Tokio (AFP) – Japonia wylądowała w sobotę na Księżycu statek kosmiczny, próbując dokonać pierwszego na świecie „planowanego lądowania na Księżycu”. To osiągnięcie stawia Japonię w klubie zajmowanym wcześniej jedynie przez Stany Zjednoczone, Związek Radziecki, Indie i Chiny.
Wiele krajów i firm planuje także misje na Księżyc. Sukces oznacza wyróżnienia akademickie, międzynarodową dyplomację i potencjalne wewnętrzne zyski polityczne. Porażka oznacza bardzo kosztowne i publiczne zawstydzenie.
Oto spojrzenie na niedawne i nadchodzące głośne próby oraz ich znaczenie.
Zjednoczone państwo
NASA planuje wysłać astronautów na orbitę wokół Księżyca w przyszłym roku i wylądować na nim w 2026 roku.
Jednak amerykańska firma Astrobotic Technology poinformowała w tym tygodniu, że jej lądownik księżycowy wkrótce spłonie w ziemskiej atmosferze po nieudanej misji na Księżyc.
W lądowniku o nazwie Peregrine doszło do wycieku paliwa, co zmusiło firmę Astrobotic do porzucenia próby pierwszego amerykańskiego lądowania na Księżycu od ponad 50 lat. Firma podejrzewa, że zatkany zawór spowodował pęknięcie zbiornika.
NASA sprzedaje dostawy na Księżyc za pośrednictwem prywatnych firm, podczas gdy rząd USA próbuje wysłać astronautów na Księżyc.
Obecnie zdolność Stanów Zjednoczonych do wydawania dużych sum i organizowania łańcuchów dostaw daje im przewagę nad Chinami i innymi konkurentami na Księżycu. Gracze z sektora prywatnego, tacy jak SpaceX i Blue Origin, uznali za priorytet misje kosmiczne z załogą.
Inna amerykańska firma, Intuitive Machines, planuje w przyszłym miesiącu wystrzelenie własnego lądownika na Księżyc.
Indie
W zeszłym roku Indie stały się pierwszym krajem, który wylądował statek kosmiczny w pobliżu południowego bieguna Księżyca, gdzie naukowcy uważają, że stale ciemne kratery mogą zawierać zamarzniętą wodę, co może pomóc w przyszłych misjach.
W 2019 roku usterka oprogramowania spowodowała awarię indyjskiego lądownika podczas lądowania na Księżycu. Tak więc sukces sierpniowego projektu wartego 75 milionów dolarów wywołał powszechną radość, a ludzie na ulicach wiwatowali i ogłaszali rozwój Indii jako superpotęgi naukowej.
Czytaj więcej: Jak odkrycie siarki w glebie księżycowej przez indyjski łazik może utorować drogę przyszłym bazom księżycowym
Indyjscy naukowcy powiedzieli, że kolejnym krokiem będzie wysłanie załogowej misji na Księżyc.
Sukces ten uważany jest za kluczowy dla zwiększenia popularności premiera Narendry Modiego przed kluczowymi wyborami powszechnymi w tym roku.
Indie forsują program kosmiczny od lat 60. XX wieku i zamierzają odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną w przyszłym roku we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
New Delhi uważa, że zwycięstwo w przestrzeni kosmicznej jest również ważne w rywalizacji z uzbrojonym w broń nuklearną sąsiadem, Chinami. Stosunki między Indiami a Chinami pogorszyły się od czasu śmiertelnych starć granicznych w 2020 r.
Chiny
Chiny wylądowały na Księżycu w 2013 r., a w zeszłym roku wystrzeliły trzyosobową załogę swojej stacji kosmicznej krążącej wokół Ziemi. Ma nadzieję wysłać astronautów na Księżyc przed końcem dekady.
W 2020 roku chińska kapsuła wróciła na Ziemię z Księżyca z pierwszymi od ponad 40 lat nowymi próbkami skał księżycowych. Dzięki pierwszej załogowej misji kosmicznej Chin w 2003 r. stały się one trzecim krajem po Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który wysłał człowieka w przestrzeń kosmiczną.
Ambicje kosmiczne Chin są powiązane z ich konkurencją ze Stanami Zjednoczonymi, gdyż dwie największe gospodarki świata konkurują o wpływy dyplomatyczne, polityczne i wojskowe w Azji i poza nią.
Chiny zbudowały własną stację kosmiczną po wykluczeniu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, częściowo z powodu sprzeciwu USA wobec bliskich powiązań między chińskim programem kosmicznym a wojskiem.
Chiny i Stany Zjednoczone rozważają także plany utworzenia stałych baz załogi na Księżycu. To zrodziło pytania o konkurencję i współpracę na Księżycu.
Rosja
Również w zeszłym roku rosyjskiej sondzie Luna 25 nie udało się wylądować w tym samym regionie Księżyca, do którego dotarły Indie.
Miało to miejsce 47 lat po wylądowaniu Sowietów na Księżycu, a rosyjscy naukowcy obwiniali za ostateczną porażkę tę długą porażkę i towarzyszącą jej utratę wiedzy kosmicznej.
Czytaj więcej: Niepowodzenie Rosji w misji księżycowej rodzi pytania o stan programu kosmicznego
Sowieci wystrzelili pierwszego satelitę w przestrzeń kosmiczną w 1957 r. i pierwszego człowieka w przestrzeń kosmiczną w 1961 r., jednak rosyjski program napotykał trudności od upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. w związku z powszechną korupcją i zachodnimi sankcjami, które zaszkodziły rozwojowi nauki.
Rosja planuje kolejną misję na Księżyc w 2027 roku.
Niepowodzenia Rosji i rosnąca rola prywatnych firm, takich jak SpaceX Elona Muska, kosztowały Rosję niegdyś dużą pozycję na lukratywnym światowym rynku lotów kosmicznych.
Tak jak sukces Indii był postrzegany jako dowód dojścia Indii do statusu wielkiego mocarstwa, tak niektórzy przedstawiali porażkę Rosji jako podającą w wątpliwość jej globalne wpływy i potęgę.
Do powstania tego raportu wnieśli swój wkład dziennikarze Associated Press na całym świecie.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin