CARACAS, Wenezuela (AP) – Jego uśmiech jest pewny siebie, dobrze uczesane włosy i lekko zmrużone oczy: pierwszy kandydat, którego prawdopodobnie zobaczysz w następnych wyborach prezydenckich. Głosowanie w nadchodzących wyborach prezydenckich w Wenezueli Wybory są Nicolasa Maduroobecny kandydat ubiegający się o reelekcję.
W przeciwieństwie do niektórych ze swoich dziewięciu rywali Maduro pojawia się na kartach do głosowania nie raz, nie dwa, ale 13 razy i z pewnością przyciągnie uwagę wyborców.
Za każdym razem na korzyść jednego z licznych ugrupowań politycznych, które reprezentuje w długo oczekiwanych wyborach prezydenckich 28 lipca. Maduro zajmuje cały pierwszy z czterech rzędów na karcie do głosowania, a tu i ówdzie porozrzucane są zdjęcia pozostałych kandydatów, w tym byłego dyplomaty Edmundo Gonzaleza Urrutii, jedynego kandydata mającego realne szanse na pozbawienie prezydenta trzeciej termin.
Jednak sama liczba wizerunków Maduro pojawiających się na karcie do głosowania przeczy powadze chwili.
Wenezuela stoi przed najcięższym testem wyborczym od dziesięcioleci. Wynik może zapewnić Maduro kolejne sześć lat u władzy lub położyć kres polityce socjalisty, któremu kiedyś udało się promować programy walki z ubóstwem, ale którego uporczywe złe zarządzanie wpędziło później kraj w trwający kryzys gospodarczy.
Przepisy wyborcze w Wenezueli zezwalają na umieszczanie wizerunków kandydatów na kartach do głosowania – elektronicznych w Wenezueli i drukowanych dla wyborców za granicą – w liczbie równej liczbie partii, które ich popierają. W tym roku na karcie do głosowania znalazło się 38 zdjęć, każde z imieniem i partią każdego kandydata.
W 2024 r. do urn wyborczych przystąpi ponad 50 krajów
Weterani wenezuelscy wyborcy są również przyzwyczajeni do oglądania wielu kandydatów na ekranach dotykowych używanych podczas wyborów w tym kraju Ameryki Południowej.
Jednak dla niektórych tak duża liczba obrazów może być przytłaczająca.
„Robi mi się w głowie, gdy tyle razy widzę Maduro na tym bilecie, ale wiem, że niebezpieczeństwo leży w kandydatach, którzy nas nie reprezentują” – powiedziała Sonia Guevara, 38-letnia pracownica, odnosząc się do niektórych kandydatów opozycji postrzeganych jako bliskich do rządu.
Przykładem jest sprawa Luisa Martineza, kandydata Partii Akcji Demokratycznej (AD) – tradycyjnej grupy opozycyjnej, której przywództwo zostało zawieszone kilka miesięcy temu przez popierający Maduro Sąd Najwyższy.
Martinez zdecydował się nie wspierać Gonzaleza, swojego rywala Koalicja Zjednoczonej Platformy Opozycyjnej.
„To zagmatwane. Musiałem kilka razy wyjaśniać mamie, że kandydat na bilecie nie zawsze jest tym kandydatem, na którego głosujesz” – powiedział Guevara. „Moja mama ma 71 lat i proszę ją, aby tym razem nie głosowała na tego kandydata”.
Gonzalez pojawia się na karcie do głosowania trzy razy, natomiast Martinez, uważany za sojusznika rządu, pojawia się sześć razy.
Szacuje się, że liczba wyborców uprawnionych do oddania głosu przed zaplanowanymi na ten miesiąc wyborami wynosi około 17 mln wyborców. Kolejne cztery miliony Wenezuelczyków mieszkających za granicą są zarejestrowane do głosowania, ale tylko około 69 000 Wenezuelczyków spełniło określone przez rząd wymogi dotyczące oddania głosu za granicą. Rzeczywiście, kosztowne i czasochłonne wymogi rządowe dotyczące rejestracji, brak informacji i obowiązkowy dowód legalnego pobytu w kraju przyjmującym uniemożliwiły wielu imigrantom zarejestrowanie się w celu głosowania.
Francisco Maldonado, 50-letni kupiec z Caracas, jest gotowy do głosowania.
„Myślę, że w tym momencie wszyscy wiemy, na kogo głosujemy, ale bardziej niż kiedykolwiek musimy zachować ostrożność, tak samo ostrożną, jak podczas korzystania z bankomatów. Nie możemy popełnić błędu przy zaznaczaniu” – Maldonado powiedział.
Dokładna liczba ludności Wenezueli pozostaje niejasna, ponieważ ostatni spis ludności tego południowoamerykańskiego kraju przeprowadzono w 2011 r. W tamtym czasie spis ludności wykazał, że populacja wynosi 27,2 mln, ale od czasu kryzysu politycznego, gospodarczego i społecznego, jakiego kraj doświadcza od dekady. Kraj opuściło 7,7 mln osób.
Nawet jeśli twarz kandydata często powtarza się na karcie do głosowania, powtórzenie jej 13 razy sprawia, że Maduro „jest najłatwiejszy do zobaczenia wizualnie” – powiedziała Laura Dibb, dyrektor programu Wenezuela w WOLA, organizacji pozarządowej z siedzibą w Waszyngtonie skupiającej się na ludziach praw w Ameryce. Poznaj go”.
Dib dodał, że frakcja opozycji wspierająca Gonzaleza nie ma dostępu do oficjalnych mediów w Wenezueli i że „opozycji trudniej jest edukować wyborców w zakresie głosowania”.
Zwróciła uwagę, że są też inne niejasne kwestie, gdyż niektóre partie używają na kartach do głosowania tych samych kolorów, co partie popierające Maduro. Kandydat z frakcji opozycji mógł także używać tego samego koloru, co główna grupa kandydatów opozycji.
To „również powoduje zamieszanie i narusza zasady Krajowej Rady Wyborczej” – dodał Depp, odnosząc się do hiszpańskojęzycznego skrótu oznaczającego Krajową Radę Wyborczą.
Ponadto ordynacja wyborcza umożliwia partiom wymianę kandydatów na dziesięć dni przed dniem wyborów, choć zmiana ta może nie znaleźć odzwierciedlenia na kartach do głosowania, które zostały już zaprogramowane na maszynach elektronicznych lub wydrukowane do głosowania za granicą.
Depp dodał, że jeśli ludzie zagłosują na kandydata, który został zastąpiony, „te głosy będą nieważne”.
___
Powiązany pisarz prasowy E. Eduardo Castillo w Meksyku w tym raporcie.
___
Śledź relację AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów https://apnews.com/hub/latin-america
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy