15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Forum techniczne ma na celu wzmocnienie więzi Katar-Polska

Forum techniczne ma na celu wzmocnienie więzi Katar-Polska

Doha, Katar: Jutro w Warszawie odbędzie się V edycja Forum Nowych Technologii Polska-Katar, w którym zostanie podpisanych kilka porozumień pomiędzy obydwoma krajami. Forum jest ważne dla wzmocnienia strategicznego partnerstwa między Polską a Katarem – stwierdził urzędnik.

mówi PółwysepPaweł Kułaga, Przewodniczący Katarsko-Polskiej Rady Biznesu, podkreślił wagę wydarzenia i ujawnił szczegóły wydarzenia. Kułaga powiedział: „Wraz z oficjalną wizytą J.Ś. Amira forum ma na celu wspieranie innowacji i postępu technologicznego, podkreślając jednocześnie silne wsparcie instytucjonalne kluczowych organizacji polskich i katarskich”.

Wydarzenie skupi się na sektorach ważnych dla współpracy Polski i Kataru, zwłaszcza transporcie i logistyce, a także zaprezentuje wiodące firmy z obu krajów. Należą do nich krajowe linie lotnicze Qatar Airways i Lad Polish Airlines, a także operatorzy portowi QTerminals, którzy dokonają znaczącej i historycznej inwestycji w Polsce, oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Będzie obejmował dyskusje na temat pojawiających się technologii i zapewni platformę do podpisywania ważnych umów dwustronnych.

Komentując dyskusje panelowe, Gulaka zauważył, że odbędą się panele dotyczące transportu i logistyki, sztucznej inteligencji oraz prezentacje podkreślające propozycje wartości obu krajów. Podpisanych zostanie szereg kluczowych umów, m.in. inkubacja i akceleracja polskich startupów w Katarze oraz katarskich startupów w Polsce.

Na mocy umowy Katarski Park Naukowo-Technologiczny, Kielecki Park Technologiczny, jedna z wiodących firm w Polsce, oraz Katarsko-Polska Rada Biznesu będą pełnić rolę łącznika i wspierać strategie komercjalizacji i wejścia na rynek start-upów. Z obu krajów – wyjaśnił.

Organizatorami forum są Polska Agencja Handlu i Inwestycji, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Technologii, Ministerstwo Handlu i Przemysłu Kataru, Invest Qatar oraz Ambasada RP w Doha. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Katarską Izbą Handlową, Katarską Izbą Przemysłowo-Handlową oraz Katarsko-Polską Radą Biznesu.

Kułaga dodał, że w V edycji Polsko-Katarskiego Forum Nowych Technologii weźmie udział około 80 polskich firm technologicznych. Polska wnosi znaczący wkład w wiele powstających sektorów technologicznych, w tym usługi i outsourcing IT, sztuczną inteligencję, fintech, cyberbezpieczeństwo, e-commerce i gaming.

READ  Cicero Golisa komentuje Polskę

Ponadto szybko rozwijają się sektory biotechnologii, technologii zdrowotnych, inteligentnych miast, Internetu Rzeczy, energii odnawialnej, czystych technologii i robotyki. Postęp Polski w tych obszarach czyni z niej ważny ośrodek innowacji i technologii. Podobnie jak Katar, sektory te korzystają z silnego wsparcia akademickiego, inicjatyw rządowych i ekosystemu współpracy start-upów i instytutów badawczych.

Katarsko-Polska Rada Biznesu stworzyła forum i z sukcesem zorganizowała w Katarze cztery jego poprzednie edycje: kwiecień 2021 (hybrydowo-wirtualny), listopad 2021, maj 2022 i wrzesień 2023. Wydarzenia te odbyły się we współpracy z Ambasadą RP. Polska w Doha pod przewodnictwem Ambasadora RP JE Janusza Janke i jego przedstawicieli Tomasza Sadzińskiego i Grzegorza Gawina.

W tym roku po raz pierwszy forum odbędzie się w Warszawie. Ten znaczący transfer wyznacza nowy rozdział we wspieraniu międzynarodowej współpracy i innowacji.

„Jesteśmy zachwyceni, że nasi katarski goście mają okazję doświadczyć piękna Polski, która staje się coraz bardziej popularna jako cel turystyczny gości z Zatoki Perskiej. Lato to najlepszy czas na wizytę w Polsce. „Forum odbędzie się w samym sercu historycznego Starego Miasta w Warszawie, które będzie stanowić malowniczą oprawę dla tego niezwykłego wydarzenia” – dodał.