17:27 JST, 30 października 2023 r
Japonia i Polska planują podpisać porozumienie o współpracy badawczo-rozwojowej w zakresie wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem (HTGR)” – dowiadujemy się.
Umowa zacieśni relacje w obszarach zasobów ludzkich i budowy obiektów z tym związanych w Polsce. Współpraca ma również na celu promowanie utrzymania, rozwoju i rozpowszechniania japońskiej wiedzy technologicznej.
Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku dni minister edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii Masahido Moriyama odbędzie spotkanie online z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą, aby oficjalnie przypieczętować porozumienie.
W protokole ustaleń omówione zostaną kwestie promowania rozwoju zasobów ludzkich, budowania potencjału i dzielenia się wiedzą w instytutach badawczych obu krajów. Potwierdzi współpracę w zakresie tworzenia zaplecza badawczego umożliwiającego badanie oszczędności energii cieplnej pozyskiwanej z reaktorów gazowych i produkcji wodoru.
Dokument będzie dotyczył postępowania z własnością intelektualną – w tym danymi badawczymi – i będzie zawierał postanowienia dotyczące organizowania przez Tokio i Warszawę spotkań bezpośrednich lub online co najmniej raz w roku w celu monitorowania współpracy.
HTGR wykorzystują hel do chłodzenia reaktorów. Hel jest stabilny chemicznie nawet w wysokich temperaturach, co zmniejsza prawdopodobieństwo korozji rur lub eksplozji wodoru. Stosowanie materiałów żaroodpornych do obróbki paliwa jądrowego i rdzeni reaktorów zmniejsza prawdopodobieństwo poważnych awarii w porównaniu z konwencjonalnymi reaktorami lekkowodnymi.
Oprócz wysokiego poziomu bezpieczeństwa, HTGR mogą wytwarzać wodór jako bezemisyjne źródło energii, a w pozyskiwaniu takiej technologii istnieje ogólnoświatowa konkurencja.
Japonia zamierza uruchomić prototypowy reaktor w latach 30. XXI wieku, o krok od reaktora komercyjnego. Japońska Agencja Energii Atomowej (JAEA) nadzoruje eksperymentalny reaktor HTTR w Orai w prefekturze Ibaraki. Reaktor był wcześniej światowym liderem pod względem osiągnięć badawczych, w tym zdobył uznanie krytyków w 1998 r., ale przez ponad 10 lat pozostawał bezczynny z powodu Wielkiego Trzęsienia Ziemi we Wschodniej Japonii w 2011 r., co wzbudziło obawy o stagnację w badaniach.
Aby rozwiać takie obawy, JAEA poszukuje współpracy międzynarodowej. Osiągnęła porozumienie z instytutem badawczym w Wielkiej Brytanii w sprawie opracowania paliwa jądrowego.
W listopadzie ubiegłego roku organizacja podpisała umowę o współpracy rozwojowej z polskim instytutem badawczym. Polska planuje uruchomić reaktor pilotażowy pod koniec lat 20. XX wieku.
Za pośrednictwem nowego memorandum rząd ma także nadzieję zachęcić do rozwoju infrastruktury krajowej.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com