14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gigantyczny ząb gigantycznego ichtiozaura wskazuje na silnie gryzące stworzenia morskie | Paleontologia

Szczątki ogromnego stworzenia morskiego z ogromnymi zębami, które mogłyby pomóc mu schwytać kałamarnicę olbrzymią, zostały znalezione w Alpach Szwajcarskich.

Ichtiozaury były dużymi gadami morskimi o wydłużonym kształcie węża. Po raz pierwszy pojawił się po zakończeniu wymierania permu, tak się stało Znany również jako „Wielka Śmierć”które wydarzyło się około 250 milionów lat temu i zniszczyło ponad dwie trzecie gatunków na Ziemi i 96% gatunków morskich.

Bestia zębata jest jednym z trzech gigantycznych ichtiozaurów odkrytych w Alpach Szwajcarskich i uważa się, że żyła w późnym okresie triasu, około 205 milionów lat temu, co czyni je jednymi z ostatnich z tych olbrzymów.

Zespół powiedział, że odkrycia pomogły rozwiązać zagadkę, czy gigantyczne ichtiozaury, podobnie jak niektóre mniejsze gatunki stworzeń, mają zęby.

Profesor Martin Sander z Uniwersytetu w Bonn, jeden z autorów badania, powiedział: „Wszystkie dowody są bardzo skąpe. Mamy te duchy pływające w oceanach późnego triasu przez dziesiątki milionów lat i nie wiemy jak wyglądały. To wstyd dla paleontologii”.

„Przez chwilę myśleliśmy, że mają zęby. Potem pomyśleliśmy: OK, nigdy ich nie znaleźliśmy. Teraz mamy gigantyczny ząb i gigantyczny ząb. Więc niektórzy z nich mają zęby. „

Uważa się, że ichtiozaury wielkości wielorybów czasami odwiedzały płytkie wody
Uważa się, że ichtiozaury wielkości wielorybów czasami odwiedzały płytkie wody. Zdjęcie: Janet Rogge/Heinz Furer/Uniwersytet w Zurychu

pisać w Dziennik Paleontologii Kręgowców Zespół opisał, w jaki sposób odkryli skamieliny trzech gigantycznych ichtiozaurów w różnych miejscach formacji Kosen w latach 1976-1990.

Skamielina jednego z potworów była niekompletnym zębem o długości 10 centymetrów. Zespół znalazł masywny kręg i fragmenty żeber przyczepione do drugiego. Trzecie skamieniałości obejmowały siedem dużych kręgów. Żaden ze szczątków nie wydawał się być znanym gatunkiem ichtiozaura, powiedział Sander.

Zespół twierdzi, że ząb, któremu brakuje większości korony, ustępuje tylko gigantycznemu ichtiozaurowi i jest największym w historii tego stworzenia, przewyższając ząb z gatunku znanego jako Himalajówktóry został odkryty w Chinach i uważa się, że ma długość ciała około 15 metrów.

READ  Plezjozaur: łowcy skamieniałości w Australii odkryli szkielet sprzed 100 milionów lat

„Ichtiozaury mają bardzo wyraźną strukturę zębów, którą można zobaczyć w korzeniu, a także w koronie” – powiedział Sander, dodając, że odkryty alpejski gigant mógł zjadać mniejsze ichtiozaury i kałamarnicę olbrzymią.

Sander powiedział, że jedno ze stworzeń wydaje się być tej samej wielkości Himalajówpodczas gdy pozostałe dwa, w tym bestia zębata, były prawdopodobnie podobnej wielkości do gigantycznego ichtiozaura. chastazaur, stworzenie wcześniej znalezione w Kolumbii Brytyjskiej, które miało około 21 metrów długości – około dwóch długości autobusu. „Ten szkielet miał taką samą średnicę kręgów jak w Alpach” – powiedział Sander.

Nie jest to jednak największy znany ichtiozaur, jaki żył. Uważa się, że między innymi bezzębna szczęka odkryta w Kanale Bristolskim należy do ichtiozaura o długości około 26 metrów.

Shonisaurus, inny członek rodzaju Ichtiozaur z okresu triasu
Shonisaurus, inny członek rodzaju Ichtiozaur z okresu triasu. Zdjęcie: Stocktrek Images / Alamy

Podczas gdy ichtiozaury wędrowały po oceanach, nowo zgłoszone szczątki osadzały się w dawnym jeziorze, co sugeruje, że potwory weszły na płytkie wody. „To ten sam problem, gdy kaszalot na Morzu Północnym” – powiedział Sander.

Dr Ben Moon, paleontolog z University of Bristol, który nie brał udziału w pracach, powiedział, że prawdopodobnie stworzenia weszły do ​​płytkich wód, aby kopulować lub rodzić. Powiedział, że nowy raport był ekscytujący, ponieważ było niewiele skamieniałości gigantycznych ichtiozaurów.

Dr Nick Fraser, paleontolog z National Museums of Scotland, powiedział, że trudno było określić wielkość gigantycznego ichtiozaura na podstawie samego wieku, ale odkrycia rzucają nowe światło na gady.

„Do tej pory podejrzewaliśmy, że większość największych ichtiozaurów była bezzębna i była ssąca” – powiedział, dodając, że ostatnio zgłoszony rozmiar zębów był oszałamiający.

„Nie można było z nim mieszać z tym zębem” – powiedział Fraser. „Oprócz szczątków kręgów i żeber, oto naprawdę namacalne dowody na to, że w przeszłości wody triasowe zawierały ogromne oceaniczne gady, być może wielkości żyjącego płetwala błękitnego, a niektóre prawdopodobnie miały ogromne szczęki uzbrojone w potężne zęby”.

READ  Naukowiec sporządza kosmiczną prognozę pogody dla odległej planety