3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Europa ponownie postanawia nałożyć sankcje na Rosję, zamyka się z powodu embarga na ropę

Europa ponownie postanawia nałożyć sankcje na Rosję, zamyka się z powodu embarga na ropę

Unia Europejska zaproponowała stopniowy zakaz importu rosyjskiej ropy, usuwając więcej rosyjskich banków z systemu przesyłania wiadomości Swift i nakładając nowe sankcje na osoby rozpowszechniające dezinformacje na temat Wojna Rosji na Ukrainiepoinformowali we wtorek urzędnicy UE.

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell został we wtorek pierwszym urzędnikiem UE, który przedstawił główne części nowej szóstej. Pakiet sankcji wobec Rosji Został opracowany przez organ wykonawczy Unii Europejskiej, Komisję Europejską. Propozycje zostały rozesłane do państw członkowskich późnym wieczorem we wtorek.

Głównym elementem pakietu jest propozycja, aby państwa członkowskie bloku zaprzestały importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy i nie kupowały więcej rosyjskich produktów rafineryjnych do końca roku, jak twierdzą znający szczegóły urzędnicy.

Jednak urzędnicy powiedzieli, że Węgry i Słowacja, dwa kraje, które w dużym stopniu polegają na imporcie ropy z rurociągów, otrzymają na mocy propozycji stopniowe anulowanie rosyjskiego importu na 20 miesięcy.

27 państw członkowskich bloku, które mogą przyjąć środki tylko jednogłośnie, omówi tę propozycję w środę i może podjąć decyzję już w tym tygodniu, chociaż dyplomaci stwierdzili, że istnieją różnice między stolicami w odniesieniu do niektórych proponowanych sankcji.

Nieuzasadniona wojna Rosji z Ukrainą wpływa na bezpieczeństwo światowe. Pracujemy nad szóstym pakietem sankcji mających na celu szybkie zrazienie większej liczby banków, wymienienie podmiotów dezinformacyjnych i przeciwdziałanie importowi ropy” – pan Borrell Powiedział na Twitterze.

Dążenie UE do zakazu importu rosyjskiej ropy stanowi szczególnie ważną eskalację bloku ze względu na znaczenie eksportu energii dla rosyjskiej gospodarki. Byłoby to również potencjalnie kosztowne dla Europy, która w dużym stopniu opiera się na rosyjskich węglowodorach w transporcie, ciepłownictwie, wytwarzaniu energii i produkcji przemysłowej.

Ten ruch następuje po Rosji Odcięcie dostaw gazu do dwóch państw członkowskich To, co powiedzieli zachodni urzędnicy w zeszłym tygodniu, odzwierciedlało brak oznak, że Kreml był skłonny ograniczyć swoją militarną inwazję na Ukrainę.

W miarę jak Europa stara się odzwyczaić od rosyjskiej energii, amerykańscy producenci gazu ziemnego walczą o zaspokojenie popytu, a ceny rosną. Czynniki, w tym ekstremalne warunki pogodowe i potrzeby sprzętowe, stworzyły wąskie gardło podczas wojny na Ukrainie. Ilustracja: Laura Kamerman i Sharon Shea

Kreml powiedział, że rosyjski prezydent

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł we wtorek, że Zachód musi przestać zbroić Ukrainę w rozmowie, która trwała ponad dwie godziny.

Propozycja Komisji prosiłaby również państwa członkowskie o nałożenie sankcji na trzy rosyjskie banki, w tym największego pożyczkodawcę w kraju, Sbierbank. Jednak kary nie będą obejmować wstrzymania transakcji z tymi bankami, ale zamiast tego mogą zostać zawieszone w sieci wiadomości finansowych Swift zgodnie z wnioskiem, według urzędników.

Wykluczenie banków z Swift może znacznie skomplikować ich zdolność do dokonywania i otrzymywania płatności międzynarodowych, ale nie zapewnia całkowitego zakazu transakcji, skutecznie odcinając banki od rynków międzynarodowych.

Unia Europejska jest nastawiona na: Trzymaj sankcje z dala od rosyjskiego Gazprombankuktóry jest wykorzystywany przez państwa członkowskie UE do dokonywania płatności za rosyjski gaz.

Dyplomaci stwierdzili, że mogą toczyć się trudne dyskusje na temat wielu punktów pakietu, chociaż pojawił się szeroki konsensus na rzecz embarga na ropę.

Węgry wielokrotnie ostrzegały, że mogą zawetować pakiet naftowy, który nie daje im wystarczająco dużo czasu i pomocy finansowej na stworzenie infrastruktury potrzebnej do odzwyczajenia się od dostaw rosyjskich ropociągów. Dyplomaci powiedzieli, że co najmniej dwa inne kraje, Czechy i Bułgaria, argumentowały, że jeśli Węgrom i Słowacji da się więcej czasu na zaprzestanie kupowania rosyjskiego eksportu ropy, należy im dać taką samą swobodę.

Węgry i Słowacja leżą na trasie rurociągu Drużba, który transportuje rosyjską ropę do Europy. Importuje też duży procent swojej ropy naftowej i produktów naftowych z Rosji.

Niektóre kraje naciskają na pełne sankcje przeciwko

Sbierbank

i inne banki rosyjskie, podczas gdy niektóre państwa członkowskie, w tym Polska i kraje bałtyckie, a także Ukraina niebędąca członkami, wezwały Unię Europejską do przejścia na całkowity zakaz importu energii, w tym gazu. Na razie nie wchodzi to w grę, mimo decyzji Rosji o wstrzymaniu dostaw gazu do Bułgarii i Polski.

Jednak w sytuacji, gdy Niemcy i inne kraje gwałtownie zmniejszają import rosyjskiej ropy i gazu, większość urzędników uważa, że ​​w ciągu najbliższych kilku dni można uzgodnić szósty pakiet sankcji.

„Nasz cel jest prosty: musimy rozbić rosyjską machinę wojenną” – powiedział o sankcjach przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Jestem przekonany, że rada wkrótce nałoży więcej sankcji, zwłaszcza na rosyjską ropę.

Według brukselskiego think tanku Bruegel, przed rosyjską inwazją na Ukrainę Unia Europejska importowała z Rosji od 3 do 3,5 miliona baryłek ropy dziennie, wysyłając prawie 400 milionów dolarów dziennych płatności. Stanowi to około 27% importu ropy naftowej do UE.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej dochody z ropy i gazu stanowiły w 2021 r. 45% budżetu rosyjskiego rządu federalnego.

Niemcy powiedziały w zeszłym tygodniu, że szybko zmniejszają swoją zależność od rosyjskiej ropy, organizując nowe połączenia z dostawami ropy. Berlin powiedział, że tylko 12% importu ropy naftowej do kraju pochodzi z Rosji, w porównaniu z 35%, zanim Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego.

Berlin twierdzi, że zredukował rosyjski gaz do 35 procent swojego importu gazu, z 55 procent w tamtym czasie. Niemiecki urzędnik powiedział, że kraj ten szybko zastępuje rosyjską energię importem ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii i krajów Zatoki Perskiej.

Napisz do Lawrence Norman w [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Trzęsienie ziemi w Japonii zabiło dwie osoby, zamknęło fabryki i odcięło energię elektryczną tysiącom domów