16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Hamas twierdzi, że Izrael odmówił przyjęcia dwóch zakładników;  Izrael nazywa to propagandą  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Hamas twierdzi, że Izrael odmówił przyjęcia dwóch zakładników; Izrael nazywa to propagandą Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Hamas aresztował około 210 osób podczas krwawego ataku na południowy Izrael 7 października i są one przetrzymywane w nieznanych miejscach w Gazie.

Hamas twierdzi, że zaoferował uwolnienie dwóch Izraelczyków aresztowanych podczas śmiertelnego nalotu, ale izraelski rząd odmówił ich przyjęcia. Izrael określił to twierdzenie jako „fałszywą propagandę”.

Abu Ubaida, rzecznik Brygad Al-Kassam, wojskowego skrzydła Hamasu, powiedział, że katarski mediator poinformował ruch o zamiarach ruchu uwolnienia Izraelczyków w piątek, tego samego dnia, w którym uwolniono Amerykanów Judith Tay Ranan i jej córkę Natalie .

„Wczoraj wieczorem poinformowaliśmy naszych katarskich braci, że zwolnimy Nurita Icchaka i Jochevida Lifshitza ze względów humanitarnych i nie oczekując niczego w zamian. W sobotę Obaida powiedział za pośrednictwem aplikacji Telegram, że izraelski rząd okupacyjny odmówił ich przyjęcia.

Hamas aresztował około 210 osób podczas krwawego ataku na południowy Izrael 7 października i są one przetrzymywane w nieznanych miejscach w Gazie.

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu stwierdziło w krótkim oświadczeniu: „Nie będziemy wytykać fałszywej propagandy prowadzonej przez Hamas. Będziemy w dalszym ciągu dokładać wszelkich starań, aby zapewnić powrót wszystkich porwanych i zaginionych osób do ich domów”.

Katar, który pomógł w mediacji w sprawie uwolnienia więźniów, nie udzielił natychmiastowego komentarza.

W późniejszym oświadczeniu Obaida powiedział, że Hamas jest nadal gotowy na uwolnienie obu osób w niedzielę „przy zastosowaniu tych samych procedur”, które zastosowano do uwolnienia Amerykanów.

„Nie zgodził się ich przyjąć”

Rzecznik Hamasu Khaled al-Qaddoumi powiedział Al Jazeerze, że izraelski rząd „nie podchodzi poważnie” do kwestii uwolnienia więźniów.

Dodał: „Zaproponowaliśmy wydanie tych więźniów, którzy są w poważnym stanie humanitarnym, wyłącznie ze względów humanitarnych. Chcieliśmy przekazać ich rodzinom, ale rząd nie traktuje ich poważnie. Niestety rząd izraelski odmówił ich przyjęcia. „

Al-Kaddoumi powiedział, że Izrael nie podał żadnego powodu, dla którego nie przyjąłby oferty.

READ  Członkowie WHO podejmują rezolucję przeciwko Rosji

Wśród osób przetrzymywanych przez Hamas są kobiety, dzieci, osoby starsze, osoby z innych krajów – które pracowały na rzecz ich uwolnienia – oraz izraelscy żołnierze.

Akiva Eldar, izraelski analityk polityczny, pisarz i dziennikarz, powiedział, że gdyby Hamas chciał uwolnić zakładników, mógłby przekazać ich grupom takim jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża lub pozwolić im przedostać się do Egiptu.

„Jeśli nie jest to część quid pro quo lub coś, co Izrael ma do zaoferowania w zamian, jest to bardzo proste – tak jak pozwolił obywatelom amerykańskim przekroczyć granicę przy pomocy Czerwonego Krzyża” – zauważył.

Zakładnicy zostaną uwolnieni „już wkrótce”.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Kataru powiedział, że piątkowe uwolnienie amerykańskich zakładników nastąpiło po „wielu dniach ciągłego porozumiewania się ze wszystkimi stronami”.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Majid Al-Ansari powiedział niemieckiej gazecie Welt am Sonntag, że Katar ma nadzieję wkrótce uwolnić wszystkich więźniów.

„Nie mogę obiecać, że stanie się to dzisiaj, jutro lub pojutrze. Jednak jesteśmy na ścieżce, która już wkrótce doprowadzi do uwolnienia zakładników, zwłaszcza cywilów” – powiedział Al-Ansari.

Dodał: „Obecnie pracujemy nad osiągnięciem porozumienia, na mocy którego początkowo zostaną uwolnieni wszyscy cywilni zakładnicy”.

W wielostronnym ataku Hamasu na Izrael, nazwanym „operacją Powódź Al-Aksa”, zginęło 7 października ponad 1400 osób, w większości cywilów, a około 3500 innych zostało rannych.

Izrael odpowiedział intensywnymi atakami powietrznymi na Gazę, zrównując gęsto zaludnione dzielnice z ziemią i rozpoczynając całkowite oblężenie Strefy Gazy. W ciągu dwóch tygodni walk w Gazie zginęło prawie 4400 osób, a 13 500 zostało rannych.

Kiedy jego siły zmobilizowały się na płocie oddzielającym Gazę, Izrael zagroził rozpoczęciem inwazji lądowej w celu „zniszczenia Hamasu”.