Emisje gazów cieplarnianych w Ameryce spadły o 1,9% w 2023 r., głównie dlatego, że spalanie węgla w celu produkcji energii elektrycznej spadło do najniższego poziomu od pół wieku. Według szacunków Został opublikowany w środę przez Rhodium Group, bezstronną firmę badawczą.
Spadek ten oznacza, że emisje w USA spadły obecnie o około 17,2% od 2005 r. Na początku pandemii koronaawirusa, kiedy duże sektory gospodarki przestały działać, nastąpił nienormalnie duży spadek zanieczyszczeń spowodowanych globalnym ociepleniem, po czym nastąpiło gwałtowne ożywienie. W ciągu kolejnych dwóch lat działalność zostanie wznowiona. Jednak w dłuższej perspektywie emisje w Ameryce spadają, w miarę jak elektrownie i samochody stają się czystsze.
Jednakże dotychczasowy spadek emisji nie był na tyle gwałtowny, aby osiągnąć cele kraju, jakim jest próba spowolnienia globalnego ocieplenia. Prezydent Biden chce do roku 2030 zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w Ameryce o co najmniej 50 procent w porównaniu z poziomem z 2005 roku. Aby osiągnąć ten cel, przez resztę dekady roczne emisje muszą spadać ponad trzykrotnie szybciej niż w roku ubiegłym – czytamy w raporcie. jest znalezione.
Naukowcy przyjrzeli się emisjom gazów cieplarnianych z transportu, energii elektrycznej, przemysłu i budynków, ale nie uwzględnili zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa, które odpowiada za około 10 procent gazów cieplarnianych emitowanych w kraju.
Aby przyspieszyć działania związane ze zmianami klimatycznymi, Kongres w 2022 r. zatwierdził rekordową kwotę pieniędzy federalnych na technologie niskoemisyjne, takie jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe, reaktory jądrowe, pojazdy elektryczne i paliwo wodorowe.
Ale nie Pełny efekt tych inwestycji Nie zaobserwowano jeszcze żadnego wpływu na emisję, ponieważ wiele firm dopiero zaczyna zwiększać inwestycje w czystą energię.
„W nadchodzących latach spodziewamy się wzrostu wykorzystania energii odnawialnej i wzrostu liczby pojazdów elektrycznych na drogach” – powiedział Ben King, zastępca dyrektora w Rhodium Group i autor nowego raportu. „Najważniejsze pytanie brzmi, jak szybko w rezultacie spadną emisje”.
Główną przyczyną ubiegłorocznego spadku emisji jest spadek emisji dwutlenku węgla z floty amerykańskich elektrowni o około 8 procent. sprzęt elektryczny Zamknięto kilkanaście dużych elektrowni Który spala węgiel, najbrudniejszy rodzaj paliwa kopalnego, i zastępuje go gazem ziemnym, energią wiatrową i słoneczną, które są tańsze i mniej emisyjne.
Jest to tendencja utrzymująca się od czasu boomu szczelinowania w połowie pierwszej dekady XXI wieku, który spowodował, że gazu ziemnego było pod dostatkiem i był stosunkowo niedrogi. W raporcie wskazano, że chociaż elektrownie węglowe wytwarzały prawie połowę amerykańskiej energii elektrycznej, w ubiegłym roku wyprodukowały jedynie 17 procent, czyli mniej niż energia jądrowa czy odnawialna. Wykorzystanie węgla do wytwarzania energii elektrycznej spadło do najniższego poziomu od 1969 r.
Z kolei wykorzystanie gazu ziemnego do wytwarzania energii elektrycznej wzrosło do rekordowego poziomu, ponieważ seria palących letnich fal upałów skłoniła przedsiębiorstwa użyteczności publicznej do częstszego uruchamiania elektrowni gazowych, aby zaspokoić duże zapotrzebowanie na klimatyzację. Produkcja energii odnawialnej wzrosła w mniejszym stopniu: podczas gdy branża fotowoltaiczna odnotowała rekordowy rok pod względem instalacji, przedsiębiorstwa zajmujące się energią wiatrową zbudowały znacznie mniej nowych turbin niż w 2022 r.
W 2023 r. w transporcie, największym źródle gazów cieplarnianych w kraju, emisje wzrosły o 1,6%. Zużycie benzyny i paliwa do silników odrzutowych wzrosło w miarę, jak Amerykanie w dalszym ciągu częściej prowadzili samochody i podróżowali po pandemii. Sprzedaż pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych Przekroczenie miliona w 2023 rokujednak w dalszym ciągu stanowią one stosunkowo niewielką część pojazdów poruszających się po drogach i nie wywarły jeszcze znaczącego wpływu na emisję gazów cieplarnianych z dróg.
Emisje z sektora przemysłowego wzrosły w ubiegłym roku o około 1,2 procent, częściowo z powodu wycieków metanu z operacji wiertniczych. W 2023 r. Stany Zjednoczone wydobyły rekordowe ilości ropy naftowej i gazu ziemnego, a część nadwyżki gazu, która nie została sprzedana jako paliwo, wyciekła lub została celowo uwolniona do atmosfery w postaci metanu. Metan pozostaje w atmosferze tylko przez dziesięć lat, zanim ulegnie rozkładowi, ale w krótkim okresie jest około 80 razy skuteczniejszy w zatrzymywaniu ciepła niż dwutlenek węgla.
Administracja Bidena uznała ograniczenie emisji metanu za główny priorytet. W zeszłym miesiącu Agencja Ochrony Środowiska sfinalizowała rozporządzenie nakładające na producentów ropy i gazu po raz pierwszy obowiązek wykrywania i naprawy wycieków metanu z setek tysięcy istniejących odwiertów. A w piątek Ministerstwo Energii Ogłosiła warunkową gwarancję pożyczki na kwotę 189 mln dolarów firmie LongPath Technologies, która planuje zainstalować lasery na gigantycznych wieżach w celu wykrywania wycieków metanu na polach naftowych i gazowych w całym kraju.
Stany Zjednoczone są jednym z 26 krajów na świecie, w których w ostatnich latach odnotowano spadek emisji, mimo że cieszą się one znacznym wzrostem gospodarczym. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku. Na tej liście znajdują się także Brazylia, Wielka Brytania, Japonia, większość krajów Unii Europejskiej i Republika Południowej Afryki.
Jednak w zeszłym roku w skali globalnej emisje dwutlenku węgla w dalszym ciągu rosły do rekordowego poziomu, głównie z powodu zwiększonego wykorzystania paliw kopalnych w Chinach, Indiach i innych szybko rozwijających się krajach.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Akcje giganta chipów sztucznej inteligencji Nvidia spadły pomimo rekordowej sprzedaży wynoszącej 30 miliardów dolarów
Stowarzyszenie Graczy NFL pozywa DraftKings na kwotę około 65 milionów dolarów