Styl życia
Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej byli świadkami dziwnego widoku podczas poniedziałkowego całkowitego zaćmienia słońca, gdy cień Księżyca przesuwał się po powierzchni planety.
Po rozpoczęciu częściowego zaćmienia na Ziemi oczekiwanie na całkowite zaćmienie trwało ponad godzinę, ale widok z niskiej orbity okołoziemskiej dostarczył kontekstu dla tego, jak szybko poruszał się cień Księżyca. Według NASA cień zaćmienia porusza się z prędkością 1100 mil na godzinę na równiku i osiąga prędkość 5000 mil na godzinę w pobliżu biegunów.
Astronauci mieszkający i pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej okrążają Ziemię mniej więcej co 90 minut, będąc świadkami 16 wschodów i zachodów słońca w ciągu 24 godzin oraz do pięciu zaćmień rocznie.
W poniedziałek astronauci byli w stanie zobaczyć nie tylko zaćmienie, gdy Księżyc zasłaniał twarz Słońca, ale także cień Księżyca na Ziemi, blokujący światło słoneczne na ścieżce całości – wyglądający jak czarna dziura unosząca się w stronę Ziemi poniżej.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie była jedynym widokiem zaćmienia Słońca z kosmosu. Założyciel SpaceX, Elon Musk, udostępnił poniższy film zarejestrowany przez satelitę Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Film pokazuje cień lub cień Księżyca poruszający się po planecie.
Gdy Księżyc przesuwał się przed Słońcem, sonda kosmiczna obserwująca Ziemię i Słońce zarejestrowała zaćmienie w czasie rzeczywistym.
Satelita GOES-East należący do NOAA śledził poruszający się cień Księżyca nad Oceanem Spokojnym i Ameryką Północną, podczas gdy satelita Proba-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej zarejestrował zaćmienie w kierunku Słońca.
Załaduj więcej…
{{#isDisplay}}
{{/isDisplay}}{{#isAniviewVideo}}
{{/isAniviewVideo}}{{#isSRVideo}}
{{/isSRVideo}}
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin