25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indie próbują ograniczyć import jabłek – dlaczego to dobra wiadomość dla Polski?  • Drożdże

Indie próbują ograniczyć import jabłek – dlaczego to dobra wiadomość dla Polski? • Drożdże

Indie, jeden z pięciu największych na świecie importerów świeżych jabłek, w poniedziałek 8 maja 2023 r. wprowadziły nowe zmiany w procedurach importu jabłek. Posunięcie to jest postrzegane jako próba ograniczenia dostępu do swojego rynku dostawcom tanich jabłek. Obecnie niemożliwe jest wysyłanie jabłek do Indii po cenie niższej niż 50 Rs za kg na bazie CIF, co odpowiada w przybliżeniu 0,61 USD za kg. Wyjątek od zasad dotyczy tylko jednego kraju – Bhutanu, który nie jest nawet w pobliżu głównego eksportera jabłek.

Według analityków EastFruit Indie zaimportują w 2022 roku 392 000 ton jabłek o wartości 320 milionów dolarów. Tylko cztery inne kraje na świecie: Niemcy, Wielka Brytania, Egipt i Indonezja wydały na import jabłek więcej niż Indie.

Zobacz też: Nieoczekiwane fakty i powszechne nieporozumienia na temat indyjskiego rynku jabłek z Yeastfruit

Około 60% wszystkich jabłek w 2022 roku będzie dostarczanych do Indii przez pięć krajów: Turcję, Włochy, Iran, Chile i Nową Zelandię. Inni relatywnie duzi dostawcy to RPA, Polska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (reeksport) i Brazylia. Stany Zjednoczone, które od wielu lat są największym dostawcą jabłek do Indii, w 2023 roku wypadną z pierwszej dziesiątki eksporterów.

Co ciekawe, wśród 15 największych dostawców jabłek do Indii tylko dwa kraje dostarczały jabłka po średniej cenie poniżej 61 pajsów za kg w 2022 roku. Są to Iran, gdzie średnia cena importowa jabłek wynosi zaledwie 50 centów amerykańskich za kg, oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, które sprzedają jabłko do Indii po średnio 51 centów amerykańskich za kg. Według uczestników rynku, podczas gdy Apple może być dostarczane do Indii ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jabłka z Iranu są w rzeczywistości reeksportowane przez handlowców w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W związku z tym środki ograniczające stosowane przez Indie można określić jako „sankcje wobec tanich irańskich jabłek”, jedynego dostawcy, który może konkurować cenowo z indyjskimi jabłkami uprawianymi w kraju.

READ  Szokujące ceny malin na Ukrainie – co to oznacza dla Serbii i Polski? • Drożdże

W rzeczywistości doprowadzi to do wzrostu krajowych cen świeżych jabłek w Indiach. To może wesprzeć dostawców Apple do Indii z Turcji i Polski, którzy są kolejnymi liderami pod względem konkurencyjności cenowej po Iranie. Tureckie i polskie jabłka były importowane do Indii w 2022 roku po średniej cenie od 75 do 85 centów za kg. W związku z tym nie będą podlegać nowym ograniczeniom.

Jednak eksperci Eastfruit uważają, że irańskie jabłka rzeczywiście będą nadal dostarczane na rynek indyjski, ale cena faktury zostanie podniesiona w razie potrzeby.

Owoce Wschodu


Korzystanie z materiałów witryny jest bezpłatne, jeśli bezpośrednie i otwarte wyszukiwarki zawierają hiperłącza do określonej publikacji w witrynie East-Fruit.com.