15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jakie są alternatywy energetyczne w Europie teraz, gdy rosyjski gaz jest poza zasięgiem?

Jakie są alternatywy energetyczne w Europie teraz, gdy rosyjski gaz jest poza zasięgiem?

Unia Europejska spędziła ostatnie dwa tygodnie na nałożeniu sankcji na Rosję, od: zakaz podróży Zamrażać aktywa wraz z innymi krajami zachodnimi, takimi jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. I choć te czynniki wpłynęły pośrednio na Rosję, wielu twierdziło, że środki nie poszły wystarczająco daleko – straciła bardzo ważny składnik – gaz.

Teraz Unia Europejska ogłosiła, że Planuje zmniejszyć import rosyjskiego gazu o dwie trzecie W odpowiedzi na wojnę na Ukrainie. Celem jest znaczne zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu ziemnego wchodzącego do bloku do 2023 roku.

W tym samym tygodniu prezydent USA Joe Biden nałożył natychmiastowy zakaz importu rosyjskiej ropy i innej energii, a Wielka Brytania zapowiedziała, że ​​wycofuje import do końca 2022 roku.

„To trudne i krwawe, ale możliwe, że możemy zajść dalej i szybciej, niż robiliśmy to wcześniej” – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący ds. Zielonego Ładu UE.

Decyzja zapadła we wtorek po obawach, że europejskie zapotrzebowanie na gaz może sfinansować wojnę na Ukrainie.

Kiedy Europa od tego zależy [gas] Z Rosji daj mu [Putin] dużo pieniędzy. Teraz te pieniądze zostały wydane na przemieszczenie wojsk z Rosji do granic Ukrainy – mówi Siergiej z Kijowa. Zagłada Rebelia Ukraina członek.

Przywódcy w Europie wiedzą, że odejście od paliw kopalnych jest priorytetem w nadchodzących latach, jeśli mamy ograniczyć globalne ocieplenie do mniej niż 1,5°C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej.

Jednak do tej pory związek nadal płaci Rosji za ropę i gaz – nieodnawialne paliwa, które wytwarzają ogromne ilości toksycznego zanieczyszczenia powietrza i wody oraz są największym źródłem emisji gazów cieplarnianych.

O 40% ropy i gazu znajduje się w Europie Jest sprowadzany z Rosji, a Niemcy to jeden z najbardziej zależnych krajów Unii Europejskiej.

Pod koniec lutego kraj ogłosił anulowanie wartego 9,9 miliarda euro gazociągu Nord Stream 2 z Rosji – to dobra wiadomość z punktu widzenia ochrony środowiska, ale taka, która może nie zaszkodzić Rosji wystarczająco szybko, ponieważ gazociąg jeszcze nie działał.

Ale to jest teraz Cena ropy przekroczyła 140 dolarów (129 euro) za baryłkę po raz pierwszy od 2008 r., a import gazu ma spaść w nadchodzących latach, rządy starają się znaleźć alternatywy energetyczne.

Bruksela intensyfikuje wysiłki na rzecz szybkiej dywersyfikacji koszyka dostawców energii i dociera do innych eksporterów gazu, takich jak Stany Zjednoczone, Norwegia, Katar, Azerbejdżan, Algieria, Egipt, Turcja, Japonia i Korea Południowa.

READ  Preferowana przez Fed miara inflacji bazowej wydaje się ochładzać

Ale czy gaz jest jedyną opcją?

Jakie są alternatywy dla rosyjskiego gazu w Europie?

Ministrowie ds. energii Unii Europejskiej spotkali się w poniedziałek w Brukseli, aby omówić sposoby przełamania zależności.

„Musimy przygotować się na każdą ewentualność” – powiedziała podczas sesji francuska minister ds. transformacji środowiskowej Barbara Bombelli. Powiedziała, że ​​UE ma wystarczające zapasy gazu i ropy, aby wytrzymać krótkoterminowe zakłócenia, „ale jest problem z długoterminowymi dostawami”.

Ministrowie omówili także pomoc dla ukraińskiego sektora energetycznego poprzez: Przyspieszenie planowanego połączenia ukraińskiej sieci elektroenergetycznej z EuropąTo czyni ją bardziej niezależną od Rosji.

Kryzys pokazuje, że odejście od importowanych paliw kopalnych jest ważne nie tylko w walce ze zmianami klimatycznymi, ale także jako kwestia bezpieczeństwa.

Oto kilka alternatywnych opcji do rozważenia przez kraje UE:

LNG (ciekły gaz ziemny)

W Europie gaz jest większym problemem niż ropa i choć zbliża się zima, nadal istnieje zapotrzebowanie na import. A Norwegia, drugi co do wielkości po Rosji dostawca do Europy, już działa na pełnych obrotach.

Teraz, gdy UE ograniczyła rosyjski import, kraje europejskie mogą być zmuszone do Przekierowanie większej liczby statków LNG na pokładPochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Chociaż LNG jest uważany za najczystsze ze wszystkich paliw kopalnych, jest również uważany za paliwo kopalne. Przyczynia się do nieodwracalnych szkód klimatycznych.

Eksperci twierdzą, że może to wypełnić lukę w krótkim okresie Za mało LNG Aby zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne Europy. W USA próbują kupować nierosyjski gaz ziemny z innych części świata, aby nadążyć za popytem.

Niemcy w szczególności chcą importować LNG z Kataru i kupować gaz z innych krajów europejskich. Największa gospodarka Europy może również wybudować lokalnie dwa ze swoich terminali LNG.

Włochy patrząc na Rosnące dostawy gazu z Algierii. Algieria, która ma rurociągi do Hiszpanii i Włoch oraz duży terminal LNG w Skikda, zwiększyła w ubiegłym roku produkcję ropy i gazu o 5 proc.

Ten rurociąg do Włoch mógłby mieć wolne moce, które można by wykorzystać do zwiększenia dostaw do Europy jako całości.

węgiel

Najbardziej kontrowersyjne jest to, że niektórzy oczekują, że blok ucieknie się do rewitalizacji starego, Nieczynne elektrownie węglowe.

READ  Dow Jones wyprzedaje; Na Twitterze Elon Musk zawarli umowę

Węgiel jest najgorszym paliwem kopalnym. To najbrudniejszy z nich – odpowiedzialny za ponad 0,3°C z 1°C wzrostu średniej globalnej temperatury – co czyni go największym pojedynczym źródłem globalnego ocieplenia. Powrót do węgla byłby katastrofalny dla przyszłości naszej planety.

„W perspektywie krótkoterminowej może to być środek ostrożności i aby przygotować się na najgorsze, musimy utrzymywać elektrownie węglowe w gotowości, a może nawet pozwolić im działać” – powiedział niemieckiemu radiu Robert Habeck, minister gospodarki.

Kraje europejskie stopniowo zamykały infrastrukturę węglową w ostatnich latach, ponieważ rynek energii zmierza w kierunku bardziej ekologicznej, mniej emisyjnej przyszłości.

Jednak wraz z eskalacją kryzysu energetycznego „węgiel pozostaje kluczowym elementem miksu energetycznego, zwłaszcza gdy kwestionowana jest niezawodność innych źródeł energii” – mówi Carlos Torres Diaz, szef badań rynków gazu i energii w Rystad Energy.

Jeśli Niemcy wrócą do węgla, nie spełnią swojej zielonej obietnicy Wycofanie elektrowni węglowych do 2030 r..

Energia odnawialna

A teraz dobre wieści. Niektórzy przywódcy europejscy twierdzą, że rosyjska inwazja na Ukrainę stanowi okazję do przyspieszenia przejścia na odnawialne źródła energii, w tym elektrownie jądrowe.

Niemcy dążą do Przyspiesz wzrost jej energii słonecznej Oprócz projektów wiatrowych na lądzie i morzu. Minister gospodarki Robert Habeck, wysoki rangą członek Partii Zielonych, powiedział, że szybka ekspansja OZE jest kluczem do zmniejszenia uzależnienia Niemiec od rosyjskich paliw kopalnych.

Energetyka jądrowa to także czysta możliwość. Produkcja energii jądrowej wzrosła o 6 procent w 2021 r. w porównaniu z 2020 r. i była największym wkładem w wytwarzanie energii elektrycznej w Europie od 2014 r. Na razie niepowodzeniem jest to, że wiele elektrowni jądrowych osiągnęło koniec swojego cyklu życia, a ich odbudowa jest kosztowna ich. Jego żywotność to tylko około 40 lat.

Pewną rolę może również odegrać import czystych paliw na bazie wodoru. Jednak niektórzy zwracają uwagę, że Europa może być narażona na ryzyko uzależnienia Rosji od energii przez kolejne dziesięciolecia, jeśli pójdzie pewną ścieżką wodorową. Według dr Max Lacey Barnacle, naukowca zajmującego się sprawiedliwymi przejściami w jednostce badawczej ds. polityki naukowej (SPRU) przy Uniwersytecie w Sussex Business School, Rosja przyspiesza swoje plany związane z wodorem.

„Patrząc na rynki wschodzące pod kątem wodoru jako istotnej możliwości biznesowej, Rosja dąży do 20% światowego udziału w rynku wodoru Do 2030 r., z inwestycją w wysokości 127 mln USD w ciągu najbliższych trzech lat i ambicjami, aby stać się Wiodący produkt na świecie i źródło energii wodorowej” – wyjaśnia.

READ  Canva nabyła Leonardo.ai, aby wzmocnić swoje wysiłki w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji

ale na szczęście, Australia to także potencjalny wodór dostawca. Nowy badanie Okazało się, że światowej klasy odnawialne źródła energii w Australii Południowej dałyby jej przewagę konkurencyjną w wyścigu o dostarczanie czystego wodoru do Europy przez port w Rotterdamie.

„Jeśli naprawdę chcemy na dłuższą metę przestać czynić Putina zbyt bogatym, musimy inwestować w odnawialne źródła energii i musimy to zrobić szybko” – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Powiedział w styczniu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zgodziła się, dodając w oświadczeniu: „Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy, węgla i gazu. Po prostu nie możemy polegać na zasobach, które wyraźnie nam zagrażają”.

Czy decyzja Bidena o ograniczeniu rosyjskiego importu wpłynie na Stany Zjednoczone?

„Dziś ogłaszam, że Stany Zjednoczone celują w główną arterię rosyjskiej gospodarki. Zakazujemy wszelkiego importu ropy, gazu i energii z Rosji” – powiedział w tym tygodniu prezydent Joe Biden na konferencji prasowej.

„Nie będziemy częścią wsparcia wojennego Putina” – dodał.

Chociaż prezydent Biden przewodził oskarżeniu o zakaz importu gazu i podjął decyzję, zanim zrobiła to samo Unia Europejska, efekt nie jest taki sam w Stanach Zjednoczonych. To znacznie większe ryzyko dla krajów UE.

Stany Zjednoczone w znacznie mniejszym stopniu niż Europa są uzależnione od rosyjskiej ropy i gazu. W rzeczywistości stanowią one tylko 3 procent importowanych dostaw do kraju.

„Importujemy mniej ropy z Rosji niż z Europy” – powiedziała reporterom sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki – „To zupełnie inna sprawa”.

Zakaz jest czymś, na co Stany Zjednoczone mogą sobie pozwolić. Biorąc pod uwagę obecny kurs wymiany, „Stany Zjednoczone mogą sobie na to pozwolić, [but] Cornelia Mayer, dyrektor generalna Mayer Resources, powiedziała, że ​​na kontynencie europejskim będzie to znacznie trudniejsze Al Jazeera.

Jednak decyzja Bidena o zakazie importu nadal prawdopodobnie podniesie ceny i uciska konsumentów w USA, którzy już obserwują gwałtownie rosnące ceny energii.