30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inwestorzy są niespokojni w miarę nasilenia się konfliktu na Bliskim Wschodzie

Inwestorzy są niespokojni w miarę nasilenia się konfliktu na Bliskim Wschodzie

ZDJĘCIE PLIKU: Banknoty dolarowe pojawiają się przed wykresem giełdowym na tej ilustracji wykonanej 12 czerwca 2022 r. REUTERS/Dado Rovik / Ilustracja / Zdjęcie archiwalne Uzyskanie praw licencyjnych

NOWY JORK (Reuters) – Inwestorzy wypatrują oznak wskazujących, że konflikt na Bliskim Wschodzie może się nasilić w weekend, co może zwiększyć zmienność w oczekiwaniu na posiedzenie Rezerwy Federalnej i ważne dane z USA w przyszłym tygodniu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w sobotę, że siły izraelskie rozpoczęły drugą fazę wojny w Gazie, kontynuując jednocześnie operacje lądowe przeciwko bojownikom Hamasu.

W ostatnich dniach inwestorzy nabrali coraz większego zaniepokojenia rosnącym zakresem konfliktu po tym, jak Stany Zjednoczone wysłały więcej zasobów wojskowych na Bliski Wschód, podczas gdy Izrael atakował cele w Gazie oraz zwolenników Hamasu w Libanie i Syrii.

„Sytuacja w Izraelu… powoduje wiele obaw” – powiedział Randy Frederick, dyrektor zarządzający ds. handlu i instrumentów pochodnych w Charles Schwab.

W piątek rozliczenie kontraktów terminowych na ropę Brent wzrosło o 2,9% do 90,48 dolarów za baryłkę w związku z obawami, że konflikt może zakłócić dostawy ropy. Cena spot złota, popularnej bezpiecznej przystani dla zdenerwowanych inwestorów, wzrosła powyżej 2000 dolarów po raz pierwszy od połowy maja.

W piątkowej notatce analitycy Capital Economics stwierdzili, że reakcja rynku ropy na konflikt jest jak dotąd „przytłumiona”.

„Jednak każda oznaka większego zaangażowania innych krajów w regionie w konflikt spowodowałaby gwałtowny wzrost cen ropy” – napisali.

Jeśli eskalacja konfliktu doprowadzi Stany Zjednoczone do zwiększenia wydatków związanych z wojną, co zwiększy deficyt, rentowność obligacji skarbowych może wzrosnąć powyżej najwyższych poziomów od 16 lat, jakie już osiągnęły, powiedział Peter Cardillo, główny ekonomista rynku w Spartan Capital Securities.

Część inwestorów spodziewa się również, że pogłębiający się konflikt doprowadzi do kupowania obligacji skarbowych jako bezpiecznej przystani. Może to złagodzić wzrost rentowności, który zmienia się odwrotnie do cen, co z kolei może zmniejszyć presję na akcje i inne aktywa.

READ  Ernst & Young zapłaci 100 milionów dolarów grzywny po tym, jak audytorzy oszukali na egzaminach z etyki

Od końca lipca, kiedy to osiągnął najwyższy poziom w 2023 r., indeks S&P 500 spadł o ponad 10%, chociaż od początku roku indeks wzrósł o ponad 7%.

„Do tej pory amerykańskie obligacje rządowe nie pełniły swojej zwykłej funkcji bezpiecznej przystani” – stwierdził w piątkowej notatce UBS Global Wealth Management. „Jednak eskalacja konfliktu prawdopodobnie odwróci uwagę od obaw związanych z polityką pieniężną i zwiększy popyt na obligacje skarbowe będące bezpieczną przystanią”.

Twierdzą, że złoto i ropa naftowa mogą również stanowić zabezpieczenie przed krótkoterminową zmiennością.

Indeks zmienności Cboe (.VIX) wzrósł w następstwie konfliktu i w piątek osiągnął najwyższy poziom od siedmiu miesięcy.

Rezerwa Federalna ma ogłosić w środę najnowsze oświadczenie dotyczące polityki pieniężnej, a kwartalne wyniki Apple podkreślają kolejny pracowity tydzień pod względem raportów korporacyjnych.

– relacjonuje Louis Krauskopf. Dodatkowe raporty Davida Randalla. Redakcja: Ira Iosibashvili, David Gregorio i Diane Kraft

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę