12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Europejska Agencja Kosmiczna kończy rosyjską współpracę z łazikiem ExoMars

Europejska Agencja Kosmiczna kończy rosyjską współpracę z łazikiem ExoMars

Roscosmos i Europejska Agencja Kosmiczna współpracowały przy misji z udziałem europejskiego łazika ExoMars, zaprojektowanego w celu poszukiwania oznak życia na Marsie.

Początkiem było uruchomienie łazika we wrześniu 2022 r. powieszony w marcuZaledwie kilka tygodni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Teraz, w wyniku wojny na Ukrainie i trwających sankcji, zarząd ESA oficjalnie zerwał więzy z Roskosmosem, napisał we wtorek dyrektor generalny ESA Joseph Asbacher. na Twitterze.

Powiedział, że więcej szczegółów na temat przyszłości misji zostanie ogłoszonych 20 lipca.

Europejska Agencja Kosmiczna rozważa bliską współpracę z NASA w przyszłości, ponieważ stało się jasne, że agencja musi „przeciąć” swoje więzi z Rosją, Ashbacher powiedział.
„Geopolitycznie rzecz biorąc, jasne jest, że musimy zerwać stosunki z Rosją, a tę decyzję podjęły państwa członkowskie” Wcześniej powiedział CNN. „Więc tak, to naprawdę niefortunne dla całej nauki, technologii i inżynierów, którzy pracowali nad tym przez cztery dekady. Ale nie ma innego wyjścia”.
NASA ujawnia nowe obrazy gwiazd, galaktyk i egzoplanet z Teleskopu Webba

Początkowo łazik miał wystartować w lipcu 2020 r., Ale pandemia przesunęła okno startowe z powrotem.

Znany również jako Rosalind Franklin, ExoMars jest szanowanym naukowcem, który pomógł rozszyfrować strukturę molekularną DNA, Według Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Część misji sondy obejmuje wiercenie otworów do 2 metrów w celu zebrania próbek do analizy na pokładzie. ExoMars ma podróżować Kilka kilometrów podczas swojej misji I w stanie poruszać się między 164 i 328 stóp (50 i 100 metrów) za każdy dzień marsjański, o niecałą godzinę dłuższą niż 24 godziny na planecie Ziemia, Według NASA.