18 grudnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak Acciona Energia planuje przywrócić morskie powietrze z SSE Renewables w Polsce

Ponieważ hiszpańska firma Acciona Energia planuje powrót do morskiego powietrza z partnerem SSE Renewables, firmy koncentrują się na usprawnieniu łańcucha dostaw potrzebnego do budowy wody morskiej w Polsce – która nie zainstalowała jeszcze swojej pierwszej morskiej turbiny wiatrowej.

Andrzej Konarovsky, Country Director, Polska, Aziona Energy, powiedział Winds Month, że rozwijanie partnerów „najwyższym priorytetem jest rozwijanie umiejętności pracowników w zakresie tworzenia i utrzymywania przybrzeżnej przestrzeni powietrznej.

Powiedział, że obie firmy prowadzą rozmowy z uniwersytetami i szkołami wyższymi na temat modyfikacji planów wspierania edukacji i szkoleń w zakresie łańcucha dostaw wody morskiej w kraju.

„Chcemy mieć z nami łańcuch dostaw” – dodał. „To wyzwanie z naszego punktu widzenia, ale tworzymy coś i chcemy być tego dużą częścią [Poland’s] Konwersja energii odnawialnej z węgla.”

Jest Polska Wybrano już 5,9 GW mocy wiatru morskiego W celu uzyskania stałej opłaty, alokacja dzierżawy morskiej jest obecnie dokonywana przed konkurencyjnymi przetargami zaplanowanymi na połowę dekady.

Konarovsky ma nadzieję, że początkowa praca silnego łańcucha dostaw uatrakcyjni ostateczną licytację partnerów rozwojowych i pomoże im w przyszłych projektach w Polsce i na Morzu Bałtyckim.

Wybór strony

Acciona i SSE ogłosiły niedawno, że teren – Strefa 60.E.4, położona 85 km od miasta Władysławowo w północno-środkowej Polsce, ma głębokość wody do 58 m – i mają nadzieję chronić obecną rundę dzierżawy w Polsce. Zmagają się z konkurencją w regionie, w tym Simple Blue Group Zastosowano również na stronie.

Simon Redfern, dyrektor aukcji SSE Renewables, opisał Strefę 60.E.4 jako posiadającą „doskonałe zasoby powietrza”, ale przyznał, że miejsce to nie jest pozbawione wyzwań – tj. głębokiej wody i odległości od brzegu.

Deweloperzy planują wykorzystać fundamenty grawitacyjne, które wykorzystają stabilizację do ochrony konstrukcji na morzu, aby sprostać wyzwaniom związanym z realizacją projektów na głębokich wodach – powiedział Konorowski z Aziony. Zamierzają wdrożyć kable wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) do przesyłu energii na duże odległości.

Ze względu na swoją obecność w kraju – który wcześniej rozwijał wodę morską i fotowoltaikę – Acciona posiada procesy administracyjne i regulacyjne w zakresie opracowywania projektów energetycznych oraz wiedzę o firmach, które mogą przemieszczać wodę morską – dodał.

Siostrzana spółka Acciony, Mostostal Warszawa, była w przeszłości zaangażowana w polskie projekty infrastrukturalne, w tym elektrownie, elektrownie i maszty radiowe. Konarowski powiedział, że stworzył fundament grawitacyjny odpowiedni dla polskiego Bałtyku i można go zbudować szybko i bezpiecznie.

Długa gra

Partnerzy mają nadzieję na wygranie dzierżawy w obecnej rundzie alokacji w Polsce, a następnie rywalizację o CFD. Przetargi zaplanowane na 2025 i 2027.

Konarowski nie przejmował się długą przerwą między dzierżawą a aukcjami morskimi w połowie dekady i powiedział, że „wyzwaniem” będzie zrobienie wszystkiego, co konieczne przed aukcjami CfD.

Wyjaśnił, że deweloperzy powinni przeprowadzić studia wykonalności i analizy techniczne dla projektu, które będą obejmować oceny oddziaływania na środowisko i dokładnie, w jaki sposób wiatrak będzie przesyłał energię elektryczną na ląd.

Obecne myślenie obejmuje wykorzystanie kabli HVDC – uważanych za najlepszy sposób przesyłania dużych ilości energii elektrycznej na duże odległości – oraz podstacji morskich na platformach do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości.

Konarovsky powiedział miesięcznikowi Windies Aziona i SSE Docelowo ma na celu stworzenie ponad 1 GW mocy wiatru morskiego w Polsce – ale nie przyciągnie go konkretny cel, ani jakikolwiek potencjał ich projektu w wybranym przez nich regionie.

Wróć do portu

Aziona i SSE ogłosiły partnerstwo dla wody morskiej Na wybrzeżach Hiszpanii i Portugalii Początek 2021 roku to powrót sektora do hiszpańskiego dewelopera.

SSE może i jest doświadczonym partnerem w morskim powietrzu, ale jej hiszpański partner nie ukończył jeszcze morskiej farmy wiatrowej.

Konarovsky uważa jednak, że możliwości Axiona Energy w zakresie rozwoju, budowy i eksploatacji innych źródeł energii mogłyby zostać przeniesione na wodę morską.

Powiedział, że kiedy Acciona po raz pierwszy zaangażowała się w pilotażowe projekty wodnosamolotów unoszących się poza Hiszpanią na początku 2010 roku, przybrzeżna branża wiatrowa „nie była przedmiotem zainteresowania deweloperów i osób wspierających projekty, zwłaszcza tych, którzy prowadzili działalność związaną z przybrzeżną energią wiatrową”. Ale dojrzał wraz z zaawansowaną technologią i dobrze rozwiniętymi strukturami regulacyjnymi, wyjaśnił.

„Teraz wracamy do tego. Wiemy, jak ulepszać technologię, jak ją wdrażać, jak działa i wciąż szukamy kilku innowacyjnych projektów. [in offshore wind]”.

Konarowski przewiduje wojnę na Ukrainie, w wyniku czego coraz większe pragnienie niezależności energetycznej UE od Rosji przyspiesza plany różnych krajów dotyczące powietrza morskiego.

Konarosi mówi, że Aziona jest „zainteresowana możliwościami, które można wykorzystać” w zakresie tworzenia morskiej bryzy w innych krajach, ale podkreśla, że ​​firma skupia się teraz mocno na Morzu Bałtyckim w Polsce.