26 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Joe Biden przeciwstawia się presji, aby dać Izraelowi ostateczny termin zakończenia wojny w Gazie

Joe Biden przeciwstawia się presji, aby dać Izraelowi ostateczny termin zakończenia wojny w Gazie

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Prezydent Joe Biden zauważył, że Stany Zjednoczone nie dały Izraelowi ram czasowych na zakończenie kampanii przeciwko Hamasowi, pomimo rosnącej presji ze strony międzynarodowych sojuszników, urzędników w jego administracji i członków Partii Demokratycznej, aby wywarli presję na Izrael, aby powstrzymał jego działania w Gazie.

Biden powiedział, że wojna Izraela przeciwko Islamskiej Grupie Zbrojnej zakończy się, „kiedy Hamas nie będzie już zdolny do zabijania, znęcania się i robienia strasznych rzeczy” Izraelowi.

„Nie wiem, jak długo to potrwa” – powiedział Biden w środę po spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem pod San Francisco.

Kilka godzin po tym, jak armia izraelska dokonała nalotu na szpital Al-Shifa, największą placówkę opieki zdrowotnej w Strefie Gazy, Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła uchwałę wzywającą do pilnego i przedłużonego rozejmu humanitarnego „na wystarczającą liczbę dni”, aby umożliwić pomoc w oblężonej Strefie . . Premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecydowanie sprzeciwia się propozycjom zaprzestania walk.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja wstrzymały się od głosu po tym, jak Moskwa próbowała zmienić język w celu zawieszenia broni. Gilad Erdan, wysłannik Izraela przy ONZ, stwierdził w oświadczeniu w mediach społecznościowych, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa jest „oderwana od rzeczywistości i nie ma żadnego znaczenia”. „Izrael będzie kontynuował działania, dopóki Hamas nie zostanie wyeliminowany i nie zostaną zwrócone zakładnicy”.

Według izraelskich urzędników Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi po tym, jak ruch ten przeprowadził niespodziewany atak ze Strefy Gazy 7 października, w wyniku którego zginęło 1200 osób w południowym Izraelu. Zobowiązała się do wydalenia tej grupy zbrojnej z terytoriów palestyńskich. W czwartek przeprowadziła nalot na teren, który określiła jako dom Ismaila Haniyeha, przywódcy Hamasu mieszkającego obecnie w Katarze. Dom znajdujący się w obozie dla uchodźców Al-Shati został kilka tygodni temu zburzony przez siły zbrojne za pomocą buldożerów.

READ  Wojna między Rosją a Ukrainą: Aktualizacje na żywo – The New York Times

Według palestyńskich urzędników w ataku na Gazę zginęło ponad 11 000 osób, a szpitale stopniowo przestały działać, w miarę jak siły izraelskie wkraczały w głąb pasa przybrzeżnego i ograniczały dostawy paliwa, wody i żywności. Służby zdrowia nie były w stanie zaktualizować liczby ofiar śmiertelnych od weekendu i twierdzą, że pod gruzami pozostaje co najmniej 3000 osób.

Armia izraelska wkroczyła do Shify wcześniej w ramach, jak to określiła, „ukierunkowanej” operacji mającej na celu znalezienie broni i infrastruktury należącej do Hamasu. Według dwóch Palestyńczyków, którzy twierdzą, że siły izraelskie w dalszym ciągu otaczają szpital i uniemożliwiają ludziom jego opuszczenie, w czwartek nalot był kontynuowany.

Lekarze i pacjenci schronili się na wyższych piętrach, podczas gdy żołnierze przeszukali oddział rezonansu magnetycznego, aresztując kilku Palestyńczyków i zabierając kilku z nich na dalsze przesłuchanie, niektórzy z widocznymi siniakami i skaleczeniami, powiedziały dwie osoby w szpitalu.

Na filmie opublikowanym przez IDF wojsko pokazało prawie tuzin karabinów AK-47, garść granatów, radia i laptop ze zdjęciem zakładnika jako dowód, że szpital jest kwaterą dowodzenia i kontroli. Z Hamasu.

Opisała także odkrycie wrzecion CD jako transfer inteligencji – krążki są zwykle używane do przekazywania wyników badania MRI podczas gojenia. Oczekuje się, że zostaną przeprowadzone dalsze naloty w celu zbadania pozostałej części szpitala. Izrael twierdzi, że szpital znajduje się nad siecią podziemnych tuneli, w których mieszczą się centra przywódcze grupy. Hamas zaprzeczył tym zarzutom i określił je jako izraelski pretekst do przejęcia kontroli nad szpitalem.

„Jedno zostało ustalone… Hamas ma siedzibę, broń i sprzęt pod tym szpitalem, ale podejrzewam, że są też inne” – powiedział Biden, odnosząc się do szpitala Shifa.

Biden rozróżnił Hamas, który, jego zdaniem, przysięgał „w kółko atakować Izrael”, od izraelskiej armii, która jego zdaniem działała celowo.

READ  Indie zakazują dokumentu BBC Modi „zagraża wolności prasy” | Aktualności Narendra Modi

„IDF… uznają, że mają obowiązek zachować jak największą ostrożność w dążeniu do swoich celów” – powiedział Biden. „To nie jest tak, że wpadają do szpitala, pukają do drzwi, odciągają ludzi na bok i strzelają do nich bezkrytycznie.”

Palestyńczycy opisali krótką strzelaninę przy wejściu do szpitala. Dodali, że transportery opancerzone następnie zburzyły ścianę, aby umożliwić izraelskim żołnierzom wejście na teren kompleksu.

Prezydent USA odnotował także postęp w rozmowach między Katarem, Hamasem, Izraelem i innymi krajami w sprawie uwolnienia części zakładników przetrzymywanych przez Hamas, których według Izraela jest ponad 200.

Biden zauważył, że Izrael zgodził się już zaprzestać walk w ramach tych wysiłków, ale wycofał się i powiedział, że „wchodzi w wiele szczegółów”.

„Jestem umiarkowanym optymistą” – powiedział Biden.

Chociaż Izrael zgodził się na kilkugodzinne przerwy każdego dnia, Waszyngton nalega na ich przedłużenie o kilka dni, aby umożliwić przedostanie się większej ilości pomocy humanitarnej do oblężonego Strefy i umożliwienie opuszczenia zakładników.

Urzędnicy amerykańscy oświadczyli, że według nich wśród zakładników przetrzymywanych przez Hamas może znajdować się nawet 10 obywateli USA.