15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Fragment komety eksploduje na ciemnym niebie nad Hiszpanią i Portugalią

Fragment komety eksploduje na ciemnym niebie nad Hiszpanią i Portugalią

W sobotę biesiadnicy z Hiszpanii i Portugalii wybrali się w ciepły wiosenny wieczór, mając nadzieję na niezapomnianą noc. Nikt nie spodziewał się, że gość z kosmosu eksploduje nad ich głowami.

O 23:46 w Portugalii kula ognia przeleciała po niebie, pozostawiając po sobie ślad płonącego graffiti. Nagranie udostępniono w mediach społecznościowych Pokazuje opuszczone szczęki Gdy ciemna noc na krótko zamienia się w dzień, płonący w cieniach Królewna Śnieżka, Ziemska zieleń i Arktyczny błękit.

Skaliste asteroidy powodują powstawanie smug wysoko na niebie, gdy z pewną częstotliwością ulegają samozniszczeniu w atmosferze ziemskiej. Jednak w weekend pocisk leciał w stronę Ziemi z niezwykłą prędkością – około 160 000 mil na godzinę, czyli ponad dwukrotnie więcej niż spodziewałaby się typowa asteroida. Eksperci twierdzą, że jej ścieżka jest dziwna i nie odpowiada typowi, którym zwykle podążają pobliskie skały kosmiczne.

To dlatego, że intruz nie był asteroidą. Ona była Część komety – lodowe ciało, które mogło powstać u zarania Układu Słonecznego – przegrało walkę z atmosferą naszej planety 57 mil nad Oceanem Atlantyckim. Europejska Agencja Kosmiczna stwierdziła, że ​​jest mało prawdopodobne, aby którykolwiek z obiektów dotarł do Ziemi.

„To nieoczekiwany międzyplanetarny pokaz sztucznych ogni” – powiedział. Meg Schwambaastronom planetarny z Queen’s University w Belfaście.

Nierzadko komety produkują spadające gwiazdy. „Przez cały rok zauważalne są roje meteorów, które są wynikiem chmur gruzu kometarnego przecinających Ziemię” – powiedział dr Schwamb. Na przykład meteoryty Perseidy, które pojawiają się co roku w sierpniu, są wynikiem gruzu pozostawionego przez kometę Swifta-Tuttle’a omiatającą nasz świat.

Ten rój meteorów, jedyny kawałek tego weekendu, rozświetla niebo w podobny sposób. Powietrze przed przedmiotami jest sprężane i podgrzewane, co powoduje ich gotowanie, korozję, pękanie i usuwanie zanieczyszczeń. Ten niszczycielski proces uwalnia światło, a jeśli pocisk jest wystarczająco duży, potężną falę uderzeniową, oddając swoją ogromną energię kinetyczną niebu.

READ  Olśniewające diamenty galaktyki błyszczą na nowym zdjęciu z teleskopu Webba

„Ekspert weekendowy będzie prawdopodobnie nieco większy niż duża część meteorów, które widzimy podczas rojów meteorów, więc zapewniło to większy pokaz świetlny” – powiedział dr Schwamb.

Oprócz efektownego działania, rozpad fragmentu komety posłużył jako próba dla ekspertów mających nadzieję obronić planetę przed… Wielkie zabójcze asteroidy.

Jedną z zasad obrony planetarnej jest odnajdywanie skał kosmicznych, zanim one znajdą nas; W ten sposób obrońcy planety będą mogli spróbować coś z nimi zrobić. Ale skorupa nie była szpiegowana w Portugalii i Hiszpanii przed jej upadkiem.

„Odkrycie obiektu przed zderzeniem z Ziemią było niesamowite” – powiedział. Juana Luisa CanoCzłonek Biura Obrony Planetarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Lęk jest tym obiektem Tylko trochę większy W tę sobotę rakieta może po raz kolejny uniknąć wykrycia i eksplodować ze śmiercionośnymi skutkami w nieświadomym i nieostrzeżonym mieście. Na przykład niewielki 15-metrowy meteoryt, który eksplodował nad rosyjskim miastem Czelabińsk w 2013 r., również nie został zidentyfikowany przed przybyciem na miejsce, a jego wybuch o masie odpowiadającej prawie 500 000 ton trotylu spowodował rozległy atak, w którym rannych zostało co najmniej 1200 osób.

Jednak w miarę ulepszania się technologii na Ziemi i w kosmosie istnieje nadzieja, że ​​nawet małe, nieszkodliwe obiekty będą mogły zostać dostrzeżone z całego Układu Słonecznego (jak lodowy gość, który według szacunków ekspertów znajdował się zaledwie kilka metrów dalej), zapewniając szkolenie w zakresie obrony planetarnej . Naukowcy przeszukują niebo w poszukiwaniu powszechnych, ale nieuchwytnych głazów wielkości boiska piłkarskiego, które mogłyby zniszczyć miasto.

Na szczęście w ciągu najbliższych kilku lat ma zostać oddanych do użytku szereg obserwatoriów nowej generacji, w tym jedno nazwane na cześć amerykańskiego astronoma, Obserwatorium Very C. Rubin w Chile, które będzie wykrywać miliony słabych, wcześniej nieodkrytych asteroid.

W tej chwili scena w Hiszpanii i Portugalii przypomina nam, że Ziemia jest partnerem w niekończącej się grze w bilard planetarny Układu Słonecznego i że praca nad znalezieniem jak największej liczby śmiercionośnych skał kosmicznych jest misją o najwyższym znaczeniu.

READ  Asteroida wielkości autobusu leci dziś w pobliżu Ziemi i możesz ją oglądać na żywo w Internecie