18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak sfotografować całkowite zaćmienie słońca, zdaniem ekspertów

Jak sfotografować całkowite zaćmienie słońca, zdaniem ekspertów

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Spraw, żeby chociaż jeden został zauważony Całkowite zaćmienie słońca To jest rzadkie. Fotograf Stan Honda ma na swoim koncie trzy. Jego pierwsze doświadczenie miało miejsce na Svalbardzie, norweskim archipelagu na Oceanie Arktycznym, w 2015 roku – to, co zobaczył, było wyjątkowym widokiem i szansą dla każdego, kto ma aparat.

„Na tej szerokości geograficznej słońce nawet w południe znajdowało się zaledwie około 11 stopni nad horyzontem, czyli bardzo nisko” – stwierdziła Honda. „Więc tak naprawdę nie musieliśmy patrzeć w niebo – po prostu patrzyliśmy prosto na horyzont, aby zobaczyć zaćmienie. A kiedy stało się całkowite, znajdowało się na tle niesamowitego frontu lodu i śniegu i minęły dwie sekundy stopni Fahrenheita. Wszyscy byliśmy dość skuleni, ale był to „Bardzo piękny widok. To pozostało w mojej pamięci”.

Następny 8 kwietnia Całkowite zaćmienie Będzie to prawdopodobnie jedno z najczęściej fotografowanych wydarzeń roku, w którym weźmie udział ok 32 miliony ludzi W samych Stanach Zjednoczonych żyją na ścieżce totalności – korytarzu, przez który Księżyc całkowicie zakryje Słońce – a kolejne 150 milionów żyje w promieniu 300 km od niej.

Trasa z Meksyku do Teksasu, a następnie przez kilkanaście stanów USA, aż do Maine i zakończy się nad Kanadą, będzie miała szerokość od 174 do 196 km, co w południowych stanach pozwoli zaoszczędzić do 4,5 minuty.

Jeśli pogoda na to pozwala, jest to świetna okazja dla fotografów na każdym poziomie umiejętności. Niezależnie od tego, czy pracujesz z wysokiej klasy lustrzanką cyfrową, czy smartfonem, Hondy – Doświadczony astrofotograf, który oprócz całości uchwycił dużą grupę zaćmień częściowych – podpowiada, jak uwiecznić chwilę na zdjęciach.

Stana Hondy

Honda zaleca używanie solidnego statywu i zdalnego wyzwalania migawki, aby robić zdjęcia „bez zniekształceń i nadmiernych ruchów aparatu”. To jest scena z montażu w Chile w 2019 roku.

Podczas nadchodzącego zaćmienia Honda będzie przebywać w Fredericksburgu w Teksasie, gdzie będzie robić zdjęcia w imieniu międzynarodowej agencji prasowej AFP.

„Patrzyłem na mapy pogody i historycznie rzecz biorąc, im dalej na południe, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chmur. Teksas jest tak daleko na południe, jak to tylko możliwe w Stanach Zjednoczonych, aby zobaczyć całość. ” Fredericksburg leży na zachód od Austin, więc jest to łatwo się do niej dostać. Wydaje się, że jest to bardzo popularna opcja i wygląda na to, że ten obszar Teksasu przygotowuje się na bardzo duże tłumy.

Honda powiedział, że zwykle planuje dwa rodzaje zdjęć. Jedno z nich zostało uchwycone przy użyciu obiektywu szerokokątnego, aby uchwycić zaćmienie oraz otaczający krajobraz. „Dla mnie jest to właściwie lepszy obraz, ponieważ umieszcza gdzieś zaćmienie i gdzieś je umieszcza” – powiedział. „Pokazuje także, gdzie byłeś w tym czasie”.

READ  SpaceX wystrzeli swoją pierwszą rakietę w 2023 roku ze 114 satelitami na pokładzie 3 stycznia.

Drugi rodzaj zdjęć, do których dąży, wykorzystuje teleobiektyw i priorytetowo traktuje wydarzenie niebieskie. „Prawdopodobnie widziałeś wiele takich ujęć, na których skupiano się wyłącznie na samym słońcu, a ono stanowi dużą część zdjęcia” – powiedział.

W ramach konfiguracji Pro Honda będzie miał trzeci aparat z obiektywem szerokokątnym, dzięki któremu będzie mógł fotografować więcej krajobrazów, oraz czwarty aparat noszony na szyi z szerokokątnym obiektywem zmiennoogniskowym do fotografowania ludzi. wokół niego i dokumentuj ich reakcje.

Ale nie potrzebujesz tego wszystkiego.

„Każdym typem aparatu i dowolnym obiektywem można uzyskać dobre zdjęcie zaćmienia” – powiedział. „Poleciłbym po prostu dość solidny statyw, dzięki któremu konfiguracja będzie w miarę stabilna, oraz zdalny spust migawki, ponieważ pozwala to robić zdjęcia bez rozmazania i nadmiernego poruszania aparatem”.

Uchwyć chwile zaćmienia – i jak to zrobić bezpiecznie

Tak jak Twoje oczy potrzebują ochrony podczas częściowych faz zaćmienia – do bezpiecznego oglądania okularów zaćmieniowych zgodnych z normą ISO 12312-2 lub przenośnej przeglądarki Słońca – tak samo jest z Twoim aparatem.

Pamiętaj, że oglądanie zaćmienia przez kamerę bez filtra nie jest bezpieczne, nawet jeśli nosisz okulary ochronne. Dzieje się tak, ponieważ według amerykańskiej strony internetowej „space” urządzenia optyczne mogą skupiać promienie słoneczne, co może następnie prowadzić do uszkodzenia oczu. NASA.

„Bezpieczny filtr słoneczny jest w rzeczywistości koniecznością w przypadku faz niepełnych i zrobiło to Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne Kompletna sekcja „Na swojej stronie internetowej poświęconej okularom i filtrom do zaćmienia słońca uznano je za bezpieczne w użyciu” – oznajmiła Honda.

Filtr odcina dużą ilość światła, a różne filtry dają różne kolory w zależności od tego, z czego są wykonane – powiedziała Honda, dodając, że należy przełączyć ustawienie ekspozycji na tryb ręczny.

„Ustawienia automatyczne nie będą działać przy włączonym filtrze, ponieważ większość kadru będzie czarna, więc będzie to jak robienie zdjęcia w nocy” – powiedział. „Ręczne ustawianie ostrości również byłoby bardzo pomocne – możesz ustawić autofokus na słońcu, ale wtedy musisz wyłączyć autofokus, aby aparat nie próbował ustawić ostrości przez filtr. Jest tak ciemno, że zostanie zwiedziony przez ciemność i nie będzie mógł się skupić.

Stana Hondy

Efekt „diamentowego pierścienia” występuje, zanim Księżyc całkowicie zakryje Słońce. Poniżej znajduje się przykład całkowitego zaćmienia słońca w 2017 roku, sfotografowany w Madras w stanie Oregon.

Na początku całego okresu możesz mieć szczęście, że złapiesz coś, co nazywa się „diamentowy pierścionekJest to efekt, który pojawia się zanim księżyc całkowicie zakryje słońce.

„To bardzo jasna część słońca, tylko w jednym rogu „Wygląda jak pierścionek z diamentem i trwa tylko kilka sekund, może około 10” – powiedziała Honda.

Równie nieuchwytne Koraliki Billy'egoktóre mogą pojawić się poprawnie tam, gdzie Księżyc i Słońce wydają się równoległe.

„Księżyc nie jest idealnie gładki – są tam góry, kratery i inne formacje – więc zakrywa słońce, a część światła słonecznego będzie przepływać przez te formacje i tworzyć plamy światła wzdłuż jednej krawędzi” – powiedziała Honda. „Ponownie trwa to kilka sekund, zanim przejdziesz w pełny tryb makro, kiedy zobaczysz koronę”.

Podczas zaćmienia może pojawić się szansa zobaczenia m.in Koronalny wyrzut masy – Według amerykańskiego serwisu „kosmicznego” z powierzchni Słońca unosi się duża, niesamowita kolumna materii, ważąca miliardy ton. NASA.

Gdy księżyc zasłoni tarczę słońca, będziesz musiał wyjąć filtr z aparatu; „W przeciwnym razie nie byłby w stanie zobaczyć korony słonecznej, co tak naprawdę jest strzałem w dziesiątkę” – powiedziała Honda.

„Kiedy usuniesz filtr, będziesz musiał znacznie zwiększyć ekspozycję, ponieważ sama korona jest dość słaba, prawie tak jasna jak księżyc w pełni, więc w porównaniu z jasnością słońca jest to dość duża różnica ”- powiedziała Honda. „Utrzymuj spójny czas otwarcia migawki i czułość ISO, a po prostu zmniejszaj czas otwarcia migawki, ponieważ w miarę wydłużania się czasu otwarcia migawki uzyskasz coraz większą ekspozycję, a w każdej klatce uchwycisz coraz więcej korony”.

Podczas całkowitego zaćmienia można także obserwować zaćmienie bezpośrednio gołym okiem, ale określenie, kiedy można bezpiecznie zdjąć filtry i okulary, może być trudne. Jeśli jesteś w grupie osób, ten moment prawdopodobnie zostanie ogłoszony. W przeciwnym razie należy zachować ostrożność, gdy słońce osiągnie bardzo cienki półksiężyc, powiedziała Honda.

Stana Hondy

To złożone zdjęcie przedstawia fazy całkowitego zaćmienia słońca występującego w El Maule w Chile w lipcu 2019 r. Nie zapomnij, aby teraz priorytetem było obserwowanie zaćmienia – powiedziała Honda.

Ze wszystkich etapów całkowitego zaćmienia słońca moment całkowitego jest momentem szczególnym i pożądanym przez większość fotografów. „To także bardzo interesujące zdjęcie, zwłaszcza przy użyciu obiektywu szerokokątnego” – powiedziała Honda. „Każdy chce mieć to zdjęcie podczas całkowitego zaćmienia, aby pokazać koronę słoneczną”.

Na szczęście będziecie mieli mnóstwo czasu na sfilmowanie tego etapu w kwietniu, ponieważ całe wydarzenie będzie trwało łącznie co najmniej dwie i pół minuty i więcej niż cztery minuty, w zależności od lokalizacji. Po zakończeniu cykl rozpocznie się odsłanianiem koralików Billy'ego i diamentów w odwrotnej kolejności.

„Kiedy zbliżasz się do tak zwanego trzeciego kontaktu, kiedy księżyc jest gotowy do oddalenia się od tarczy słońca, musisz pamiętać o zresetowaniu czasu otwarcia migawki do pierwotnego ustawienia — kiedy fotografowałeś fazy częściowe przed makro — i ponownie włącz filtr” – powiedziała Honda.

Liczba zdjęć, które chcesz zrobić podczas zaćmienia, zależy od Ciebie, ale Honda zaleca zakup największej karty pamięci, jaką znajdziesz.

„To, co robię, to ustawienie pilota na robienie zdjęć co minutę w miarę postępu zaćmienia. Kiedy przejdę do Billy Beads i pierścionka z brylantem, będę robić zdjęcie co najmniej co sekundę, może kilka razy sekundę, bo to trwa tylko przez bardzo krótki czas. A potem podczas całkowitego zaćmienia prawdopodobnie spróbuję sfotografować jak najwięcej zdjęć. Chodzi o to, żeby nie zabrakło miejsca.

Honda stwierdziła, że ​​jeśli uzyskasz dobrą ekspozycję w aparacie, nie musisz już wiele robić w zakresie przetwarzania obrazu, ale powinieneś fotografować w ustawieniu „RAW”, jeśli masz taką możliwość, ponieważ zapewni to najwyższą jakość.

Po każdym zaćmieniu zawsze tworzy ujęcie złożone przedstawiające sekwencję od początku do końca na jednym obrazie.

Jeśli chcesz nabrać wcześniej trochę wprawy, możesz po prostu zastosować filtr i robić zdjęcia słońca (nie patrząc na nie, chyba że przez aparat): „To pomoże Ci określić podstawowe ustawienia ekspozycji aparatu lub obiektywu. będę z niego korzystał” – powiedziała Honda. Możesz fotografować z różnymi ekspozycjami i zobaczyć, co będzie dobrze wyglądać na komputerze. W dniu zaćmienia być może będziesz musiał trochę dostosować się tu i tam, ale prawdopodobnie nie będziesz zbyt daleko.

A jeśli masz tylko telefon komórkowy? „Używałem jednego podczas poprzednich zaćmień, tylko z ustawieniami automatycznymi, i wydaje się, że działa naprawdę dobrze” – powiedziała Honda. „Po prostu zostaw standardowe ustawienie szerokokątne – jeśli zaczniesz przybliżać słońce, próbując je powiększyć, automatyczna ekspozycja zostanie wyłączona”.

Honda dodała, że ​​szersze ujęcie wykonane telefonem może być mniej dramatyczne, ale uchwyci zarówno ludzi, jak i otaczający krajobraz, co może skutkować lepszym zdjęciem.

Nie zapomnij jednak, aby priorytetem było oglądanie zaćmienia. „Fotografia powinna być celem drugorzędnym, ponieważ jest to naprawdę niesamowite naturalne wydarzenie, którego możesz nigdy więcej nie zobaczyć” – powiedział. „Jeśli więc wybierasz się na studia, spędzaj więcej czasu na patrzeniu na wszystko oczami niż aparatem”.