12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Deszcz meteorów Tau Herculids może rozświetlić nocne niebo nad Ameryką Północną

Deszcz meteorów Tau Herculids wyświetla „przyzwoity” ekran

Deszcz meteorów osiągnął szczyt około 1 w nocy czasu wschodniego, z 10 do 25 meteorami na godzinę zauważonymi spadającymi na nocne niebo, według danych EarthSky.com, który określił deszcz meteorów jako „przyzwoity”.

Kometa, oficjalnie znana jako 73P/Schwassmann-Wachmann lub SW3, została odkryta w 1930 roku przez niemieckich obserwatorów Arnolda Schwassmanna i Arno Arthura Wachmana. NASA powiedziała, że ​​została zauważona ponownie dopiero pod koniec lat 70., aw latach 90. kometa rozpadła się na kilka kawałków.

Zanim SW3 ponownie minął Ziemię w 2006 roku, składał się z około 70 kawałków i od tego czasu dalej się rozpadał, czytamy w oświadczeniu. Nie było jasne, czy szczątki uderzą w ziemską atmosferę z prędkością wystarczająco dużą, aby wywołać deszcz meteorów.

Każdego roku pojawia się około 30 deszczów meteorów, które pojawiają się, gdy Ziemia przechodzi przez ślad gruzu pozostawiony przez kometę lub asteroidę, który można zobaczyć gołym okiem.

Niektóre deszcze meteorów istnieją od wieków. Na przykład deszcz meteorów Perseidów, który pojawia się co roku w sierpniu, został po raz pierwszy zaobserwowany około 2000 lat temu i zarejestrowany przez chińskich astronomów. NASA powiedziała.

Deszcze meteorów są zwykle nazywane od konstelacji, która wydaje się świecić na nocnym niebie, chociaż Robert Lunsford, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Meteorów, powiedział, że Tau Hercules została błędnie nazwana.

Na blogu napisanym przed poniedziałkowym deszczem meteorów powiedział, że wydaje się, że promieniuje z konstelacji znanej jako Wolarz, na północny zachód od jasnej pomarańczowej gwiazdy znanej jako Arcturus (alfa Bootis).

Więcej deszczy meteorów

W tym roku jest wiele innych okazji, aby być świadkiem deszczów meteorów.

Delta Aquariids najlepiej widać z południowych tropików i osiągają szczyt między 28 a 29 lipca, kiedy księżyc jest w 74% pełny.

READ  Wykrycie supermasywnej czarnej dziury o masie 30 miliardów kw. dzięki zjawisku załamania światła

Co ciekawe, tej samej nocy szczyt meteorytów – Alpha Capricorn. Chociaż ten deszcz jest znacznie słabszy, wiadomo, że podczas szczytu wytwarza jasne kule ognia. Będzie to widoczne dla wszystkich, bez względu na to, po której stronie równika się znajdują.

Osiągnie szczyt między 11 a 12 sierpnia na półkuli północnej.

Oto harmonogram spadających meteorów na resztę roku, według Prognoza deszczu meteorytów EarthSky.
  • 8 października: Drakonidy
  • 21 października: Orionidy
  • 4-5 listopada: Południowe Taurydy
  • 11-12 listopada: na północ od Torres
  • 17 listopada: Leonidy
  • 13-14 grudnia: Bliźnięta
  • 22 grudnia: Ursydzi

Ashley Strickland przyczynił się do powstania tego raportu.