Madryt — Muzeum na północnym zachodzie Hiszpania Dwa XV-wieczne obrazy zostały zwrócone polskim władzom w środę po tym, jak potwierdzono, że zostały zrabowane przez nazistowskie siły niemieckie podczas II wojny światowej.
Obrazy „Mater Dolorosa” (Matka Bolesna) i „Exe Homo” zostały przekazane delegacji Ministerstwa Kultury RP. Według hiszpańskiego Muzeum Pontevedra prace pierwotnie uważano za dzieło Dierika Botesa, flamandzkiego mistrza urodzonego w holenderskim mieście Haarlem, ale obecnie przypisuje się je członkowi jego szkoły lub grupy.
Muzeum poinformowało, że w 2020 roku polskie władze dowiedziały się, że dzieła zostały splądrowane przez siły nazistowskie. Muzeum szybko zdecydowało się wysłać je do Polski, ale finalizacja oficjalnych zezwoleń na transfer opóźniała się aż do teraz.
Kiedy miasto było okupowane przez wojska niemieckie w czasie II wojny światowej, polscy urzędnicy powiedzieli, że hitlerowcy ukradli dzieła z kolekcji Sartoriskich w Kolocho. Pojawiły się w Madrycie w 1973 roku i znajdują się w Muzeum Pontevedra od 1994 roku, kiedy to znalazły się wśród ponad 300 dzieł zakupionych od hiszpańskiego prywatnego kolekcjonera.
Znaczna część polskiego dziedzictwa kulturowego została zniszczona lub splądrowana podczas okupacji kraju przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki, a około 500 000 obiektów zaginęło.
Kraj stara się odzyskać jak najwięcej. W Ministerstwie Kultury działa komórka ds. zrabowanych dzieł sztuki, która prowadzi bazę danych zaginionych obiektów oraz przeszukuje zagraniczne kolekcje i aukcje. Jeśli znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inny przedmiot, powiadamiają krajowe organy ścigania.
___
Pisarka AP Vanessa Zera w Warszawie przyczyniła się do powstania tego raportu.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com