21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Henry Kissinger mówi, że Ukraina powinna odstąpić terytorium Rosji, aby zakończyć wojnę

Henry Kissinger mówi, że Ukraina powinna odstąpić terytorium Rosji, aby zakończyć wojnę

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Były sekretarz stanu USA Henry A. Kissinger powiedział w poniedziałek, że Ukraina powinna odstąpić terytorium Rosji, aby pomóc zakończyć inwazję, sygnalizując stanowisko, że zdecydowana większość Ukraińców sprzeciwia się temu, gdy wojna wkracza w czwarty miesiąc.

Przemawiając na konferencji na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, Kissinger wezwał Stany Zjednoczone i Zachód, by nie szukały kłopotliwej porażki Rosji na Ukrainie, ostrzegając, że może to pogorszyć długoterminową stabilność Europy.

Powiedziawszy, że kraje zachodnie powinny pamiętać o znaczeniu Rosji dla Europy i nie dać się ponieść „nastrojowi chwili”, Kissinger wezwał także Zachód, by zmusił Ukrainę do zaakceptowania negocjacji ze „status quo”, co oznacza poprzedni stan rzeczy. .

Negocjacje muszą rozpocząć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, zanim doprowadzą do zamieszania i napięć, których nie będzie łatwo przezwyciężyć. Kissinger, 98 lat, powiedział według Codzienny Telegraf. „Kontynuacja wojny po tym punkcie nie będzie dotyczyła wolności Ukrainy, ale nowej wojny przeciwko samej Rosji”.

„Poprzednia sytuacja” wspomniana przez Kissingera, który był sekretarzem stanu prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda, odnosi się do przywrócenia sytuacji, w której Rosja formalnie kontrolowała Krym i nieformalnie przejęła kontrolę nad dwoma regionami na dalekowschodniej Ukrainie – Ługańsk i Donieck. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że jednym z jego warunków rozpoczęcia rozmów pokojowych z Rosją będzie m.in.: Przywrócenie granic sprzed inwazji.

Komentarze Kissingera pojawiają się, gdy światowi przywódcy twierdzą, że doprowadziła do tego wojna Rosji na Ukrainie Zakwestionował „cały system międzynarodowy”. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała światowym przywódcom w Davos, że wojna to nie tylko „kwestia przetrwania Ukrainy” czy „kwestia bezpieczeństwa europejskiego”, ale także „ważna dla całej globalnej społeczności”. Ubolewała nad „destrukcyjnym gniewem” rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, ale powiedziała, że ​​Rosja może pewnego dnia odzyskać swoje miejsce w Europie, jeśli „odnajdzie drogę powrotną do demokracji, praworządności i poszanowania międzynarodowego porządku opartego na zasadach. .ponieważ Rosja jest naszym sąsiadem.”

READ  Powódź spowodowana wycofywaniem się tajfunu Haikui utrudniła transport i wymusiła ewakuacje w Chinach

Szef NATO powiedział, że Putin popełnił „wielki błąd strategiczny”; Nasiliły się ataki Donbasu

Duża część Ukrainy zgadza się z Zełenskim, by nie oddawać ziemi dla pokoju. ankieta przeprowadzona przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii W tym miesiącu odkryto, że 82 proc. Ukraińców nie jest gotowych oddać żadnego terytorium Ukrainy, nawet jeśli oznacza to, że wojna będzie trwała. Tylko 10 proc. uważa, że ​​warto oddać ziemię, aby zakończyć inwazję, a 8 proc. jest niezdecydowanych, wynika z sondażu przeprowadzonego między 13 maja a ostatnią środą.

Próba nie obejmowała mieszkańców obszarów, które nie były pod kontrolą władz ukraińskich przed 24 lutego – takich jak Krym, Sewastopol i niektóre obszary obwodów donieckiego i ługańskiego. Ankieta nie obejmowała również obywateli, którzy wyjechali za granicę po 24 lutego.

Komentarze Kissingera pojawiają się po piętach w rozmowie redakcyjny Z redakcji New York Timesa, która argumentowała, że ​​Ukraina będzie musiała podjąć „bolesne decyzje regionalne”, aby osiągnąć pokój.

„W końcu Ukraińcy muszą podjąć trudne decyzje: to oni walczą, giną i tracą domy z powodu rosyjskiej agresji i to oni muszą zdecydować, jak może wyglądać koniec wojny” redakcja „Timesa” napisała w czwartek. „Jeśli konflikt doprowadzi do prawdziwych negocjacji, ukraińscy przywódcy będą musieli podjąć bolesne decyzje dotyczące terytorium, którego wymaga każda ugoda”.

Redakcja spotkała się z reakcją, m.in. ze strony doradcy Zełenskiego, Michaiła Podolaka, który: Powiedziała Że „Każde ustępstwo wobec Rosji nie jest drogą do pokoju, ale wojną odłożoną na kilka lat”.

W swoich komentarzach w poniedziałek Kissinger, wieloletni zwolennik podejścia realpolitik, które stawia narody przed moralnością i zasadami, wezwał europejskich przywódców, aby nie tracili z oczu miejsca Rosji w Europie i nie ryzykowali, że kraj ten zawiąże trwały sojusz z Chinami. .

A według „Daily Telegraph” powiedział: „Mam nadzieję, że Ukraińcy z mądrością dorównają heroizmowi, który wykazali”.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Krytycy opisali komentarze Kissingera jako to, co nazwano „niefortunne wtargnięcie. Ina Sofson, członkini Rady Najwyższej, potępiła stanowisko Kissingera jako „naprawdę haniebne!”

„Szkoda, że ​​były sekretarz stanu USA uważa, że ​​zrzeczenie się części suwerennego terytorium jest środkiem do pokoju dla każdego kraju!” Sufson ćwierkanie.

Podolak powrócił do swojej odmowy, że Ukraina nie może odstąpić terytorium, nawet jeśli prowadziłoby to do pokoju, mowić Kraj „nie zamienia swojej suwerenności na kogoś, kto wypełnia jego portfel”. on jest ćwierkanie Stare zdjęcie Kissingera ściskającego rękę Putina we wtorek, na którym Podolak powiedział, że jest wdzięczny, że Ukraińcy, którzy poszli na wojnę, nie posłuchali sugestii dyplomaty.

Tak proste, jak sugeruje pan #Kissinger [Russia] część [Ukraine] Aby zakończyć wojnę, pozwoliłby na wypędzenie Polski czy Litwy”. „Dobrze, że Ukraińcy w okopach nie mają czasu na słuchanie „paniki Davos”. Są trochę zajęci obroną wolności i demokracji”.

Adila Suleiman przyczynił się do powstania tego raportu.