- Nad Antarktydą sezonowo pojawia się dziura w warstwie ozonowej.
- Jego wielkość zmienia się w zależności od temperatury i innych warunków pogodowych.
- Dziura ma związek z zanieczyszczeniami powodowanymi przez związki stosowane w klimatyzacji, czynnikach chłodniczych i innych zastosowaniach.
Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej twierdzą, że we wrześniu roczna dziura w warstwie ozonowej osiągnęła rekordową wielkość.
Ale to nie jest tak złe, jak się wydaje. Dziura ozonowa Wydaje się Co roku w tym czasie ich wielkość zmienia się ze względu na temperaturę i inne warunki pogodowe.
„Ozon nie tylko tam istnieje, jego część jest regularnie wytwarzana, a część ulega zniszczeniu” – powiedział Stephen Montzka, główny naukowiec w Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Globalne Laboratorium MonitoringuWeather.com powiedział w wywiadzie.
(więcej: Na listę rekordów roku 2023 wpisano kolejną katastrofę o wartości miliarda dolarów)
Dziura w warstwie ozonowej nie jest całkiem dziurą. Jest to raczej A Rozrzedzenie atmosfery Co ma miejsce nad Antarktydą.
Nie ma go cały czas. Dziura pojawia się sezonowo podczas wiosny polarnej, która na półkuli północnej zbiega się z jesienią.
Wszystko to z powodu ekstremalnych warunków pogodowych i innych warunków występujących na Antarktydzie. Mroźne i ciemne zimy pozwalają na uzyskanie wyjątkowych widoków Polarne chmury stratosferyczne Tworzą się wysoko w atmosferze. Reagują z substancjami chemicznymi zubożającymi warstwę ozonową, które są aktywowane przez promieniowanie ultrafioletowe, gdy… W końcu wschodzi słońce Znów po miesiącach ciemności.
„Wiosenna stratosfera nad Antarktydą to najzimniejszy region stratosfery” – powiedział Montzka. „Przez całą zimę trzymano go z dala od słońca”.
(więcej: Ziemia jest na dobrej drodze, aby po rekordowo gorącym wrześniu 2023 r. najcieplejszy rok)
Montzka powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby określić całkowitą wielkość dziury w tym roku. Zwykle osiąga swój szczyt, a następnie we wrześniu i październiku ponownie zaczyna spadać.
Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej stwierdzili, że we wrześniu dziura powiększyła się do trzykrotnie większej wielkości niż Brazylia, co czyni ją jedną z największych. Największy w historii W tym czasie.
Istnieją pewne przewidywania, że para wodna powstająca podczas erupcji wulkanu Honga Tonga na zachodnim Pacyfiku w styczniu 2022 r. może spowodować, że w tym roku dziura ozonowa będzie większa niż zwykle.
Montzka stwierdziła, że w ujęciu rocznym warstwa ozonowa będzie na dobrej drodze do pełnego odnowienia się w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci.
(Więcej: Zmiany klimatyczne prowadzą do inwazji papug na włoską wieś)
Na dziurę ozonową po raz pierwszy zwrócono uwagę naukowców w latach 70. i 80. XX wieku. Powiązano to z zanieczyszczeniami powodowanymi przez chlorofluorowęglowodory, czyli CFC, stosowane w klimatyzacji, czynnikach chłodniczych i innych zastosowaniach. the Protokół montrealskipodpisana w 1987 r., zakazała stosowania freonów CFC, lecz nadal są one obecne w naszej atmosferze.
Globalne Laboratorium Monitorujące monitoruje warstwę ozonową, aby zapewnić przestrzeganie przez kraje Protokołu Montrealskiego, który jest uważany za najbardziej udane porozumienie tego typu.
„Ozon jest dość ważny, ponieważ odfiltrowuje wysokoenergetyczne promienie ultrafioletowe ze słońca” – powiedziała Montezka. „Gdyby nie istniała ta warstwa, życie na Ziemi, jakie znamy dzisiaj, nie istniałoby”.
Pogoda.com Reporter Jeana Childsa Obejmuje najświeższe wiadomości i funkcje dotyczące pogody, kosmosu, zmian klimatycznych, środowiska i wszystkiego pomiędzy.
Podstawową misją dziennikarską The Weather Company jest przekazywanie najświeższych wiadomości o pogodzie, środowisku i znaczeniu nauki w naszym życiu. Ta historia niekoniecznie odzwierciedla stanowisko naszej firmy-matki, IBM.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin