Nowe badania wykazały, że kolejny superkontynent na świecie, Amasia, prawdopodobnie powstanie, gdy Ocean Spokojny zamknie się za 200-300 milionów lat.
Zespół badawczy kierowany przez Curtin University wykorzystał superkomputer do symulacji powstawania superkontynentu. Odkryli, że ponieważ Ziemia ochładza się przez miliardy lat, grubość i wytrzymałość płyt pod oceanami zmniejsza się z czasem, utrudniając montaż kolejnego dużego kontynentu poprzez odcięcie „młodych” oceanów, takich jak Atlantyk. lub oceany indyjskie. Badanie zostało niedawno opublikowane w Narodowy Przegląd Naukowy.
Według głównego autora, dr Chuana Huanga z Earth Dynamics Research Group w Curtin oraz School of Earth and Planetary Sciences, nowe odkrycia są znaczące i zapewniają wgląd w to, co stanie się z Ziemią w ciągu najbliższych 200 milionów lat.
„W ciągu ostatnich 2 miliardów lat kontynenty Ziemi zderzały się ze sobą, tworząc superkontynent co 600 milionów lat, znany jako cykl superkontynentu. Oznacza to, że obecne kontynenty spotkają się ponownie w ciągu kilkuset milionów lat” – powiedział dr. Huang.
„Powstały nowy superkontynent został już nazwany Amasya, ponieważ niektórzy uważają, że Ocean Spokojny zamknie się (w przeciwieństwie do Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Indyjskiego), gdy Ameryka zderzy się z Azją. Oczekuje się, że Australia również odegra rolę w tym ważnym wydarzeniu na Ziemi, najpierw zderzają się z Azją, a następnie łączą Amerykę i Azję po zamknięciu Pacyfiku.
„Symulując ewolucję płyt tektonicznych Ziemi za pomocą superkomputera, byliśmy w stanie wykazać, że za mniej niż 300 milionów lat Ocean Spokojny prawdopodobnie się zamknie, umożliwiając powstanie Amasii, obalając niektóre wcześniejsze teorie naukowe”.
Ocean Spokojny jest pozostałością gigantycznej Panthalassa, która zaczęła się formować 700 milionów lat temu, kiedy dawny superkontynent zaczął się rozpadać. To najstarszy ocean na Ziemi, który od czasów dinozaurów skurczył się do swoich maksymalnych rozmiarów. Obecnie kurczy się o kilka centymetrów rocznie. Oczekuje się, że zamknięcie Oceanu Spokojnego, którego obecne rozmiary wynoszą około 10 tysięcy kilometrów, zajmie dwieście trzysta milionów lat.
Według współautora Johna Curtina Distinguished Professor Zheng-Xiang Li, również z Curtin School of Earth and Planetary Sciences, kontrolowanie całego świata przez pojedynczą masę kontynentalną radykalnie zmieniłoby ziemski ekosystem.
„Ziemia, jaką znamy, będzie zupełnie inna, gdy utworzy się Amasia. Oczekuje się, że poziom morza będzie niższy, a rozległe wnętrze superkontynentu będzie wyjątkowo suche wraz ze wzrostem dziennych temperatur.
„Ziemia składa się obecnie z siedmiu kontynentów z bardzo różnymi ludzkimi ekosystemami i kulturami, więc byłoby wspaniale zastanowić się, jak może wyglądać świat za 200 do 300 milionów lat”.
Odniesienie: „Czy następny superkontynent Ziemi zbierze się, zamykając Ocean Spokojny?” Chuan Huang, Zheng-Xiang Li i Nan Zhang, 28 września 2022 r. Dostępne tutaj. Narodowy Przegląd Naukowy.
DOI: 10.1093/nsr/nwac205
Współautorami badań są naukowcy z Curtin School of Earth and Planetary Sciences oraz Uniwersytetu Pekińskiego w Chinach.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin