15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

FNE w Gdyni Polski FF 2021: Operacja Hiacynt

Warszawa: nowa sztuka Piotra Domolewskiego Operacja Hiacynt / Hiacynt Zostanie wyświetlony w głównym meczu Festiwal Filmowy w Gdyni20-25 odbywa się we wrześniu 2021 roku. Film powstał na zlecenie Netflix i zostanie pokazany na scenie 13 października 2021 roku.

Operacja Hiacynt Jest to kryminalna historia osadzona w latach 80., która opowiada o Robertze, młodym policjantu z zasadami, który tropi seryjnego mordercę, którego celem są homoseksualiści. Robert poznaje Areca podczas procesu. Nieświadomy, jak ta relacja wpłynie nie tylko na jego pracę, ale także na życie osobiste, postanawia wykorzystać go jako informatora.

Thomas Sidek gra Roberta, a Arek gra Huberta Mikowskiego. W filmie występują Ada Klebica, Tomas Soochard, Marek Kalida i Agnieszka Sochora.

Inspiracją do powstania scenariusza byli bojownicy „Hiacynta”, którzy w latach 1985-87 zaatakowali gejowskie środowisko PRL-u. Jednak pomimo silnego tła historycznego nie jest to film historyczny, ale fikcyjna opowieść o kłopotach w systemie, miłości i poszukiwaniu wolności” – powiedział scenarzysta Marcin Siastos.

Scenariusz został dostarczony w pierwszym wydaniu Wojny skryptowe 2015, konkurs zorganizowany Mazowieckie Warszawskie Biuro Filmowe, I znalazł się wśród finalistów Skrypt Pro W konkursie w 2016 roku, a także w półfinale Międzynarodowego Konkursu Scenariuszowego Cannes Golden Bloom (2018) i Konkursu Scenariuszowego LGBTQ (2019).

Producentem tego filmu jest Jonah Shimaska Statek łódka Powołany przez lokalnego producenta polskiego Netflix, Ze wsparciem Polska Wytwórnia Filmowa.

Film otrzymał entuzjastyczne recenzje w 2021 roku Festiwal Filmowy Nowy Horyzont.

Informacje o produkcie:

Producent:
Statek łódka (Polska)
Jonasz Shimaska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go wyświetlić, musisz mieć włączoną obsługę JavaScript.

Kredyty:
Reżyser: Piotr Domalewski
Scenarzysta: Marcin Chiasto
DoP: Piotr Sobociński Jr.
Obsada: Tomas Sidek, Hubert Mikowski, Adrianna Klebika, Marek Kalida, Tomas Schuart