26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

GOSPODARKA CEE-Polska płace, produkcja rosła szybciej niż oczekiwano w grudniu

GDAŃSK / WARSZAWA 21 stycznia (Reuters) – Według danych urzędu statystycznego w grudniu wzrost płac i produkcji przemysłowej w Polsce przekroczył szacunki, co jest oznaką zarówno odporności polskiego przemysłu, jak i presji inflacyjnej, z jaką boryka się gospodarka.

Gospodarka mocno odbiła się od skutków pandemii COVID-19, ale napięty rynek pracy i szybko rosnące płace w połączeniu z czynnikami globalnymi, takimi jak rosnące koszty energii i zakłócenia łańcucha dostaw, doprowadziły do ​​najwyższej inflacji od ponad dwóch dekad.

Z danych wynika, że ​​płace w polskim sektorze przedsiębiorstw wzrosły w grudniu o 11,2% rocznie, do średnio 6644 zł (1,664 USD) miesięcznie, powyżej oczekiwań analityków na poziomie 9,1%. W ujęciu miesięcznym płace wzrosły o 10,3%.

„Dynamika płac (w tym roku) może być bardzo wysoka, co jest dobre dla pracowników i konsumpcji, ale utrudni walkę z inflacją” – powiedział Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych Santander Bank Polska.

Tymczasem produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 16,7%, powyżej szacunków analityków na poziomie 13,0%.

Analitycy Banku Millennium zauważyli, że wzrost produkcji był duży, obejmując 30 z 34 sektorów przemysłowych.

„Przemysł krajowy radzi sobie lepiej z trudnościami w zaopatrzeniu niż inne kraje europejskie, ze względu na stosunkowo mniejszą zależność od dostawców zagranicznych i mniejszy udział branż najbardziej dotkniętych tym problemem” – napisali w nocie.

Polski indeks cen producentów (PPI) wyniósł w grudniu 14,2%, powyżej 13,5% notowanych w ankiecie agencji Reuters. Najszybszy wzrost zaobserwowano w górnictwie oraz w energetyce i gazie. (1 dolar = 3,9919 zł) (Sprawozdania Adrianny Ebert i Anny Banackiej w Gdańsku, Anny Włodarczak-Semczuk w Warszawie; Pisanie przez Alana Charlisha; Redagowanie przez Hugh Lawson)

READ  „Sprawdź każdy ładunek drobiu z Polski” – British Poultry Council