21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak wyglądałyby dziś dinozaury, gdyby nigdy nie wyginęły?  : Alarm naukowy

Jak wyglądałyby dziś dinozaury, gdyby nigdy nie wyginęły? : Alarm naukowy

Sześćdziesiąt sześć milionów lat temu, a asteroida Uderz mocno w ziemię 10 miliardów bomb atomowych I zmienił kierunek rozwoju.

The Niebo pociemniało A rośliny przestały fotosyntezować. Rośliny umarły, a potem zwierzęta, które się nimi żywiły. Łańcuch pokarmowy się załamał. na mnie 90 procent wszystkich typów zniknął. Kiedy opadł kurz, to wszystko dinozaury Oprócz wiązka ptaków Wyginąć.

Ale to kataklizmowe wydarzenie umożliwiło ewolucję człowieka. Reszta ssaków, w tym kilka, rozwijała się pierwotne naczelne które rozwinie się w nas.

Wyobraź sobie, że asteroida chybiła, a dinozaury przeżyły. Wyobraź sobie wysoko rozwinięte ptaki drapieżne pod swoją banderą Księżyc. dinozaur Naukowcy wraz z odkryciem teorii względności dyskutują o hipotetycznym świecie, w którym ssaki w niewiarygodny sposób opanowały ląd.

Może to brzmieć jak kiepskie science fiction, ale rodzi kilka głębokich filozoficznych pytań na temat ewolucji. Czy ludzkość jest tu przypadkiem, czy też ewolucja inteligentnych użytkowników narzędzi jest nieunikniona?

Mózgi, narzędzia, język i duże grupy społeczne czynią z nas dominujący gatunek na planecie Ziemia. Jest 8 miliardów Homo sapiens na siedmiu kontynentach. Na wagę, tam Więcej ludzi niż wszystkich dzikich zwierząt.

mamy Modyfikacja połowy terenu się wyżywić. Możesz kłócić się ze stworzeniami takimi jak ludzie Na pewno będzie ewoluować.

W latach 80-tych paleontolog Dale’a Russella Zaproponuj eksperyment myślowy, w którym a Mięsożerne dinozaury przekształciły się w sprytne narzędzie. Ten „tyranozaur” miał duże mózgi z przeciwległymi kciukami i chodził wyprostowany.

model dinozaura. (Dale Russell & Ron Seguin/Canadian Museum of Nature via Naish & Tattersdill, dostępne tutaj). Kanadyjski Dziennik Nauk o Ziemi2021)

Nie jest to niemożliwe, ale mało prawdopodobne. Biologia zwierzęcia wyznacza kierunek jego rozwoju. Twój punkt początkowy ogranicza punkty końcowe.

Gdybyś rzucił studia, prawdopodobnie nie byłbyś neurochirurgiem, prawnikiem ani naukowcem rakietowym w NASA. Ale możesz być artystą, aktorem lub przedsiębiorcą. Ścieżki, którymi podążamy w życiu, otwierają jedne drzwi, a inne zamykają. Dotyczy to również ewolucji.

READ  „Świat jest bardziej zagrożony powodzią, niż nam się wydawało” – ujawniając szokujący zakres wpływu człowieka na globalne tereny zalewowe
Dinozaury i gigantyczne ssaki na osi czasu
Dinozaury i gigantyczne ssaki w czasie. (Nick Longrich)

Rozważ rozmiary dinozaurów. Począwszy od okresu jurajskiego dinozaury zauropody, Brontozaur i krewni Ewoluowały w 30-50 tonowych gigantów Jego długość sięga 30 metrów – dziesięć razy więcej niż waga słonia i długość płetwala błękitnego.

Działo się tak w wielu grupach, m.in diplodoksyBrachiozaury Turiasauridaei Mamenchizaury i tytanozaury.

Działo się to na różnych kontynentach, w różnych czasach iw różnych klimatach, od pustyń po lasy deszczowe. Ale inne dinozaury, które żyły w tych środowiskach, nie stały się superolbrzymami.

Wspólnym wątkiem łączącym te zwierzęta było to, że były to zauropody. Coś o anatomii zauropodów – płucapuste kości z Wysoki stosunek wytrzymałości do masylub metabolizm Wszystkie z tych rzeczy – Uwolnij ich potencjał ewolucyjny. Pozwolił im rosnąć w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano u dzikiego zwierzęcia, a przynajmniej nigdy później.

Podobnie mięsożerne dinozaury ewoluowały w kółko jako masywne drapieżniki o długości dziesięciu metrów i masie wielu ton. ponad 100 milionów lat, megalozauryi allozauri karcharodontozauryi nowotwory, Wreszcie tyranozaury Olbrzymie wyewoluowane drapieżniki.

Diagram przedstawiający wielkość mózgu w funkcji masy ciała dinozaurów, ssaków i ptaków
Rozmiar mózgu a masa ciała dinozaurów, ssaków i ptaków. (Nick Longrich)

Dinozaury dobrze radziły sobie z dużymi ciałami. Wielkie mózgi Niewiele. Dinozaury wykazywały słabą tendencję do zwiększania rozmiaru mózgu w miarę upływu czasu. Dinozaury jurajskie jak np Allozauri stegozaur, i Brachiozaur Miał małe mózgi.

W późnej kredzie, 80 milionów lat później, tyranozaury Ptaki kaczki wyewoluowały większe mózgi. Ale pomimo swoich rozmiarów, t-rex Mózg nadal waży zaledwie 400 gramów. a Welociraptor Waga mózgu 15 gramów. Przeciętny ludzki mózg waży 1,3 kilograma.

Dinozaury wkroczyły z czasem w nowe domeny. Drobne zwierzęta roślinożerne stały się bardziej powszechne, a ptaki zróżnicowane. Długonogie formy wyewoluowały później, co sugeruje wyścig zbrojeń między szybkonogimi drapieżnikami a ich ofiarami.

Wydaje się, że dinozaury mają coraz bardziej złożone życie społeczne. Zaczęli żyć stada i ewoluował wyszukane rogi walczyć i pokazywać. Jednak dinozaury wydają się w większości powtarzać, ewoluując w gigantycznych roślinożerców i mięsożerców o małych mózgach.

READ  Strzelec A*: Pierwszy obraz czarnej dziury Drogi Mlecznej na obrazach

Istnieje prawie 100 milionów lat historii dinozaurów, co sugeruje, że zrobiliby coś radykalnie innego, gdyby asteroida nie interweniowała. Prawdopodobnie nadal mamy tych gigantycznych roślinożerców o długich szyjach i drapieżników podobnych do tyranozaurów.

Mogli wyewoluować nieco większe mózgi, ale niewiele jest dowodów na to, że wyewoluowali w geniuszy. Jest również mało prawdopodobne, aby ssaki je wyparły. Dinozaury zmonopolizowały swoje siedliska do końca, gdy uderzyła asteroida.

Tymczasem ssaki miały różne ograniczenia. Nigdy nie wyewoluowały gigantycznych roślinożerców i mięsożerców. Ale rozwinęli wielkie mózgi w kółko. Megamózgi (większe lub większe niż nasz) wyewoluowały u orków, kaszalotów, fiszbinowców, słoni, lampartów morskich i małp.

Obecnie niewielu potomków dinozaurów — ptaków, takich jak wrony i papugi — ma je złożone umysły. Mogą go używać NarzędziaI mówienie i liczenie. Ale to ssaki, takie jak małpy, słonie i delfiny, wykształciły największe mózgi i najbardziej złożone zachowania.

Czy eliminacja dinozaurów gwarantuje ewolucję inteligencji ssaków?

Cóż, może nie.

Punkty początkowe mogą ograniczać punkty końcowe, ale też ich nie gwarantują. Steve’a Jobsa, Billa Gatesa i Marka Zuckerberga Wszyscy rzucili studia. Ale gdyby rezygnacja automatycznie uczyniła cię miliarderem, każdy, kto porzucił studia, byłby bogaty. Nawet jeśli zaczynasz we właściwym miejscu, potrzebujesz szans i szczęścia.

Historia ewolucji małp wskazuje, że nasza ewolucja wcale nie była deterministyczna. W Afryce naczelne ewoluowały już w małpy o dużych mózgach i nie tylko 7 milionów latwyprodukowany współcześni ludzie. Ale ewolucja naczelnych gdzie indziej obrała bardzo różne ścieżki.

Kiedy Małpy dotarły do ​​Ameryki Południowej 35 milionów lat temu po prostu ewoluowały w kolejne gatunki małp. Naczelne przybyły do ​​Ameryki Północnej co najmniej trzy razy. 55 milionów lat temui 50 milionów lat temuI 20 milionów lat temu.

Jednak nie ewoluowały w gatunek produkujący broń nuklearną i smartfony. Zamiast tego, z powodów, których nie rozumiemy, wymarły.

READ  NASA wyśle ​​twoje imię na księżyc. Oto jak się zarejestrować

W Afryce i tylko w Afryce ewolucja naczelnych obrała wyjątkowy kierunek. Coś o zwierzętach, roślinach i geografii Afryki prowadził ewolucję małp: naziemne, duże ciało, duże mózgii Używanie narzędzi naczelne ssaki.

Nawet po wyginięciu dinozaurów nasza ewolucja wymagała odpowiedniego połączenia przypadku i szczęścia.Rozmowa

Mikołaj Rstarszy wykładowca paleontologii i biologii ewolucyjnej, Uniwersytet Bath

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać Oryginalny artykuł.