: „To nie był dobry mecz koszykówki i myślę, że zarządzanie odegrało pewną rolę”

Oprócz Juventusu, osiem innych klubów zostało oczyszczonych z zarzutów w dochodzeniu: Sampdoria, Pro Vercelli, Genua, Parma, Piza, Empoli, Novara i Pescara.

Śledztwo doprowadziło do ustąpienia zarządu w listopadzie, co oznaczało również koniec ery dla Agnellego i Nedveda. Klub uznał tzw. „manewry płacowe” za lata finansowe 2019-20 i 2020-21, dodając, że „złożoność takich profili wokół pozycji oceny może podlegać różnym interpretacjom”.

Prokurator Giuseppe Schein, po wszczęciu śledztwa w sprawie klubu, powiedział, że jest przekonany, że klub ma „nowe dowody potwierdzające istnienie przestępstw”. Według La Gazzetta della Sport. W tym przypadku mówimy o podsłuchach i nowych dokumentach, które pojawiły się podczas procesu cywilnego, w tym tak zwanej „czarnej księdze” Paracchiego, szczegółowo opisującej zyski kapitałowe klubu w ciągu ostatnich dwóch sezonów. Prokurator federalny początkowo nie miał do dyspozycji tych informacji od Parachi podczas pierwszego procesu karnego w zeszłym roku.

Klub zwróci się do Kolegium Gwarancji Włoskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego (CONI), aby sprawdzić, czy odjęte punkty zostaną przywrócone. Tymczasem zakaz Paraticiego nie obowiązuje jeszcze poza Włochami, ale włoska prokuratura oficjalnie zwróciła się do UEFA i FIFA o przedłużenie zakazu poza Włochami.