25 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jastrzębska Spółka Węglowa SA: Śląsk to przemysłowe serce Polski

Dyskusję internetową moderowała i moderowała eurodeputowana Isabella Clock. Uczestnicy dyskusji dyskutowali o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną i innymi tematami. Gospodarz konferencji, premier Mattus Moravsky, wielokrotnie podkreślał, że postęp w polskiej transformacji energetycznej nastąpi na Górnym Śląsku.

– Śląsk daje ogromny potencjał do zaspokojenia potrzeb gospodarki nie tylko dla przemysłu wydobywczego, ale także dla automatyzacji. Węgiel jest dla nas źródłem bogactwa, ale ludzie nadal stanowią wielkie źródło bogactwa – Premier Moraveki powiedział. – Musimy przyciągnąć nowych inwestorów na Śląsk, aby był przemysłowym centrum Polski, co jest moim zobowiązaniem wobec mieszkańców Śląska – Zgodnie z obietnicą premiera RP podczas konferencji.

Uczestnicy dyskusji stwierdzili, że potrzebne jest odpowiedzialne podejście do zmian energetycznych i należy je postrzegać jako szansę dla Polski, a zwłaszcza dla regionu śląskiego.

„Śląsk będzie regionem najbardziej dotkniętym zmianą energetyczną. Dlatego nasz rząd jest zdeterminowany, aby przygotować odpowiedni plan dla Śląska, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Inwestujemy w różne sektory i gałęzie przemysłu. Śląsk jest ważną częścią naszego polskiego programu kontraktowego„Minister własności państwowej Jacek Sachin powiedział.

– Omawiane tematy dotyczą bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego, polityki klimatycznej UE oraz wyzwań i zagrożeń dla Śląska w odniesieniu do nowoczesnych technologii, które mogą być impulsem do zmian w naszym regionie. Obecnie jesteśmy zaangażowani w realizację dwóch projektów badawczych w Głównym Instytucie Górnictwa: pierwszy dotyczy poprawy efektywności rekultywacji terenów zdegradowanych poprzez działalność górniczą, a drugi dotyczy wykorzystania metanu z powietrza w wentylacji – Profesor Stanisஸ்aw Brusek, dyrektor Głównego Przedsiębiorstwa Górniczego, mówi, że jest także przewodniczącym wykonawczym rady dyrektorów Jastrasapskiej Spoki Waklovej.

Ważną częścią transformacji gospodarczej jest użytkowanie i rewitalizacja terenów pogórniczych i 150 na Śląsku. JSW Innovaje, część Grupy JSW, prowadzi innowacyjne projekty z wieloma jednostkami naukowymi.

READ  Polska wydaje wizę humanitarną białoruskiemu sprinterowi olimpijskiemu, odmawia powrotu do domu

– Celem tych projektów jest wykorzystanie terenów pogórniczych do celów komercyjnych, gospodarczych, środowiskowych i społecznych. Tutaj mówimy o czystym powietrzu i czystej energii oraz produkcji wodoru lub metanolu. Możesz także wykorzystać tę ziemię do znalezienia ogromnych farm fotowoltaicznych – Marius Wilcobolon, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za działalność JSW Innovaje, powiedział, że projekt doskonale wpisuje się w inicjatywę przynoszącą korzyści regionom górniczym.

Isabella Clock zwróciła uwagę podczas konferencji, że wciąż trzeba walczyć z węglem koksowym, aby ten składnik nie został usunięty z unijnej listy ważnych surowców podczas następnej odnowienia w 2023 roku.

– Justrobska Spoka Vaglova, największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej. Doskonale wiecie, jak ważny jest węgiel koksujący dla gospodarki UE i gospodarki światowej. Stanowi podstawę dla turbin wiatrowych, paneli słonecznych, magazynów wodoru, energii odnawialnej, oczkiem w głowie UE – Powiedziała Isabella Clock, posłanka do Parlamentu Europejskiego.