20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Finały Konkursu Piosenki Eurowizji: Relacja na żywo

Finały Konkursu Piosenki Eurowizji: Relacja na żywo

Liverpool, Anglia (AP) – finalistka Konkursu Piosenki Eurowizji Pop i patriotyzm zawitały do ​​Liverpoolu w sobotę, a szwedzka piosenkarka i kochający imprezy fiński raper znaleźli się wśród faworytów do wygrania błyskotliwego konkursu muzycznego drugi rok z rzędu z powodu wojny na Ukrainie.

Wielka Brytania gości w imieniu Ukrainy, która w zeszłym roku wygrała, ale nie może odebrać prawa do zorganizowania konkursu z powodu wojny – podczas zawodów na Ukrainie zawyły syreny. Pod hasłem „Zjednoczeni przez muzykę” wielki finał połączył ducha angielskiego nadmorskiego miasteczka, które dało początek Beatlesom, z duchem zniszczonej wojną Ukrainy.

Widoki i dźwięki Ukrainy przewijały się przez program, począwszy od występu otwierającego, w którym wystąpiła zwycięzca Eurowizji 2022, Kałusz Orkiestra. Śpiewanie i tańczenie w metrze w Kijowie, do melodii podchwytywanej przez brytyjskich muzyków – w tym księżną Walii Kate, którą pokazano grającą na pianinie.

Następnie sama popularna grupa rapowa pojawiła się na scenie w Liverpool Arena na gigantycznej parze wyciągniętych rąk, przy akompaniamencie tłumów bębnów.

Zawodnicy z 26 krajów-finalistów weszli na arenę w pokazie flag w stylu olimpijskim, któremu towarzyszyły występy na żywo ukraińskich zespołów, w tym Go A i JamalaI Tina Karol i Verka Serduchka – wszyscy byli uczestnicy Eurowizji.

Od 77 lat Eurowizja określa się mianem największego muzycznego konkursu na świecie – imprezowej olimpiady popu. Każdy uczestnik ma trzy minuty na zmiksowanie chwytliwych bitów i przyciągającej wzrok scenerii W programach potrafiących podbić serca milionów widzów.

Na liście ulubieńców znalazła się szwedzka piosenkarka Loren — zwyciężczyni Eurowizji 2012, której bukmacherzy wskazywali, by ponownie zdobyć tytuł swoją potężną balladą „Tattoo” — oraz Finn Käärijä, artystka pełna energii króliczka Energizer i jasnozielonego bolerka, która przechodzi od metalicznego growlu do słodkiej piosenkarki w hymn partii „Cha Cha Cha”. Zaraźliwa piosenka spotkała się z jedną z największych reakcji publiczności tego wieczoru.

READ  Politico: Pięć wyzwań stojących przed kolejnym Sekretarzem Generalnym NATO, Markiem Rutte

Włoski Marco Mengoni również cieszył się dużą popularnością dzięki „Due Vite” (Two Lives), uwodzicielskiej piosence z niejasnym tekstem.

Austriacki duet Tia i Salina jako pierwszy wystąpił z utworem „Who the Hell is Edgar?” — satyryczny wiersz satyryczny autorstwa Edgara Allena Poe, który również krytykuje skromne tantiemy, jakie muzycy zarabiają na usługach przesyłania strumieniowego.

Następnie pokazano różnorodne gusta kontynentu: śpiew kabaretowy w wykonaniu portugalskich mimików; Britney power pop Blanca Polish; Echa Edith Piaf w La Zara dla Francji; Ognista piosenka Enter Cyprus, Andrew Lambro.

Muzyka rockowa jest w tym roku niezwykle reprezentowana w konkursie, który faworyzuje zabawną muzykę pop. Australijski Voyager przywoływał dudniący stadionowy rock z lat 80. w „Promise”, podczas gdy słoweński Joker Out, niemiecki „Lord of the Lost” również grały na gitarze.

Dziwną rywalizacją była antywojenna opera rockowa „Mama ŠČ!” Autor: Lit 3 Chorwat, który kpi z wojskowych dyktatorów w materiałach wizualnych Monty Pythonska przed założeniem bielizny na scenie.

Aktualnego mistrza Ukrainy reprezentował elektroniczny duet Tvorchi, który w „Heart of Steel” chwalił odporność kraju. Brytyjska debiutantka, Mae Mueller, przekazała nie do pozazdroszczenia ostatnią część występu radosnym tekstem o rozstaniu „I Wrote a Song”.

O zwycięzcy decyduje znany w Eurowizji złożony system jury i głosów publiczności, w którym każdy akt ma nadzieję uniknąć upokorzenia przyznania „punktów zerowych” – zero punktów.

Podczas castingu i liczenia głosów ubiegłoroczny zdobywca drugiego miejsca w Wielkiej Brytanii, Sam Ryder, wykonał swój nowy singiel „Mountain” w towarzystwie perkusisty Rogera Taylora. Fragment „Liverpool Songwriters” zawierał byłe gwiazdy Eurowizji wykonujące piosenki z miasta, w tym „Imagine” Johna Lennona, „You Spin Me Round (Like a Record)” zespołu Dead or Alive oraz nieoficjalny hymn obywatelski „Nigdy nie będziesz chodzić sam ”.

Około 6000 fanów oglądało program na arenie, dziesiątki tysięcy w strefie kibica Liverpoolu i podczas wydarzeń na dużym ekranie w całej Wielkiej Brytanii, a światową widownię telewizyjną oszacowano na 160 milionów.

READ  Rozległe tereny wiejskie Chin śpieszą się, by wzmocnić swoją obronę przed COVID

W promieniach wiosennego słońca tysiące fanów zgromadziło się na chodniku miasta – obecnie rozległym terenie koncertowym – w pobliżu miejsca zawodów przed rozpoczęciem zawodów. Wielu z nich miało na sobie flagi swoich ulubionych krajów lub miało na sobie ulubione ubrania.

„Zejść na dół i zobaczyć ludzi różnych narodowości, z różnych kultur – to świetna zabawa” – powiedział Martin Trudel, australijski kibic, noszący kangurkową czapkę. „Szczerze mówiąc, są pewne wybryki i to właśnie w tym kocham. Nigdy nie wiesz, czego się spodziewać”.

Liverpool objął Eurowizję i Ukrainę, z firmami w całym mieście wywieszającymi ukraińskie flagi i programem wydarzeń kulturalnych wprowadzających mieszkańców w sztukę, muzykę i jedzenie tego wschodnioeuropejskiego kraju.

Ale organizatorzy powiedzieli, że odrzucili prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego aby utworzyć tytuł wideo. Europejska Unia Nadawców stwierdziła, że ​​naruszyłoby to „niepolityczny charakter wydarzenia”.

Założona w 1956 roku Eurowizja jest europejską instytucją kulturalną, która wydała supergwiazdy – ABBA i Celine Dion są zwycięzcami w przeszłości – a także wykonawców, których kariery zatonęły bez śladu.

W ostatnich latach po raz kolejny stał się platformą, która może wystrzelić gwiazdy. Włoski zespół rockowy Måneskin, który wygrał w 2021 roku, grał na najważniejszych festiwalach w USA i występował przed Rolling Stones podczas trasy koncertowej. Sam Ryder miał album nr 1 i wystąpił na festiwalu w Glastonbury.

„ABBA robiła to w latach 70., potem było cicho i nie była postrzegana jako platforma startowa, jak jest teraz” – powiedział Steve Holden, oficjalny gospodarz podcastu Konkursu Piosenki Eurowizji. „Teraz przemysł muzyczny, świat, wie, że jeśli pojawisz się na Eurowizji, możesz mieć udział w czymś niesamowitym”.

___

Śledź relację AP z Eurowizji na https://apnews.com/hub/eurovision-song-contest i wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine