Wpływ na polskie spółki zależne międzynarodowych grup
Pomimo opóźnienia we wdrażaniu Dyrektywy w Polsce (które upływa z końcem 2023 r.), dochody polskich spółek zależnych za 2024 r. mogą podlegać globalnym obowiązkom w zakresie minimalnego opodatkowania ze względu na regulacje Filaru II obowiązujące w innych krajach.
W przyszłości wdrożenie QTMD w Polsce może przełożyć większość obowiązków związanych z globalnym podatkiem minimalnym, w tym naliczanie efektywnej stawki podatku dla celów GMT oraz płacenie podatków polskim spółkom zależnym międzynarodowych grup. QDMTT związany z Polską może skorzystać na SH.
W tym kontekście należy zauważyć, że polska implementacja przewiduje specyficzną regulację, która umożliwia grupom podmiotów wybór dobrowolnego opodatkowania QDMTT i IIR w Polsce od 1 stycznia 2024 r. Od tego dnia w Polsce ostateczna spółka dominująca lub inne powiązane spółki należące do grupy niebędącej rezydentami, odpowiedzialne za polskie dochody zgodnie z przepisami IIR lub UTPR, mogą zostać zwolnione z tego obowiązku w ramach bezpiecznej przystani QDMTT. W rezultacie grupy mogą zdecydować się na skorzystanie z tej opcji i przeniesienie zobowiązań związanych z Polską na swoje polskie spółki zależne od 2024 r. (zamiast stosowania IIR lub UTPR od 2024 r. i korzystania z bezpiecznej przystani QDMTT od 2025 r.). Jest to o tyle istotne, że ustawowa stawka CIT w Polsce wynosi 19%, a inwestorzy zagraniczni w Polsce mogą skorzystać z zachęt podatkowych, takich jak zwolnienie ze specjalnej strefy ekonomicznej z podatku CIT czy ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Minimalna stawka wynosi 15%.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com