30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Doceniany wysiłek Indii w celu zakończenia wojny na Ukrainie, Rosja nie chce słuchać: ambasador Polski |  Najnowsze wiadomości Indie

Doceniany wysiłek Indii w celu zakończenia wojny na Ukrainie, Rosja nie chce słuchać: ambasador Polski | Najnowsze wiadomości Indie

Ambasador RP Adam Burakowski powiedział, że o ile indyjska inicjatywa zakończenia wojny na Ukrainie jest „wysoce godna pochwały”, to Rosja „nie chce słuchać takich głosów” i że wysiłki premiera Narendry Modiego wzmocnią współpracę między demokracjami.

Jako bezpośredni sąsiad Ukrainy, Polska jest wiodącym dostawcą pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy, a ponad 6,8 ​​miliona ludzi, z których 90% to kobiety i dzieci, przybyło do Polski z Ukrainy, powiedział Burakowski w ekskluzywnym wywiadzie. .

Powiedział, że niedawny „wandalizm rurociągów Nord Stream” powinien być postrzegany „w kontekście wojny z Rosją i determinacji (prezydenta Władimira) Putina w osiągnięciu zwycięstwa”. „Handel surowcami energetycznymi stał się częścią wojny energetycznej” – dodał.

Zapytany przez Polskę, że premier Indii wezwał prezydentów Rosji i Ukrainy do zakończenia wojny i przyczyni się do wysiłków pokojowych, Burakowski odpowiedział: „Ważne jest, aby Rosja słyszała wezwania do zakończenia tej wojny z wielu kierunków. Wysiłek Indii jest godny pochwały – słowa premiera Narendry Modiego „Dzisiejszy wiek to nie wojna” odbiły się echem na całym świecie. Niestety Rosja nie chce jeszcze słuchać takich głosów.

„Cieszymy się z ostatniej rozmowy telefonicznej premiera Narendry Modiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W tym kontekście wzmocniona zostanie współpraca między pokojowymi i demokratycznymi krajami – dodał.

Na dwustronnym spotkaniu w Uzbekistanie 16 września Modi powiedział Putinowi, że „dzisiejsza era to nie wojna” i wezwał go do zakończenia wojny na Ukrainie w świetle obaw krajów rozwijających się o bezpieczeństwo żywnościowe i paliwowe. W rozmowie telefonicznej z Zełenskim 4 października Modi powtórzył swój apel o zakończenie działań wojennych i powrót do dialogu i dyplomacji. Modi powiedział, że nie może być „rozwiązania militarnego” i powiedział, że Indie są gotowe przyczynić się do wysiłków pokojowych.

Przeczytaj także | Przesłanie premiera Modiego „nie jest to era wojny” rozbrzmiewa na całym świecie: Ambasador RP

READ  Polska rozważy stopniowe łagodzenie polityki pieniężnej w 2025 r., mówi decydent

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie 24 lutego Polska zabrała z Ukrainy 6,81 mln ludzi, z czego 90% to kobiety i dzieci, powiedział Burakowski. „Ponad 1,23 miliona osobistych numerów identyfikacyjnych zostało wydanych ukraińskim uchodźcom, którzy planują pozostać w Polsce przez dłuższy czas” – powiedział.

Przy oczekiwanej pomocy publicznej na poziomie 3,37 mld euro do 2022 r. uchodźcy mają dostęp do pomocy społecznej i usług publicznych, zwłaszcza opieki zdrowotnej i edukacji. Polska zajmuje trzecie miejsce wśród krajów europejskich udzielających Ukrainie dwustronnej pomocy pod względem własnego PKB.

„Wartość sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie przez Polskę przekracza 1,48 mld euro. Mimo względnej wielkości Polska dała Ukrainie więcej czołgów i transporterów opancerzonych niż Francja i Niemcy” – powiedział.

Opisując zeszłomiesięczny incydent z udziałem gazociągów Nord Stream 1 i 2 jako „sabotaż”, Burakowski powiedział: „Wybuchy na obu gazociągach są zgodne z realizowaną od kilku miesięcy przez Moskwę strategią zacieśniania relacji gazowych z Europą”. Jednak pęknięcie rurociągów nie wpłynie znacząco na europejski rynek gazu, a Polska poczyniła „ogromny postęp” w dywersyfikacji dostaw energii – powiedział.

W zakresie stosunków dwustronnych Polska dąży do rozwijania nowych możliwości w technologii informacyjnej i przetwórstwie spożywczym. „Organizuje się wiele spotkań B2B… promujemy naszą ofertę edukacyjną. W Polsce jest kilka tysięcy indyjskich studentów i liczba ta rośnie, podobnie jak łączna liczba NRI w naszym kraju. Mogę powiedzieć, że mamy już 112 Restauracje indyjskie w samej Warszawie!” – powiedział.

„Indie są krajem, na którym skupiają się polscy inwestorzy… Podpisanie umowy o wolnym handlu UE-Indie z pewnością przyniesie rozwój indyjsko-polskich relacji handlowych” – powiedział Burakowski.