25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Europejski Bank Centralny ponownie podnosi stopy procentowe

Europejski Bank Centralny ponownie podnosi stopy procentowe

W obliczu utrzymującego się oporu nad europejską gospodarką Europejski Bank Centralny nałożył w czwartek kolejną dużą podwyżkę stóp procentowych, ponieważ decydenci szybko próbowali schłodzić rekordowo wysoką inflację w regionie.

Bank centralny, który ustala politykę pieniężną dla dziewiętnastu krajów posługujących się euro, podniósł stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego, Dopasowanie poprzedniego wzrostu W zeszłym miesiącu. Po powolnym rozpoczęciu podnoszenia cen – Wzrost w lipcu Był to pierwszy od ponad dekady – bank powiedział, że szybko zaostrzył stanowisko w sprawie swojej polityki, ponieważ inflacja okazała się gorsza i bardziej stabilna niż bank oczekiwał.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy bank podniósł stopy procentowe o dwa punkty procentowe, najszybsze tempo zaostrzania w dwudziesięcioletniej historii banku.

Ceny konsumpcyjne wzrosły w strefie euro średnio o 9,9 proc. we wrześniu w porównaniu z poprzednim rokiem, w rekordowym tempie, napędzanym przez ceny energii i żywności. Bank dąży do inflacji na poziomie 2%.

„Inflacja jest nadal bardzo wysoka i przez długi czas pozostanie powyżej celu” – powiedziała szefowa banku centralnego Christine Lagarde na konferencji prasowej we Frankfurcie w czwartek.

Powiedziała, że ​​polityka banku ma na celu osłabienie sił napędzających popyt i ochronę przed ryzykiem ciągłego wzrostu oczekiwań inflacyjnych.

„Jeszcze nie skończyliśmy; jest więcej terenu do omówienia” – powiedziała pani Lagarde.

Jednak bank centralny podał niewiele szczegółów na temat dokładnej ścieżki podwyżki stóp. Lagarde powiedział, że bank poczynił „znaczne” postępy w wycofywaniu łatwych pieniędzy ze strefy euro i chociaż stopy procentowe będą dalej rosły, liczba i wielkość kolejnych ruchów będzie określana na podstawie danych na każdym posiedzeniu politycznym. Dodała, że ​​ze względu na zwiększoną niepewność nie było pomocne udzielanie zbyt wielu wskazówek dotyczących przyszłości.

Wyzwania stojące przed bankami centralnymi wzrosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ponieważ prawodawcy podjęli więcej kroków w celu ochrony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przed rosnącymi cenami, zwłaszcza wyższymi rachunkami za energię. Bankierzy centralni ostrzegali, że polityka fiskalna nie powinna kolidować z polityką pieniężną. Wielka Brytania stała się międzynarodowym przykładem tego niebezpieczeństwa. zeszły tydzień, Liz Truss zrezygnowała z funkcji premiera Po tym, jak obniżki podatków wywołały zamieszanie na rynkach finansowych.

READ  Pracownicy hoteli w Los Angeles rozpoczynają strajk

Rządy europejskie były skłócone o tym, jak powinny reagować na rosnące ceny energii, przy czym bogatsze kraje czerpią korzyści z lepszej sytuacji fiskalnej, aby wydawać więcej. Niemcy ogłosiły niedawno plan pomocy w wysokości 200 miliardów euro (201 miliardów dolarów) dla domów, firm i przemysłu.

Lagarde stwierdziła, że ​​polityka fiskalna powinna być tymczasowa, ukierunkowana i zaprojektowana tak, aby pomóc najsłabszym. Te rozważania pomogą prawodawcom „zaspokoić potrzeby osób najbardziej dotkniętych erozją dochodów, a także inflacją, ale bez napędzania inflacji na szeroką skalę” – powiedziała. „Ponieważ byłoby to całkowicie odwrotne do zamierzonych, ponieważ wymagałoby od nas podjęcia ostrzejszych działań w ramach polityki pieniężnej”.

„Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, co dzieje się w sąsiednich krajach” – dodała. „I myślę, że wiadomości mówią same za siebie”.

Zdolność bankierów centralnych do kontrolowania inflacji została poddana surowej próbie w ciągu ostatniego roku. Kiedyś oczekiwano, że wysoka inflacja szybko minie, zwłaszcza gdy była napędzana głównie wysokimi i niestabilnymi cenami energii, których decydenci nie mogli kontrolować. Jednak gospodarki stanęły w obliczu serii wstrząsów gospodarczych, które zmusiły banki centralne do działania.

Zaczyna pojawiać się efekt wysokiej inflacji. Pożera dochody gospodarstw domowych i zyski przedsiębiorstw oraz zmniejsza produkcję, gdy fabryki nie mogą sobie pozwolić na wysokie koszty energii.

W strefie euro bank centralny toczy złożona walka z rosnącymi cenami. Jeśli inflacja nadal będzie rosła i będzie bardziej stabilna niż oczekiwano, bank może zareagować mocniejszą polityką pieniężną. Jednocześnie jednak pogarszają się perspektywy gospodarcze, co sprawia, że ​​gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa coraz mniej stać na wyższe stopy procentowe.

Lagarde powiedział, że gospodarka strefy euro prawdopodobnie będzie słaba na początku przyszłego roku. „Obniżając realne dochody osób fizycznych i zwiększając koszty przedsiębiorstw, wysoka inflacja nadal zniechęca do wydatków i produkcji” – powiedziała.

READ  Samochód Waymo bez kierowcy potrąca rowerzystę w San Francisco, powodując lekkie obrażenia

I tak, chociaż inflacja jest znacznie powyżej celu banku centralnego, analitycy już teraz kwestionują stopień, w jakim politycy strefy euro będą w stanie podnieść stopy procentowe w miarę zbliżania się recesji.

„W zimie coraz wyraźniej będzie widać, że gospodarka strefy euro weszła w poważną recesję” – przewidują w nocie ekonomiści z Berenberg Bank. Oczekują, że decydenci podniosą stopy tylko dwukrotnie.

Analitycy holenderskiego banku ING również spodziewali się wygaśnięcia podwyżki stóp na kolejnym posiedzeniu w lutym. „Podczas gdy dzisiejsza ogromna podwyżka była oczywista, spodziewamy się bardziej kontrowersyjnych dyskusji w grudniu i zakończenia cyklu wędrówek w lutym przyszłego roku” – napisali w notatce.

Stopa depozytów bankowych, czyli tyle, ile banki otrzymują za lokowanie pieniędzy w banku centralnym na noc, została podniesiona w czwartek do 1,5 proc., a nowa stawka wejdzie w życie 2 listopada. Bank podniósł również o trzy inne kluczowe stopy kredytowe. ćwierć punktu. Pozostaje stosunkowo luźną pozycją polityczną w porównaniu z niektórymi jej międzynarodowymi odpowiednikami. W Stanach Zjednoczonych cel polityki Rezerwy Federalnej wynosi od 3 do 3,25 proc. Główna stopa procentowa Banku Anglii została ustalona na poziomie 2,25%.

W czwartek Lagarde powiedział, że podwyżki stóp procentowych mogą wymagać wyjścia poza zwykłą „normalizację” polityki, aby zapewnić powrót inflacji do celu. Nie podano jednak żadnych dalszych wskazówek, aby to ocenić.

Oczekuje się, że stopa inflacji pozostanie powyżej celu banku centralnego przez najbliższe dwa lata, podał bank na początku tego miesiąca. Ceny gazu ziemnego w EuropieCo poważnie wpłynęło na stopę inflacji, ostatnio spadła, ponieważ pogoda pozostała stosunkowo ciepła, a rządom udało się zapełnić magazyny. Ale ceny wciąż są dwukrotnie wyższe niż rok temu, a analitycy twierdzą, że nadal istnieje ryzyko, że ceny mogą ponownie gwałtownie wzrosnąć. Ceny są wyższe w zimowych kontraktach terminowych, kiedy oczekuje się, że zapasy będą spadać.

READ  Samsung publikuje prognozy na czwarty kwartał 2023 roku, spodziewa się 35% spadku zysków

Politycy bacznie przyglądają się również, jak bardzo firmy podnoszą ceny i czy pracownicy domagają się wyższych płac w odpowiedzi na rosnącą inflację. Na razie wydaje się, że te drugorzędne efekty są ograniczone, ale są oznaki, że płace rosną, a oczekiwania inflacyjne są powyżej celu. Kontrolowanie inflacji może być bardzo trudne, gdy oczekiwania określone w tych cenach nadal rosną.

Euro może być źródłem komfortu dla decydentów politycznych. W środę, po raz pierwszy od ponad miesiąca, ponownie wzrosła powyżej 1 dolara. Urzędnicy zwracali uwagę na to, jak słabe euro zaostrzyło presję inflacyjną poprzez zwiększenie kosztów importu.

W czwartek bank poinformował również o zmianie warunków udzielania kredytów bankom podczas pandemii. Mają one na celu zapewnienie bankom taniego dostępu do pieniędzy i zachęcenie do udzielania kredytów firmom i gospodarstwom domowym.

Analitycy zauważyli, że wraz ze wzrostem inflacji i podnoszeniem stóp procentowych przez bank centralny kredyty dawały europejskim bankom równoważącą możliwość zarabiania pieniędzy z ich udziałów w banku centralnym. Bank centralny powiedział, że zmienia warunki tych kredytów, aby odzwierciedlić jego twarde stanowisko w sprawie polityki pieniężnej. Od przyszłego miesiąca wzrosną oprocentowanie tych kredytów, a bank zachęca do wcześniejszej spłaty.

Te nowe warunki doprowadzą do wyższych kosztów kredytów dla firm i gospodarstw domowych, ponieważ koszty kredytu bankowego będą wyższe, powiedział Lagarde. „Jest to nieuniknione, biorąc pod uwagę naszą krytyczną pozycję”.